Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
در اقدامی نمادین

«جلسه هیئت دولت مالدیو در زیرآب»

2009 October 18

دولت مالدیو روز شنبه در اقدامی نمادین برای جلب توجه جامعه جهانی به مسئله گرمایش کره زمین و افزایش سطح آب دریاها، جلسه‌ خود را در زیر آب برگزار کرد.

20091018-photo-maldive

محل برگزاری جلسه

این اقدام کابینه مالدیو پس از آن صورت می‌گیرد که گفته می‌شود این جزیره ممکن‌است به دلیل ارتفاع کم آن در صورت بالا آمدن آب تا صد‌سال آینده به طور کامل به زیر آب فرو رود.

«محمد نشید» رییس‌جمهور مالدیو، نخستین فرد از اعضای کابینه بود که به منظور برگزاری این جلسه در آب‌های اقیانوس هند شیرجه زد و پس از آن وزاری کابینه وارد آب شدند.

رییس‌جمهور مالدیو در رابطه با اثرات مخرب پدیده گرمایش جهانی گفت: «مالدیو در خط مقدم این موضوع قراردارد و چیزی که امروز برای ما اتفاق می‌افتد، در آینده برای دیگران رخ خواهد داد».

رئیس جمهوری مالدیو- عکس از AFP

رئیس جمهوری مالدیو- عکس از AFP

کابینه مالدیو درطول برگزاری این جلسه 30 دقیقه‌ا‌ی در عمق 6 متری آب، قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد و در آن خواستار اقدام جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای شد.

برگزاری این جلسه جالب و نمادین در حالی صورت پذیرفت که یک نوع ماهی مرجانی استوایی نیز در حال شنا در میان اعضای کابینه دولت بود و پرچم قرمز و سبز مالدیو در پشت سر رییس‌جمهور به چشم می‌خورد. علاوه بر آن، اعضای کابینه از وایت برد و علائم دست برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده کردند.

کشور مالدیو دارای بسیاری از زیباترین جزایر توریستی جهان در اقیانوس هند است که هرساله گردش گران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

جزایر مالدیو

جزایر مالدیو

این کشور شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی هستند.بلندای هر یک از این جزیره‌ها از سطح دریا از بیش از ۳ متر تجاوز نمی‌کند.

اقتصاد مالدیو بر پایهٔ کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: