Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «جورج واشینگتن»

«روزنگاشت / پدر ایالات متحده آمریکا»

2010 December 14

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهاردهم دسامبر برابر با سال‌روز درگذشت «جورج واشینگتن» از رهبران انقلاب آمریکا و نخستین رییس‌جمهوری آمریکا است. او  زاده سال 1732 بود و از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده بود.  جورج سمت رییس جمهوری آمریکا را به مدت هشت سال بر عهده داشت  و سرانجام در سال 1799 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«کسانی که حاضر نیستند برای آزادی بهایی بپردازند، لیاقت آزادی را ندارند.»

«جورج واشنگتن» در بیست‌دوم فوریه سال 1732، در ایالت «ویرجینیا» به دنیا آمد. جورج دومین فرزند پسر یک زارع ثروت‌مند ویرجینایی بود و هرگز به مدرسه نرفت و خواندن و نوشتن را نزد پدر و برادر بزرگش در خانه یاد گرفت.

جورج بسیار سخت کوش بود و توانست در نوجوانی جزوه‌ای درباره «قوانین معاشرت اجتماعی» بنویسد. در جوانی به عنوان نقشه‌کش به مرزهای بکر ویرجینیا رفت و سپس، به نیروی نظامی محلی آن‌جا پیوست. وی در جنگ با فرانسوی‌ها و سرخپوست‌ها شرکت کرد و پس از این جنگ، از خدمت در نظام کناره گرفت و به توسعه املاکش پرداخت.

جورج واشنگتن از نظر طبقاتی به گروه آقایان ویرجینیایی تعلق داشت. آن‌ها از لقب اشرافی برخوردار نبودند، اما به واسطه پیش‌تازی در زراعت و موفقیت اقتصادی، جز طبقه مرفه و در عین حال، رهبران اجتماعی نواحی مختلف ویرجینیا به حساب می‌آمد.

پس از چندی وی به عنوان عضو مجلس قانون‌گذاری ویرجینیا انتخاب شد و از جمله کسانی بود که مسئله ممنوعیت واردات انگلیسی را  مطرح کرد. وی هم‌چنین در فاصله 1760 تا 1764، به عنوان قاضی به کار قضاوت پرداخت. در پی بالا گرفتن تنش بین مستعمره نشینان و بریتانیا، جورج واشنگتن به عنوان عضو کنگره سراسری و به نمایندگی از ایالت ویرجینیا برگزیده شد.

کنگره در سال 1775، «ارتش قاره‌ای» را تاسیس کرد. با توجه به سابقه نظامی، جای‌گاه اجتماعی و حمایت ایالات جنوبی، جورج واشنگتن انتخابی بی‌رقیب برای فرماندهی این ارتش به شمار می‌رفت. با وجود این، برای مدت زیادی اختیارات فرماندهی او محدود بود و بسیاری از تصمیم‌های اصلی را کنگره می‌گرفت.

جورج واشنگتن که به عنوان یک فرمانده نظامی در 1776 ناموفق بود، نگذاشت شکست‌هایش روحیه ابتکار عمل را از او بگیرد. شهامت او در رهبری یک ارتش شکست خورده که در سرمای سخت زمستان، هفته‌ها در حال عقب‌نشینی بود، در یک شبیخون موفق، که مستلزم عبور از یک رودخانه پر از یخ‌های شناور بود اعتبار او را به عنوان یک فرمانده نظامی تثبیت کرد.

جورج واشینگتن نخستین رییس‌جمهوری آمریکا بود که این سمت را از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۷۹۷ به مدت هشت سال در دست داشت او از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده است. نقش او به‌ویژه در کسب استقلال برای مستعمره‌های آمریکایی و متحد کردن آن‌ها در زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است. او به کمک دولت‌های «فرانسه» و «اسپانیا»، از گروهی از مردم مسلح، ارتش بزرگی ساخت که سرانجام موفق به شکست نیروهای «بریتانیایی» در جنگ انقلاب آمریکا شدند.

سرانجام جورج واشینگتن در چهاردهم دسامبر 1799 در سن 67 سالگی درگذشت.

جالب است بدانید، در سال 2010 مسوولان قدیمی‌ترین کتاب‌خانه نیویورک هنگام دیجیتالی کردن فهرست کتاب‌های وام گرفته شده در دوران‌های گذشته، پی بردند که جورج واشینگتن دو جلد کتاب که یکی «قانون ملل» درباره روابط بین‌المللی و دیگری یک جلد از متن مناظره‌های مجلس عوام در بریتانیا بوده است را در روز پنجم  اکتبر سال ۱۷۸۹ از تنها کتاب‌خانه موجود در «منهتن» قرض گرفته، اما هرگز برنگردانده است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بانک سخنان بزرگان

ویکی‌گفت‌آورد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۳ Comments

  1. 1

    this beautiful paint’s George Washington

  2. 2

    woww…thats amazing

  3. 3

    paint’s George Washington, with combination color…great.