Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
به بهانه زادروز «نرون»

«روزنگاشت / آخرین امپراتور روم»

2010 December 15

محبوبه ‌شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

پانزدهم دسامبر مصادف است با زادروز «نرون» پنجمین و آخرین امپراتور روم است. او  آخرین امپراتوری بود که به خانواده «اگوستوس» تعلق داشت. نرون زاده سال سی‌ و هفت میلادی بود و به خاطر ضیافت‌های وحشی خود و توهمش در مورد استعدادش در شعر و موسیقی، شهرت داشت. وی سرانجام در روز  نهم  ژوئن سال 68 میلادی دست به خودکشی زد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نرون» در پانزدهم دسامبر سال سی و هفت میلادی در روم به دنیا آمد. مادر نرون پس از مرگ شوهرش به ‌همسری  امپراتور وقت روم «کلادیوس» درآمد و درنتیجه فرزندش تحت سرپرستی و آموزش قیصر روم قرار گرفت و تغییر نام داد.

در سال پنجاه و چهار میلادی، مادر جاه طلب نرون، شوهر دوم خود را مسموم کرد. در نتیجه نرون که در آن زمان هفده ساله بود، جانشین پدر شد و به امپراتوری روم رسید. قرار بر این بود که نرون به اتفاق آموزگاران و پرورش‌دهندگان خود، «افرانیوس بوروس» و «سنکا» بر روم حکومت کند.

اما نرون خودسرانه عمل می‌کرد او با مسموم کردن برادر ناتنی خود در سال ۵۵ میلادی، به هم‌یاری مادرش او را به قتل رساند و سه سال بعد مادرش را که سعی می‌کرد در  زندگی خود سرانه فرزندش دخالت کند، را نیز کشت.

اعمال نفرت‌آور وی باعث شد تا «سنکا» کسی که قرار بود او را در حکومتش راهنما باشد، دربار را ترک کند. سال 64 میلادی نرون به سربازانش دستور داد تا مخفیانه شهر رم را آتش بزنند. او قصد داشت گناه آتش زدن شهر رم را به گردن مسیحیان بیندازد و در عین حال می‌خواست کاخ جدیدی برای خود بسازد و نقشه شهر را تغییر دهد.

آتش سوزی از یک دکان کوچک در پای تپه «پالاتینو» که کاخ امپراتور بر فراز آن ساخته شده بود، آغاز شد و به زودی سراسر شهر را دربرگرفت. در آن زمان رم نزدیک به 800 هزار جمعیت داشت و مساحت آن حدود 13 کیلومتر مربع بود. بخش اعظم فضای شهر را معابد، ساختمان‌های دولتی و کاخ‌ها اشغال کرده بودند.

شهر رم شش روز در آتش می سوخت و بخش اعظم ساختمان‌های شهر از بین رفتند و هزاران نفر از مردم شهر کشته شدند. پس از این که دامنه آتش به کاخ نرون رسید، او کاخ خود را ترک کرد و دستور می‌دهد کاخ جدیدی را برایش احداث کنند که نام آن را «خانه طلایی» گذاشت.

پس از فروکش کردن آتش سوزی ، عوامل نرون  در شهر شایع کردند که مسیحیان عامل آتش سوزی بودند. سربازان نرون  تعداد زیادی از مسیحیان شهر رم را دستگیر کردند و به شیوه‌های گوناگون و وحشیانه کشتند. کشتار مسیحیان تقریبن سی سال پس از مصلوب شدن مسیح انجام گرفت.

نرون برای جنگ با امپراتوری ایران دستو داد «لژیون‌های ایتالیایی» که سربازانش رومی خالص باشند و قدشان کمتر از دو متر نباشد تشکیل شوند. برخلاف ایران که سواره نظامش نیروی اصلی بود و از پیاده به عنوان نیروی کمکی و پشتیبانی استفاده می‌کرد، واحدهای اصلی رومی‌ها پیادگان بودند و سواران را به عنوان واحد کمک به‌کار می‌بردند.

لشکر پنج تا هشت هزار نفری پیاده رومی را «لژیون» می‌خواندند. چون ارتش روم در جنگ با ایران موفق نبود، نرون تصمیم گرفت که لژیون‌هایی از ایتالیایی‌ها یعنی رومیان خالص تشکیل دهد و دستور تشکیل این لژیون‌ها، طبق لوحی که فرمان بر آن حک شده بود، در بیست‌و‌دوم  سپتامبر سال 66 میلادی صادر شده بود. ولی عمر نرون کفاف نداد که از این نیرو برضد ایران استفاده کند.

اختلاف ایران و روم در آن زمان عمدتن بر سر ارمنستان بود که چند برابر امروز وسعت داشت. از آن پس اقدامات وحشیانه نرون  بیش‌تر شد و موجب نارضایتی مردم و سرداران رمی شد. نرون‌ در سال 66 میلادی به دلیل بیزاری از رم تصمیم گرفت به «یونان» سفر کند. در اوایل سال 68 میلادی هنگامی که نرون به روم بازگشت با شورش‌هایی در نقاط مختلف امپراتوری مواجه شد.

نرون که طرف‌داران خود را از دست داده بود به خانه یکی از دوستانش پناه برد و در آن‌جا به  او خبر رسید که «گالبا» یک ژنرال شورشی به مقام امپراتوری انتخاب شده است. نرون با شنیدن این خبر از شدت یاس و اندوه در روز  نهم  ژوئن سال 68 میلادی خودکشی کرد.

گفته شده: این امپراتور مخوف و مغرور٬ به خاطر ضیافت‌های خود و توهمش در مورد استعدادش در شعر و موسیقی، شهرت داشت و خود را شاعر می‌دانست و با این که اشعارش ارزش هنری و ادبی نداشت ٬ اطرافیانش مجبور بودند که از سروده‌های وی تعریف کنند. می‌گویند آخرین سخن وی قبل از مردنش این جمله بوده است: «آه … با مرگ من دنیا چه هنرمندی را از دست می‌دهد.»

منبع‌ها:

وبلاگ ماه کامل

ویکی‌پدیا

مشاهیر جهان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,