Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
واکنش‌های داخلی به برکناری وزیر امورخارجه،

«از برکناری متکی در شگفتیم»

2010 December 14

خبر / رادیو کوچه

برکناری منوچهر متکی از سمت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی که روز دوشنبه روی داده است واکنش‌هایی را در داخل ایران در رسانه‌ها و شگفتی مقامات و مسوولان جمهوری اسلامی برانگیخته است.

در حالی‌که آقای متکی در جریان ماموریت رسمی در کشور سنگال به‌سر می‌برد و در حال اعلام پیام محمود احمدی‌نژاد به رییس جمهوری این کشور بوده است از سمت خود عزل شد، برخی چهره‌های اصول‌گرا از این اقدام ریس جمهوری اسلامی، ابراز تعجب و بی‌اطلاعی کرده‌اند.

علا‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، مجلس گفته است که مجلس در جریان این برکناری نبوده است.

وی گفته است: «مگر آقای متکی در حال حاضر در سفر نیستند، یعنی در شرایطی که ایشان به ماموریت فرستاده شدند، حکم برکناری صادر شده است؟»

آقای بروجردی وعده داده است با وزارت خارجه در این زمینه تماس بگیرد و اطلاعات بیش‌تری را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

حشمت‌اله فلاحت‌پیشه، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نیز عزل آقای متکی را «خلاف عرف» خوانده و گفته است که «منتظر روشن‌گری» از طرف محمود احمدی‌نژاد در این زمینه است.

این نماینده مجلس با اشاره به این که منوچهر متکی در هنگام سفر رسمی به سنگال برکنار شد، اظهار داشت: «کسی که به عنوان نماینده رسمی کشور در ماموریت است این‌که در محل ماموریت برکنار شود کاری خلاف عرف است و در عرف بین‌الملل این روش برخورد، جای‌گاه ندارد.»

آقای فلاحت‌پیشه تصدیق کرد که منوچهر متکی گزینه اصلی آقای احمدی‌نژاد برای تصدی سمت وزارت خارجه نبوده است اما گفت که اختلاف این دو در حوزه اجرا بوده و نه در مسایل راه‌بردی سیاست خارجی.

محمد کرمی راد، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گفته است با توجه به شرایط کنونی کشور، بهتر بود که تغییر منوچهر متکی با رایزنی‌های بیش‌تری انجام می‌شد.

به گزارش رسانه‌های ایران تاکنون هیچ یک از معاونت‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی و حتا سخنگوی این وزارت‌خانه در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«سیاست ایران مهم است نه وزیر خارجه آن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,