Saturday, 18 July 2015
25 May 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«نخستین اعتراف»

2010 December 12

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

ghesseha@koochehmail.com

قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت برنامه‌ای‌ است که به ادبیات داستانی و ادبیات مستند می‌پردازد. در این برنامه قصه‌هایی از نویسندگان ایرانی و‌ خارجی می‌خوانیم و از خاطره‌هایمان می‌گوییم. قصه‌ها و خاطره‌های مشترکی که در پیچ‌و‌تاب تصاویر تو‌در‌تویشان هر کدام ما چه‌بسا خود را در آینه‌ی زندگی و خیال دیگری باز یابیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فرانک اوکانر» (1903-1966) نویسنده ایرلندی با بیش از  150 اثر بیش‌تر به خاطر داستان‌های کوتاه و خاطره‌نگاری شهرت دارد.

اوکانر تنها فرزند پدری الکلی در کودکی شاهد مشکلات مالی خانواده و بدرفتاری پدر با مادرش بود. در سال 1918 به خدمت ارتش جمهوری‌خواه ایرلند درآمد و سه سال بعد به گروه میهن دوستان مخالف عهدنامه‌ی انگلیس و ایرلند پیوست. در سال 1922 به‌خاطر عضویت در ارتش آزادی‌خواه ایرلند یک سال به زندان افتاد.

پس از آزادی به فعالیت‌های گونا‌گون از تدریس تا کتاب‌داری و کارگردانی تاتر دست زد. در سال 1935 عضو هیت مدیره تاتر «ابی دوبلین» شد که بنیان‌گذارش «ویلیام باتلر ییتس» شاعر بزرگ ایرلندی بود. در سال 1939 با مرگ ییتس اختلاف‌های دیر‌پای اوکانر با هیت مدیره ی تاتر بالا گرفت و  در نهایت به ترک تاتر توسط او انجامید. اوکانر در سال 1950 پس از موفقیت چشم‌گیری که انتشار داستان‌های کوتاهش در مجله‌ی نیویورکر برایش به ارمغان آورد به آمریکا رفت و به تدریس در دانش‌گاه‌های این کشور پرداخت.

فرانک اوکانر در سال 1961 هنگام تدریس در دانش‌گاه استنفورد ‌دچار سکته مغزی شد و چند سال بعد به دنبال یک سکته قلبی در 1966 در دوبلین درگذشت.

از اوکانر پس از مرگش در 1968 زندگی‌نامه‌ای به‌نام «پسر پدرم» منتشر شد. این اثر محصول سال‌های هم‌کاری او  با «ابی تیاتر  دوبلین» است.

«نخستین اعتراف»

اوکانر بخش عمده‌ای از محبوبیت داستان‌های کوتاهش را مدیون روایت‌های سر راست است. روایت‌هایی که اگر چه منحصر‌به‌فرد نیستند، اما به شیوه‌ای بسیار منحصر‌به‌فرد بازگو می‌شوند. داستان «نخستین اعتراف» بیان ترس کودکی خردسال از تجربه‌ای تازه است. این داستان نمونه خوبی از قدرت توصیف، طنز، و مهارت نویسنده در خلق موقعیت‌هایی است که گویی هم‌پای شخصیت‌هایش تمامی دقایق آن را زندگی کرده است.

«نخستین اعتراف» توسط «نیره توکلی» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی:

Art of Fugue by J.S. Bach

Hallelujah;  Singer: Kate Voegele

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,