Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
سرویس امنیتی سوئد:

«حملات مرکز شهر استکهلم تروریستی است»

2010 December 13

خبر / رادیو کوچه

سرویس امنیتی سوئد، حمله‌ای را که بعد‌از‌ظهر روز شنبه 11 دسامبر در مرکز شهر استکهلم روی داد و منجر به کشته شدن یک تن و مجروحیت دو نفر شد را تروریستی اعلام کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، در این انفجارها ابتدا خودرویی در نزدیکی محل خرید پر رفت و آمدی در خیابان دروتنینگاتن منفجر شد و چند دقیقه بعد انفجار دیگری در همان نزدیکی رخ داد.

رسانه‌های سوئدی خبر داده‌اند که انفجار دوم انتحاری بوده است.

شاهدان عینی گفته‌اند مردی که پس از انفجار دوم کشته شد، با خود مواد منفجره حمل می‌کرده است.

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده از جمله چند روزنامه سوئدی و یک وب‌سایت اسلامی این مرد را تیمور عبدالوهاب العبدلی، 29 ساله، سوئدی و عراقی‌الاصل معرفی کرده است.

مشخصات بیش‌تری از او در یک سایت اسلامی ویژه ازدواج قرار دارد که او در آن گفته فارغ‌التحصیل رشته فیزیوتراپی از دانش‌گاه بدفوردشایر بریتانیا است.

از سویی دیگر یک خبرگزاری محلی هم گفته است که کمی پیش از وقوع انفجارها ایمیل تهدید‌آمیزی دریافت کرده که در آن از جهادگران اسلامی خواسته شده در سوئد و اروپا قیام کنند.

پلیس بریتانیا خانه‌ای را که گفته می‌شود با عبدلی مرتبط است در بدفوردشایر شناسایی کرده و بر اساس قانون تروریسم سال 2000 آن را تحت بازرسی قرار داده است.

مقام‌های بریتانیایی از اظهار نظر درباره این تحقیقات خودداری کرده اما گفته‌اند با پلیس سوئد در تماس و هماهنگی هستند.

نخست وزیر سوئد این حملات را محکوم کرده و افزوده که چنین حملاتی در یک جامعه باز مانند سوئد که به خوبی کار می‌کند و به فرهنگ‌های مختلف احترام می‌گذارد، غیر قابل قبول است.

بیشتر بخوانید:

«سه کشته و مجروح بر اثر انفجاری در پایتخت سوئد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,