Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
ائتلاف دفاع از پناه‌جویان در ترکیه:

«درخواست توقف نقض حقوق پناه‌جویان»

2010 December 17

خبر/ رادیو کوچه

ائتلاف برای حمایت از پناه‌جویان، از کمیساریای عالی‌ پناهندگی سازمان ملل در خواست کرد  نقض حقوق پناه‌جویان ایرانی و سایر پناه‌جویان در ترکیه را متوقف کند.

در بیانیه این ائتلاف آمده است: «پناه‌جویان ایرانی و غیرایرانی هم‌چنان از نقض مداوم اساسی‌‌ترین حقوق انسانی‌ خود توسط این سازمان و دولت ترکیه رنج می‌برند. ائتلاف برای حمایت از پناه‌جویان با هدف عاجل «پریما فاچی» برای تمام پناه‌جویان ایرانی و هم‌چنین توقف پایمال شدن حقوق همه پناه‌جویان صرف نظر از ملیتشان تشکیل شده است.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده که سال‌هاست که ایرانیان به منظور گریز از پی‌گرد از ایران خارج شده و از راه مرز ترکیه به این کشور پناه می‌آورند. پس از رویدادهای انتخابات سال ۲۰۰۹، و متعاقب سرکوبی مخالفن، موج تازه‌ای از پناه‌جویان وارد ترکیه شده‌اند و طبق قوانین بین‌المللی این پناه جویان واجد حق پناهندگی، امنیت، و عدم عودت اجباری هستند. اما باوجود این، حقوق این پناه‌جویان به طور سیستماتیک توسط کمیساریای عالی‌ پناهندگان و دولت ترکیه نقض می‌شود. رسیدگی به درخواست‌نامه‌های پناهندگی روندی بسیار طولانی دارد، شرایط زیستی پناه‌جویان غیرانسانی‌ و غیر قابل تحمل است و این پناه‌جویان در معرض بدرفتاری و خشونت پلیس ترکیه و هم‌چنین عوامل جمهوری اسلامی قرار دارند.

هم‌چنین در موارد بسیاری کمیساریای عالی‌ بدون ارایه هیچ دلیلی‌ از ثبت رسمی‌ اسامی این پناه‌جویان و تشکیل پرونده برای آن‌ها خود داری کرده است.

بنا به این اعلان، این ائتلاف در پاسخ به این شرایط تشکیل شده و در تلاش است تا حقوق پناهندگی پناه‌جویان ایرانی و غیر ایرانی در ترکیه به طور کامل به رسمیت شناخته شده و اعمال شود. هم‌چنین ائتلاف تلاش خواهد کرد که با بسیج افکار عمومی‌ و جلب توجه جهانیان به عمل‌کردهای غیراصولی کمیساریای عالی‌ پناهندگی سازمان ملل و دولت و پلیس ترکیه، با در دستور گذاردن فوری اقدامات و آکسیون‌های در داخل و خارج از ترکیه، کمیساریای عالی‌ و دولت ترکیه را موظف به اعمال وظایف قانونی و رعایت حقوق پناه‌جویان کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,