Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
سوت‌- از رفتن به ژاپن خوش‌حالم

«قطبی: تمرکزم روی جام ملت‌هاست»

2010 December 13

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

«افشین قطبی» سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از این‌که قرار است در به‌ترین لیگ آسیا مربی‌گری کند، اظهار خوش‌حالی کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش ایلنا، قطبی پس از پایان جام ملت‌های آسیا، هدایت تیم «شیمیزو اس‌پالس» ژاپن را به عهده خواهد گرفت. قرارداد قطبی با این تیم ژاپنی از اول فوریه 2011 (12 بهمن 89) آغاز می‌شود و او بلافاصله پس از جام ملت‌های آسیا راهی ژاپن خواهد شد.

قطبی در گفت‌وگو با سایت شخصی خودش در این رابطه گفت: «من از این‌که فرصت کارکردن در به‌ترین لیگ آسیا را پیدا کردم و می‌توانم عضوی از یک باش‌گاه با تاریخ‌چه‌ای غنی و انگیزه قهرمان شدن در آسیا باشم، خوش‌حالم.»

وی سپس درباره تیم ملی ایران گفت: «من فکر و تمرکزم درحال حاضر معطوف به مبارزه پیش‌رو یعنی جام ملت‌های آسیا است. بیش از 20 ماه برای ساختن یک تیم تماشاگرپسند و محبوب کار کردم، تیمی که ایران می‌تواند به آن افتخار کند. این تیم تمام خصوصیات قهرمان شدن در آسیا را دارد و من با تعهد کامل به دنبال به وقوع پیوستن این آرزوی دیرینه هستم. درطول یک سال اخیر موقعیت‌های دیگری هم برای من پیش آمد که تیم ایران را ترک و موقعیت‌های دیگری را در زمینه مربی‌گری تجربه کنم اما با تمام سختی‌ها و چالش‌هایی که به‌عنوان سرمربی تیم ملی ایران با آن مواجه بودم، متعهد به پایان رساندن قراردادم بودم و این‌که به هدف خودم که همانا قهرمانی در جام ملت‌های آسیا است، برسم. هرچقدر به این مسابقات نزدیک می‌شویم، انگیزه من نیز بیش‌تر می‌شود زیرا کسب مقام قهرمانی در آسیا، نهایت پیروزی برای فوتبال ایران خواهد بود.»

افشین قطبی در پایان به مردم ایران اشاره کرد و گفت: «از تمام ایرانیانی که من را حمایت کردند، تشکر می‌کنم. قلب من همیشه با آن‌ها خواهد بود. از آنان می‌خواهم که هم‌چنان به حمایت خود از تیم ملی کشورمان ادامه دهند. دعا، تشویق و حمایت آن‌ها، بازی‌کنان تیم ملی ایران را در موقعیت برتری قرار می‌دهد. امیدوارم که عمل‌کرد ما، باعث خوش‌حالی و سربلندی تمام ایرانیان در سراسر جهان شود.»

قطبی سرمربی تیم شهر نارنگی

اما از سوی دیگر «سعیدلو» رییس سازمان تربیت بدنی گفت: «قطبی کار حرفه‌ای‌اش را انجام داده است و طبق قراردادش با ما در فاصله چند ماه تا اتمام آن، مذاکره با یک تیم دیگر را انجام داده است.»

هم‌چنین سعیدلو خاطرنشان کرد: «ایشان کار حرفه‌ای خود را انجام داده است و طبق قراردادی که با ما داشته رفتار کرده است. قطبی مربی خوبی است و اگر قهرمان می‌شد جزو گزینه‌های ما در فهرست مربیان جدید تیم ملی بود. قطبی از آلمان با من تماس گرفت و موفقیت‌های ورزش در گوانگژو را تبریک گفت. ما در این گفت‌وگوی تلفنی در مورد مسایل مختلف حرف زدیم. او گفت به دلیل موفقیت‌های خوب ورزش در بازی‌های آسیایی تمام تلاش خود را می‌کند تا فوتبال ایران را هم قهرمان جام ملت‌های آسیا کند.»

سعیدلو در ادامه و وقتی بحث به مطرح شدن نام‌هایی مثل مارادونا و حضور آن‌ها روی نیم‌کت تیم ملی کشیده شد ضمن تقدیر از مربیان خوب ایرانی گفت: «مطرح شدن نام مربیانی هم‌چون مارادونا از آن‌جایی نشات گرفت که من گفتم مربیان خوبی در ایران داریم اما بعد از جام ملت‌های آسیا از مربیان خارجی استفاده خواهیم کرد. من گفتم پولش را هم پرداخت می‌کنیم و این بار هدفمان این است که نمی‌خواهیم به دلیل ضعف سرمربی جام جهانی را از دست بدهیم. تمام هدف ما رسیدن به جام جهانی است که امیدواریم این اتفاق بیفتد.»

«تاج» نایب‌رییس اول فدراسیون فوتبال هم گفت: «قطبی از روزی که به عنوان سرمربی به ایران آمد، به رفتن هم فکر می‌کرد. قطبی حق دارد این کار را بکند و از طرفی فدراسیون هم حق دارد پس از جدایی وی سرمربی جدیدی برای تیم ملی انتحاب کند. قطبی روحیه خوبی برای جام ملت‌های آسیا دارد. با این حال از نظر قوانین فیفا نه خود قطبی می‌تواند قبل از خاتمه قراردادش با تیم ملی، خبر عقد قراردادش را منعکس کند و نه فدراسیون ژاپن، اما گمانه‌زنی ممکن است رخ دهد. هم‌چنین تا قبل از خاتمه قرارداد با تیم ملی از طرف خود مربی نباید قراردادی منعقد و منعکس شود.

احساسم این است که قطبی از زمانی که آمده به فکر رفتن بود و برای ماندن نیامده بود، اما به فوتبال ما هم کمک کرد. این‌که یک مربی ایرانی برود و در لیگ ژاپن هم فعالیت کند بسیار خوب است و تمامی مربیان ایرانی این پتانسیل را دارند تا مانند قطبی به لیگ‌های معتبر بروند، اما عیب فوتبال ما خودزنی است و همواره این موضوع بخش عمده فوتبال ما را تشکیل می‌دهد. اگر مربی را تیمی بخواهد همه در خصوصش اظهار نظر می‌کنند که این کار اشتباهی است. اگر خودزنی را از بین ببریم می‌توانیم مربیان بزرگی را به فوتبال آسیا ارایه دهیم.

هم‌چنین ما حق داریم که سرمربی جدیدی را برای تیم ملی انتخاب کنیم. حدود یک سال پیش هم که وقتش بود احساس کردم اگر به سمت مربی صاحب سبک برویم به فوتبال ایران کمک خواهد شد. اگر تاریخ را نگاه کنیم متوجه می‌شویم دوره‌هایی که «اوفارل» و «رایکوف» وارد ایران شدند کمک‌های زیادی به ما کردند و دوره‌هایی هستند که همواره از آن به‌عنوان دوره‌های خوب فوتبال ایران یاد می‌کنیم. رایکوف فضای ایران را فوتبالی کرد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,