Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
به قصد یک حمله غیرمنتظره

«حرکت ارتش پاکستان به سمت مواضع طالبان»

2009 October 17

هزاران نفر از سربازان پاکستانی با پشتیبانی تانک و توپخانه حرکت به سمت مناطق قبیله‌ای وزیراستان جنوبی را آغاز کرده‌اند.به نظر می‌رسد این حرکت شاهدی بر آغاز یک حمله غیرمنتظره علیه مواضع القاعده و طالبان باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقام‌های محلی شمار سربازان در حرکت را 30 هزار نفر عنوان کرده‌اند و می‌گویند سربازان از شمال، شرق و غرب در حال ورود به نواحی قبیله‌ای (در نزدیکی مرز افغانستان) هستند.

هم‌چنین گفته می‌شود اعضای قبایل ساکن این منطقه هم راه فرار را در پیش گرفته‌اند. این در حالی است که پیش از آغاز حرکت سربازان ارتش در این منطقه ممنوعیت رفت و آمد اعلام کرده بودند.و تقریبن  در همه کانال‌های ارتباطی در این منطقه اختلال ایجاد شده‌است.

نیروهای طالبان در جنوب پاکستان

نیروهای طالبان در جنوب پاکستان

هنوز ارتش پاکستان درباره این عملیات اظهارنظری نکرده‌است اما گزارش‌گر بی‌بی‌سی در اسلام آباد می‌گوید چندین کاروان ارتش را در جاده‌های منتهی به وزیرستان مشاهده کرده‌است.

برخی کارشناسان با اشاره به دیدار یوسف‌رضا گیلانی، نخست‌وزیر پاکستان با رهبران ارشد سیاسی و نظامی پاکستان در روز جمعه 16 اکتبر معتقدند در این جلسه تصمیم برای آغاز انتقال نیروها گرفته شد.

این عملیات پس از آن برگزار می‌شود که مواضع پیکارجویان در این منطقه در هفته‌های اخیر توسط نیروی هوایی و توپخانه پاکستان هدف قرار گرفته‌است.

در روزهای اخیر بیش از 150 نفر در شهرهای مختلف پاکستان در اثر مجموعه‌ای از بمب‌گذاری‌ها و حملات هماهنگ توسط افرادی که گمان می‌رود از اعضای طالبان بوده‌اند کشته شده‌اند، که به نظر می‌رسد حملات هوایی و توپخانه ارتش پاکستان به اهدافی در منطقه وزیرستان جنوبی باعث انتقام‌جویی از طریق بمب‌گذاری شده باشد.

هر چند اعتقاد بر آن است که هدف بمب‌گذاری‌های پیکارجویان ایجاد شکاف در افکار عمومی بوده‌است اما به‌نظر می‌رسد بیش از هر چیز باعث مصمم‌تر کردن ارتش برای عملی‌کردن نقشه حمله‌ای فراگیر شده باشد، که اکنون فرماندهان آن سخن از ریشه‌کن کردن طالبان به میان می‌آورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,