Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
بیست‌و‌هشتم آذر- نوزدهم دسامبر

«تقویم‌تاریخ بیست‌و‌‌هشتم آذر»

2010 December 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1361 خورشیدی- در این روز شهر «دزفول» مورد حملات هوایی و موشکی‌ نیروهای عراق قرار گرفت. حمله به دزفول، اولین حمله گسترده عراق به مناطق مسکونی به‌وسیله موشک‏های زمین‌به‌زمین است. بیش از یک‌صد و پنجاه موشک به دزفول اصابت کرد و پس از این تاریخ به دلیل اصابت موشک‌های فراوان، دزفول به «بلد‌الصواریخ» (شهر موشک‌ها)  معروف شد. شهر قدیمی دزفول در کنار رود «دز» واقع شده است.

1852 میلادی- «آلبرت آبراهام مایکلسون» (Albert Abraham Michelson)، فیزیک‌دان آمریکایی روس‌تبار در چنین روزی زاده شد.

بیش‌تر به خاطر فعالیت‌هایش در اندازه‌گیری سرعت نور و آزمایش مایکلسون-مورلی مشهور است‌. او در سال ۱۹۰۷ جایزه فیزیک نوبل را دریافت کرد و اولین آمریکایی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل در علوم شد.

1368 خورشیدی- درچنین روزی «عباس یمینی‌شریف»‌، شاعر و داستان‌پرداز ایرانی دارفانی را وداع گفت‌. یمینی‌شریف یکی از شاعران به‌نام ادبیات فارسی است‌. او درحوزه ادبیات کودک و نوجوان آثار گران‌بهایی را از خود به جای نهاده است‌. عباس یمینی‌شریف از بنیان‌گذاران «شورای کتاب کودک» نیز بود‌. بیش از سی اثر شعر و داستان او در دوران حیاتش به انتشار رسید و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودکان شد.

1154 میلادی- «هنری دوم» پادشاه انگلستان در کلیسای وست‌مینستر لندن‌ در این روز تاج‌گذاری کرد. وی در ۱۱۳۳ میلادی به‌دنیا آمد و در سال ۱۱۵۴ پس از فوت «استفان» به پادشاهی انگلستان رسید.

1741 میلادی- «وایتس برینگ» (Vitus Bering)، دریانورد معروف دانمارکی در 18 مارس 1681 در دانمارک به‌دنیا آمد. وی در سال 1704‌ وارد نیروی دریایى روسیه شد و در جنگ علیه سوئدی‏ها شهرتی به‌دست آورد. برینگ در پایان خدمتش در نیروی دریایى، به مسافرت‏های اکتشافی برای روسیه دست زد و در جست‌وجوی حدود شرقی سواحل شمال آسیا برآمد. وی با کشف تنگه «برینگ» که شمال‌شرق آسیا و شمال‌غرب آمریکا را از هم جدا می‏کند، ثابت کرد که قاره آسیا از آمریکا جدا است.

1949 میلادی- کشور سوریه پس از جنگ جهانی دوم دچار تحولات سیاسی فراوانی شد که مهم‏ترین آن‏ها، طرح مسئله اتحاد با اردن و سپس با عراق بود. در طی سال‏های بعد، احزاب سوری خواهان اتحاد این کشور با عراق بودند و طرح این اتحاد تحت عنوان «اتحاد فدرالی» مطرح شد. اما کشمکش‏ها و اختلافات داخلی در سوریه ادامه داشت و موافقان و مخالفان در هیت دولت نیز حضور داشتند. در این اوضاع، «ادیب شیشکلی»، سرهنگ 45 ساله ارتش سوریه، با یک کودتای نظامی در چنین روزی قدرت را به‌دست ‏گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,