Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
بیست‌و‌پنجم آذر- شانزدهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم آذر»

2010 December 16

رادیو کوچه

روز ۲۵ آذر ماه هر سال به نام روز «پژوهش» نام‌گذاری شده است‌. پژوهش، کم‌کردن وزن نادانی، پاک کردن علامت‌های سوال از ذهن واژه‌ها و جواب صحیح دادن به سوالات مسکوت تاریخ است. یک روند فعالانه، هوشیارانه برای کشف، تعبیر و بازنگری پدیده‌ها، رخدادها، رفتارها و فرضیه‌ها است. پژوهش هم‌چنین برای استفاده از پدیده‌های موجود برای دست یافتن به راه‌کارهای عملی و فناوری‌ها به‌کار می‌رود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

61 هجری قمری- عاشورای حسینی و کشته شدن «حسین‌ابن علی»، امام سوم شیعیان به هم‌راه یارانش در صحرای کربلا توسط سپاه یزید، در این روز اتفاق افتاد.روایت است حسین‌ابن علی پس از حرکت به سوی کوفه، با پیمان‏شکنی مردم آن‌جا مواجه شد. سپاهیان یزید که به دستور «عبیداله‌ابن زیاد» و به فرماندهی «عمرا‌بن سعد» وارد صحرای کربلا شده بودند، مانع از رفتن حسین‌ابن علی از آن مکان شدند. سرانجام در دهم  ماه محرم سال 61 هجری او و یارانش را به قتل رساندند.

1324 خورشیدی- زادروز «عبدالکریم سروش» نواندیش دینی، فیلسوف، نظریه پرداز، متکلم، شاعر و مترجم ایرانی است.

1863 میلادی- «جورج سانتایانا»، شاعر، نویسنده و فیلسوف اسپانیایى‌- آمریکایى در مادرید اسپانیا به دنیا آمد. وی اگرچه شاعری بود که عالمانه می‏سرود اما به خاطر فلسفه، دست از شاعری برداشت. فلسفه سانتایانا مخلوطی از فلسفه افلاطون و عقاید کاتولیکی است.

آثار او به علت وسعت نظر و استادی در نویسندگی، خوانندگان فراوانی داشته است که برخی از آن‏ها عبارتند از: «حیات عقل»، «قلمرو روح»، «قلمرو ماده» و «احساس زیبایى».

1991 میلادی- قزاقستان تا اوایل قرن سیزدهم میلادی محل سکونت اقوام مختلف بود و پس از آن به مدت بیش از 200 سال تحت حکومت مغول‏ها قرار داشت. از قرن پانزدهم قزاق‏ها در این منطقه سکونت گزیده و به گسترش قلمرو خود پرداختند. این منطقه در نیمه قرن هجدهم به تصرف روس‏ها درآمد و پس از انقلاب کمونیستی شوروی، به تدریج به عنوان یکی از جمهوری‏های پانزده‌گانه شوروی شناخته شد. سرانجام به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، قزاقستان نیز در 16 دسامبر  اعلام استقلال کرد.

نظام سیاسی حاکم بر این کشور، جمهوری است. در همسایگی چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان و ترکمنستان قرار دارد. پایتخت آن، «آستانه» نام دارد و واحد پول آن «تنگه» است. قزاق‏ها ساکنان بومی قزاقستان هستند و بیش از 45درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‏دهند. بقیه جمعیت قزاقستان را سایر ملیت‏ها از جمله روسی، اوکراینی و… تشکیل می‏دهند. قزاق‏ها پیرو آیین اسلام بوده و زبان رسمی آن‏ها «قزاقی» و «روسی» است.

1775 میلادی- «جین آستن» (Jane Austen) در چنین روزی زاده شد. نویسنده انگلیسی که آثارش، ادبیات غربی را بسیار مورد تاثیر قرار داده‌است. شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه‌ها، او را به یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرده‌است.  «غرور و تعصب»، «مانسفیلد پارک»، «اما» و «کاترین مورلاند» از جمله مهم‌ترین آثار او هستند.

1944 میلادی- نبرد «بالج» (Bulge battle) در چنین روزی و در اثنای جنگ جهانی دوم در بلژیک آغاز شد. این نبرد‌، آخرین حمله و بزرگ‌ترین حمله نیروهای آلمانی در جنگ جهانی دوم بود.

به تصمیم هیتلر که در انتظار تکمیل سلاح‌های تازه‌اش از جمله سلاح‌های هسته‌ای بود، سه ارتش آلمانی مرکب از ۲۰ لشکر با تانک‌های تازه‌ساز در جبهه بلژیک در خط «آردنز» (Ardennes)  دست به یک ضد‌حمله شدید زدند تا خود را به «آنتورپ» (Antwerp) برسانند.

برخلاف تصور هیتلر‌، دو ارتش راست و چپ او پس از آغاز تعرض‌، بر اثر مقاومت نیروهای متفقین متوقف شدند و ارتش میانی به یک پیش‌روی عمیق برق‌آسا نایل آمد‌، اما پشت‌سر خود را خالی گذارد و به همین سبب این ضد حمله را بالج به معنای «پیش‌رفتگی» گذارده‌اند.

اسنادی که بعد از جنگ به دست آمد نشان داد که ژنرال‌های هیتلر با این ضد حمله به صورتی که انجام گرفت موافق نبودند.

1899 میلادی- آ.ث. میلان یا میلان (Associazione Calcio Milan) یکی از پرافتخارترین باش‌گاه‌های فوتبال جهان است که در شهر میلان ایتالیا تاسیس شد. لقب این تیم «روسونری» (Rossoneri) (قرمز و سیاه) و نام ورزش‌گاه آن «سن سیرو»  (San Siro)است.

این باش‌گاه در چنین روزی با نام «باش‌گاه کریکت میلان» به وسیله‌ی «آلفرد ادواردز»( Alfred Edwards) و «هربرت کیلپین» (Herbert Kilpin) انگلیسی دایر شد و به دلیل انگلیسی بودن موسسان، اسم باش‌گاه به جای «میلانو» (تلفظ ایتالیایی) «میلان» نام گرفت.

لباس اول تیم بلوز راه راه مشکی و قرمز هم‌راه با شورت مشکی (یا در بعضی اوقات سفید)، لباس دوم بلوز و شورت سفید و لباس سوم بلوز و شورت مشکی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,