Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
مقام‌های جمهوری اسلامی:

«درخواست اخراج سفیر و کاهش روابط با انگلیس»

2010 December 13

خبر / رادیو کوچه

شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس خواستار اخراج سفیر انگلیس از تهران و کاهش سطح روابط سیاسی با این کشور شده‌اند. این درخواست به بهانه انتشار یادداشتی از سفیر در مورد نقص حقوق بشر در جمهوری اسلامی مطرح شده است.

سایمون گس سفیر انگلیس در تهران در یادداشتی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر مواردی از «عدم بهره‌مندی» مردم ایران از حقوق مدنی و آزادی‌های سیاسی را برشمرد. این یادداشت چهار روز پس از انتشار، بهانه‌ی انتقاد به دولت انگلیس و سفیر این کشور شده است.

سفیر انگلیس در یادداشت خود که زیر عنوان «جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است» در سایت سفارت این کشور در تهران منتشر شده به آزار، اذیت و زندانی شدن «مدافعان حقوق بشر» در ایران، به ویژه در یک سال گذشته پرداخت. سایمون گس با اشاره به «وکلا، روزنامه‌نگاران، و اعضای سازمان‌های مردم نهاد که برای دفاع از هم‌وطنان‌شان خود را در معرض خطر قرار داده‌اند»، نوشت: «این گونه افراد در هیچ جای دنیا به اندازه ایران درخطر نیستند.»

در بخشی از یادداشت سفیر انگلیس از نسرین ستوده یاد شده که وکالت شماری از متهمان حوادث پس از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۸۸ را برعهده دارد و اکنون در بازدداشت به سرمی‌برد.

به گزارش منابع خبری از تهران علا‌‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای به سخنان سایمون گس واکنش نشان داد. بروجردی نوشت: «به نظر می‌رسد ماموریت سایمون گس در تهران به جای تنظیم روابط دو جانبه تخریب روابط است، چرا که اظهارات وی نشان دهنده این واقعیت است که او باید ادب سفیر بودن را بیاموزد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,