Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
تماشاخانه‌ی کوچه- فیلم «سه روز بعد»

«همه چیز برای او»

2010 December 15

پویا / رادیوکوچه

در برنامه‌ی این هفته‌ی رادیو کوچه به بررسی فیلم «سه روز بعد» (The Next Three Days) ساخته‌ی «پل هاگیس» (Paul Haggis) می‌پردازیم. هاجیس با ساختن فیلم «سقوط» (Crash) در سال 2004 برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد. در سال 2007 نیز فیلم موفق «در دره‌‌ی ایلا» (In the Valley of Elah) را کارگردانی کرد. اما هاجیس به عنوان نویسنده پرکار‌تر ظاهر شده است و تعداد فیلم‌نامه‌هایی که او نوشته است بسیار بیش‌تر از فیلم‌هایی است که کارگردانی کرده است. فیلم سه روز بعد‌، بر خلاف کارهای قبلی هاجیس، کپی انگلیسی از فیلم «همه چیز برای او» است. فیلمی فرانسوی که در سال 2008 ساخته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جان برنان» (John Brenan) با بازی «راسل کرو» استاد زبان انگلیسی در یک کالج است. او مردی آرام و خانواده دوست است، اما اتفاقاتی که سه سال قبل رخ داد، باعث می‌شود تا شخصیت او دچار تغییرات بنیادین بشود. همسر وی «لارا» (Elizabet Banks) به اتهام قتل رییس خود بازداشت می‌شود. پس از تایید حکم اولیه‌، توسط دادگاه تجدید نظر مبنی بر حبس ابد لارا، برای جان که از بی‌گناهی همسر خود اطمینان دارد، چاره‌ای جز طراحی نقشه‌ی فرار از زندان باقی نمی‌ماند.

روند تغییرات در شخصیت جان به قدری سریع است، که هم‌راهی و درک آن را برای تماشاگر دشوار می‌کند. در چند دقیقه‌ی اول فیلم که مربوط به زمان قبل از دستگیری لارا است، جان بسیار متفاوت است از شخصیتی که با گذشت زمان به خود می‌گیرد. باقی فیلم نمایان‌گر تلاش‌هایی است که جان در جهت فراری دادن همسر خود انجام می‌دهد. آن‌چه که در ادامه از جان می‌بینیم شباهت زیادی دارد به برخی از نقش‌های پیشین راسل کرو، مصمم، متمرکز و آماده برای رسیدن به هدف خود به هر قیمتی، چیزی که تماشاگر از راسل کرو انتظارش را دارد. اگرچه در سکانسی از فیلم، زمانی که جان مشغول تدریس دن کیشوت به شاگردان خود است، او رو به شاگردان خود می‌گوید: «بعضی وقت‌ها منطقی زندگی کردن روح و روان انسان را نابود می‌کند.» اما این جمله برای آماده کردن ذهن تماشاگر برای سکانس‌های بعدی کافی نیست. در ادامه‌ی فیلم جان، اسلحه به دست می‌گیرد و تا آدمکشی نیز پیش می‌رود، کارهایی که انجام آن برای یک استاد دانش‌گاه در هر شرایطی دور از ذهن است.

ادامه‌ی فیلم مربوط است به جزییات فرار از زندان. جان به سراغ یک زندانی سابق می‌رود، کسی که در دوران محکومیت خود هفت بار موفق به فرار شده بود. اگرچه او نمی‌تواند کمک مستقیمی به جان بکند، اما به او می‌فهماند که ‌راز موفقیت در فرار، خوب نگریستن و توجه به ظرایفی است که دیگران از آن‌ها غافل‌اند. تهیه‌ی پاسپورت جعلی، ساختن شاه‌کلید، خرید اسلحه، سرقت برای تامین پول مورد نیاز برای زمان پس از فرار همه کارهایی است که باید قبل از عملی کردن نقشه‌ی خود انجام دهد. زمانی که جان متوجه می‌شود طی سه روز آینده همسرش به زندانی دیگر منتقل خواهد شد، او می‌داند که فرصتش بسیار محدود است و تحت هر شرایطی باید نقشه‌اش را عملی کند.

پلیس‌ها در این فیلم موجوداتی ناتوان‌ و کند هستند و توانایی مقابله با  جان را ندارند. آن‌ها برای اجرای نقشه‌ی وی مشکلات زیادی پیش رویش قرار می‌دهند، اما در نهایت جان پیروز ماجرا است و  موفق می‌شود از میان تعداد زیادی پلیس فرار کند. پلیس همواره چند قدم عقب‌تر از جان است. پلیس تنها در جایی هوش‌مند است که لازم است حقیقتی برای تماشاگر هویدا شود، یا این‌که با نزدیک شدن به این خانواده‌ی فراری به ترشح آدرنالین در بدن تماشاچیان کمک کند. ‌صحنه‌ی آخر فیلم، زمانی که افسر پلیس به صحنه‌ی قتلی که سه سال پیش انجام شده باز می‌گردد، کاملن مصنوعی است. در شرایطی که همه‌ی نیروی پلیس به دنبال دستگیری این خانواده است، حضور بی‌دلیل این افسر در صحنه‌ی جرم و کشف یک‌باره‌ی بی‌گناهی لارا بدون پیدا کردن هیچ مدرک مستندی، باور پذیر نیست. سکانسی که شاید تنها برای راحت کردن خیال تماشاگر از بی‌گناهی متهم به قتل فراری طراحی شده، تا تماشاگر بفهمد آن‌چه که در طول فیلم بارها به تصویر کشیده شده تنها بخشی از صحنه‌ی قتل بوده است.

علی‌رغم مواردی که ذکر شد، استفاده از جزییات در فیلم‌نامه با دقت بسیار انجام شده است و فاقد هرگونه عنصر اضافی است. هر چیزی که به تماشاگر نشان داده می‌شود بعد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌کار چنان با وسواس انجام می‌شود که در پایان فیلم حس می‌کنیم ‌ابتدای داستان پس از انتهای آن نوشته شده است. شاید اگر پل هاجیس اندکی از این دقت را به درونما‌یه‌ی داستان و شخصیت‌پردازی دقیق معطوف می‌کرد، حاصل کارش موفقیت‌های بیش‌تری را کسب می‌کرد.

اگر علاقه‌مند به بازی راسل کرو هستید و هیجان فیلم‌های فرار از زندان را دوست دارید، از دیدن این فیلم می‌توانید لذت ببرید. کسب امتیاز 7.3 از 10 نشان می‌دهد که فیلم در جلب نظر مخاطبان خود موفق بوده است.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fn1DsJZXKqY[/youtube]

منابع:

http://rogerebert.suntimes.com/

http://www.sfgate.com/

http://www.usatoday.com/

http://www.villagevoice.com/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,