Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
درپی عملیات تروریستی شهر سرباز

«جندالله مسوولیت عملیات برعلیه سپاه را پذیرفت»

2009 October 19

رادیوکوچه

در پی کشته‌شدن چند تن از فرماندهان سپاه پاسداران در عملیات تروریستی روز گذشته در شهر سرباز واقع در سیستان و بلوچستان برخی منابع محلی شمار کشته شدگان حمله دیروز را 54 تن  اعلام کردند.

از سوی دیگر به گفته این منابع محلی،  گروه «جندالله » که مسوولیت این عملیات را برعهده گرفته شایع کرده‌است که این عملیات به یک سری عملیات زنجیره‌ای مربوط می‌شود که در آینده نیز ادامه خواهد‌یافت.

این بمب‌گذاری در جریان همایشی بین سران طوایف و قبایل در منطقه «پیشین» که با هدف ایجاد وحدت میان عشایر شیعی و سنی برگزار‌شده بود،درحدفاصل شهرستان‌های سرباز و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان رخ داد.

نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران و فرمانده قرارگاه قدس، و رجب علی محمدزاده فرمانده سپاه استان سیستان و بلوچستان از جمله قربانیان هستند.

هم‌چنین گفته‌می‌شود فرمانده سپاه ایرانشهر، فرمانده سپاه سرباز و فرمانده تیپ امیرالمومنین نیز از جمله کشته‌شدگان هستند.

درپی این حادثه در استان سیستان و بلوچستان کاردار سفارت پاکستان نیز در غیاب سفیر آن کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضارشد تا مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به استفاده تروریست‌ها و اشرار از خاک پاکستان علیه جمهوری اسلامی ایران را به وی اعلام شود.

از سوی دیگر به گزارش ایرنا محمود‌ احمدی‌نژاد نیز از دولت پاکستان خواسته‌است که در دستگیری عوامل اصلی این حوادث تروریستی بیش از این معطل نکند.

در‌حالی که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، حمله روز یکشنبه را نتیجه اقدامات آمریکا دانسته‌است به گزارش بی‌بی‌سی آمریکا و بریتانیا بمب‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان که چند فرمانده سپاه پاسداران در آن کشته شدند را اقدامی تروریستی دانسته و محکوم کرده‌اند.

بنا به این گزارش سخن‌گوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌است که آمریکا برای قربانیان بیگناه حمله روز یکشنبه سوگوار است. او هم‌چنین اتهام دخالت آمریکا در این بمب‌گذاری را کذب محض دانست.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در بیانیه‌ای این حمله تروریستی را محکوم کرده‌است.

در حالی که  برخی منابع از کشته شدن گروهی از سران قبایل و عشایر استان در این جمله خبر داده‌اند مقام‌های استان سیستان و بلوچستان از روز دوشنبه (19 اکتبر) سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرده‌اند.

گفته می‌شود افراد مسلح «جندالله» در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می‌دهند.این گروه تاکنون چندین‌بار مسوولیت حوادث خشونت‌بار در منطقه سیستان و بلوچستان را برعهده گرفته‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: 

۱ Comment