Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
بیست‌و‌هفتم آذر- هجدهم دسامبر

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌هفتم آذر»

2010 December 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


2000 میلادی- سازمان ملل متحد، 18 دسامبر را روز جهانی «مهاجران» نام‌گذاری کرده است، دلیل این نام‌گذاری اهمیت پدیده مهاجرت و لزوم به رسمیت شناخته شدن حقوق مهاجران عنوان شده است.

1938 میلادی- در چنین روزی «اتو هان» فیزیک‌دان آلمانی توانست هسته اتم را بشکافد‌. این اقدام وی آغاز «عصر اتم» را در آینده‌ای نزدیک رقم می‌زد.

اوتو هان فیزیک‌دان و دانش‌مند آلمانی در فرانکفورت به‌دنیا آمد و پس از طی تحصیلات خود، دکترای شیمی گرفت. وی از آن پس به مطالعه و آزمایش در علم فیزیک مشغول و سرانجام، موفق به شکافتن اتم اورانیوم شد. وی در این روز توانست یک ایزوتوپ اورانیوم را که هسته‏های پروتون آن‏ها یک‌سان است با سرعت فراوان توسط نوترون‏ها بمباران کند و به این وسیله موفق به شکستن هسته ایزوتوپ شد. نتیجه حاصل از شکافتن هسته، ایجاد گرمای زیاد بود. این عمل انرژی عظیمی را آزاد کرد و این انرژی بعدها در رآکتورها و بمب‏های هسته‏ای مورد استفاده قرار گرفت.

1958 میلادی- روز ملی شدن «نیجر» است. نیجر در منطقه استوایی‌، مرکز آفریقای غربی‌، بین نیجریه و لیبی قرار گرفته است. نژاد مردم این کشور سیاه و زبان رایج میان آنان فرانسوی و عربی است‌. اکثر مردم این کشور مسلمان‌اند‌. نوع حکومت این کشور جمهوری است‌. پایتخت آن «نیامی» نام دارد‌. کشور نیجر با وجود مخالفت فرانسه اعلام استقلال کرد. جامعه بین‌الملل در سال 1960 استقلال این کشور را به رسمیت شناخت.

1856 میلادی- «جوزف جان تامسون» دانش‌مند برجسته انگلیسی در نزدیکی منچستر انگلستان، به‌دنیا آمد. تامسون در سال 1897  ذره کوچک و معجزه‌آسای الکترون را کشف کرد و از آن پس به عنوان «پدر الکترون» معروف شد. وی در سال ۱۹۰۶ جایزه نوبل فیزیک را به خاطر کار بر روی خواص الکتریکی گازها به دست آورد.

1979 میلادی- کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان یک معاهده بین‌المللی است که در چنین روزی مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و در ۳ سپتامبر ۱۹۸۱ به اجرا درآمد. تاکنون تنها شش کشور ایران، سومالی، سودان، نائورو، پالائو و تونگا به این کنوانسیون ملحق نشده‌اند. تساوی حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همه انسان‏ها بدون تمایز بر اساس نژاد، جنسیت، زبان و مذهب، تحت حمایت قانون قرار‌گرفتن همه زنان، اهمیت دادن نقش زنان در سیاست‏های جمعیتی، شناسایى اهمیت کلیدی نقش زنان در تولید کشاورزی و اقتصاد روستایى و مواردی از این قبیل، جزو مصوبات تدریجی این کنوانسیون است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,