Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
بیست‌و‌سوم آذر - چهاردهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم آذر»

2010 December 14

رادیو کوچه

1994 میلادی- کار ساخت بزرگ‌ترین سد جهان، «سد سه‌دره» (Three Gorges Dam) بر روی رودخانه یانگ تسه در چین آغاز شد. نیروگاه برق‌آبی ساخته‌ شده در این سد، بزرگ‌ترین نیروگاه جهان (در بین همه‌ی انواع نیروگاه‌ها) است. کار ساخت بدنه‌ی این سد، در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید، ولی هنوز همه‌ی توربین‌های آن نصب نشده‌اند. پس از تکمیل نیروگاه آن در سال ۲۰۱۲، این سد شامل ۳۲ ژنراتور هر یک با توان ۷۰۰ مگاوات خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1799 میلادی–  «جورج واشینگتن» نخستین رییس جمهوری آمریکا در 67 سالگی در گذشت.

1950 میلادی- کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل تاسیس شد که در ژنو سوییس واقع شده‌ است. این دفتر در چنین روزی جهت محافظت و حمایت از پناهندگان و یاری رساندن در امر بازگشت یا اسکان مجدد آن‌ها تاسیس شد.

این سازمان به‌عنوان جای‌گزین سازمان بین‌المللی پناهندگان، و پیش‌تر از آن اداره کل نجات و توان‌بخشی سازمان ملل، به وجود آمد. وظیفه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رهبری و هماهنگ کردن فعالیت‌های بین‌المللی جهت محافظت و رفع مشکلات پناهندگان در سراسر جهان است.

1911 میلادی- قطب جنوب‌، پس از سال‌ها تلاش و انتظار‌، سرانجام مقهور بشر شد و برای اولین بار پای عده‌ای از دانش‌مندان قطب‌شناس جهان به مرکز قطب جنوب رسید. در این روز تاریخی کاپیتن «روآلد آموندسن» دریانورد و قطب‌شناس معروف نروژی در مسابقه‌ای که با کاپیتان «روبرت اسکات» انگلیسی گذاشته بود پیروز شد و پرچم نروژ را در مرکز قطب جنوب به اهتزاز درآورد.

1988 میلادی- روزی که پایان جنگ سرد قرن 20 اعلام شد که نتیجه‌اش انحلال بلوک شرق، فروپاشی شوروی، گسترش ناتو بود. در پی توافق «رونالد ریگن» و «گورباچف» (رهبران وقت آمریکا و شوروی)، تاچر و ریگن سران دولت‌های انگلستان و آمریکا پس از دیدار جداگانه خود، در این روز پایان جنگ سرد قرن 20 را اعلام داشتند که اندک زمانی پس از پایان جنگ جهانی دوم میان دو بلوک غرب و شرق آغاز شده بود. تاسیس اتحادیه‌های نظامی از قبیل «ناتو» و هرگونه تغییر و تحول در جهان نتیجه و متاثر از این جنگ سرد بود. از جمله براندازی دولت مصدق. دوران جنگ سرد دو بلوک، هم‌چنین به عصر «اتحادیه نظامی‌سازی» معروف شده است.

1805 میلادی- انرژی حرارتی ذغال سنگ کشف شد‌ تا قبل از این تاریخ از ذغال سنگ به عنوان «سنگ سیاه» در بنایی استفاده می‌شد، اما کنجکاوی یک آهنگر انگلیسی به نام «ژرژ برانکلون» سبب شد که مردم انگلیس و مردم همه دنیا فهمیدند که سنگ سیاه می‌سوزد و حرارت زیادی نیز تولید می‌کند. اولین معدن ذغال پلیموت سنگی که بعد از این کشف آغاز کار کرد در بندر انگلستان بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,