Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
بیست‌و‌ششم آذر- هفدهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیست و ششم آذر»

2010 December 17

رادیو کوچه

1273 میلادی:  سالروز درگذشت «مولانا جلال‌الدین محمد صوفی» بزرگ و صاحب مثنوی، در قونیه در ترکیه امروز. هر سال به این مناسبت مراسمی در کنار مزار او بر پا می‌شود که یک هفته به‌طول می‌انجامد. «مولانا جلال‌الدین محمد» متخلص به «مولوی» که بیش از 26‌هزار شعر عرفانی سروده است به‌سال 586 هجری خورشیدی در بلخ خراسان یکی از مراکز بزرگ فرهنگ و ادبیات فارسی و تمدن ایرانی به دنیا آمده بود. مثنوی، وسعت اندیشه و صفای مولانا را منعکس می‌سازد. برای مولوی در سرودن شعر، ادای مقصود بر زینت‌های لفظی ترجیح داشته‌است. همه‌جا بر ضد خودپسندی، غرور، جاه، ظاهردوستی و ریا بوده و تاکید بر راه‌نمایی و نجات بشر داشته است. مولانا از این جهت به رومی معروف است که مدتی و اواخر عمر در قونیه و در آن زمان در قلم‌رو روم شرقی (دولت قسطنطنیه) زندگی کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1355 خورشیدی: شاه وقت، محمدرضا پهلوی، در این روز در آستانه نشست اوپک در شهر دوحه پایتخت قطر، پیش‌بینی کرد که اگر تولید نفت ایران بر این پایه «میزان تولید آن روز» ادامه یابد تا سال 2001 میلادی و حداکثر تا سال 2002 به زیان‌دهی خواهد رسید یعنی هزینه استخراج و حمل از بهای فروش کم‌تر نخواهد بود. شاید هدف شاه از این پیش‌بینی -که به حقیقت نپیوسته است- در آن روز دفاع از اقدام اوپک در بالا بردن بهای نفت خام بود و شاید هم به تامل وادار‌کردن ایرانیان که پاره‌ای از آنان با دلارهای هفت تومانی حاصله از فروش نفت دست به ول‌خرجی بی‌حساب زده بودند.

1830 میلادی: سیمون بولیوار قهرمان ملی و مظهر استقلال لاتین‌های قاره آمریکا در 47 سالگی از بیماری سل درگذشت. وی در همین روز در سال 1819 استقلال «گران کلمبیا» را اعلام کرده بود. در آن زمان به مجموعه ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، پرو . بولیوی امروز «گران کلمبیا» می‌گفتند. شهری را که بولیوار در آن استقلال منطقه را اعلام داشت سیوداد بولیوار «شهر بولیوار» نام نهاده‌اند.

1903 میلادی: در صحرای «کیتی هاک» ایالت کارولینای شمالی آمریکا برادران رایت، هواپیمایی را که در کارگاه دوچرخه‌سازی‌شان بر پایه استفاده از مقاومت هوا ساخته بودند به پرواز در آوردند که به‌عنوان نخستین پرواز بشر با هواپیما ثبت شده است. پرواز بشر با بالون هوای گرم در چهارم ژوئن 1783 صورت گرفته بود. این بالون توسط دو برادر فرانسوی، ژاک و ژوزف مون، ساخته شده بود. بالون ساخت این دو برادر در نوامبر و دسامبر آن سال چند مسافر را هم حمل و در ارتفاع 500 متری با سرعت 22 کیلومتر در ساعت پرواز کرده بود.

1961 میلادی: ارتش هند بالاخره «گوا» (GOA) و دو منطقه دیگر این کشور «دیو» (Diu) و «دمان»(Daman) را از دست پرتغالی‌ها خارج ساخت و به استعمار این کشور کوچک اروپایی بر شبه قاره هند پس از 450 ساله پایان داد.  از پایگاه خود در هند بود که پرتغالی‌ها به سایر نقاط آسیا از جمله خلیج فارس، مالاکا، چین و … دست‌اندازی کردند.

1928 میلادی: در پی یک طغیان ضد‌اصلاحات اروپایی «فرنگی» در کابل و جلال‌آباد و انتشار خبر لشکرکشی پشتون‌ها از خوست و لغمان به‌سوی کابل، امیر امان‌اله‌خان، پادشاه وقت افغانستان و بانویش ثریا از کابل خارج شدند و در دژ نظامی خارج از این شهر پناه گرفتند. چون اوضاع آرام نشد 14 ژانویه،28 روز بعد، امیر امان‌اله‌خان کناره‌گیری کرد و برادرش عنایت‌اله‌خان به سلطنت رسید که او نیز سه روز بعد بر اثر فشار مخالفان کناره‌گیری کرد و زمام امور به دست حبیب‌اله‌خان افسر سابق ارتش افتاد که یک تاجیک بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,