Saturday, 18 July 2015
20 March 2023
در ایران

«تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی به ۲۳ نفرافزایش یافت»

2009 July 26

20090721_news_h1n1iran

وزیر  بهداشت، درمان و اموزش پزشکی ازافزایش تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای نوع A (خوکی) در ایران  به 23 نفر خبرداد.

دکتر کامران باقری لنکرانی در جمع خبرنگاران گفت: «اکثر بیماران مبتلایان از عمره گزاران بودند و برخی از نیز از سفر کشورهایی از جمله آمریکا، تایلند و سنگاپور بازگشته بودند.»

نخستین مورد ابتلا به آنفلوانزای خوکی در ایران یک نوجوان 16 ساله مسافر آمریکا بود که حدود دو ماه پیش مشاهده شد. بنا به گزارش وزیر بهداشت در مدت کمتر از دوماه گذشته شمارمبتلایان درکشور به 23 نفر افزایش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که سرعت همه گیری این بیماری در جهان بسیار بالاست و درآینده بیش از دو میلیارد نفر در جهان به این بیماری مبتلا می شوند و کشورها باید درپی ساخت واکسن باشند.

تاکنون درجهان وایران واکسنی دراین زمینه ارایه نشده است وتنها در زمینه پیشگیری و درمان بعداز ابتلا موارد بهداشتی اعلام شده است.

لنکرانی با تاکید بر اینکه رعایت بهداشت فردی تاثیر 60 درصدی بر کاهش ابتلای انفلوآنزای نوع A موسم به خوکی دارد اظهار داشت: «پرهیز از دیده بوسی از مسافران به ویژه از حجاج که سنت حسنه ای است، توصیه می شود تا کنار گذاشته شود.»

وی هم چنین بر شستشوی دست و صورت و پرهیز از تماس نزدیک با شخص مبتلا یا مشکوک به آلودگی این ویروس تاکید کرد.

وزیر بهداشت افزود: «درزمان حاضر پنج کارخانه در دنیا اعلام کرده اند که در حال ساخت واکسنH1N1 هستند که قراراست این واکسن را با همکاری سازمان بهداشت جهانی وارد بازارکنند. انستیتوی رازی کشور نیز برای تولید واکسن انفلوآنزای فصلی با سازمان بهداشت جهانی یک پروژه مشترک دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|