Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
درخواست کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

«موج اعدام نوجوانان بزهکار را متوقف کنید»

2009 October 19
20091019-soc-campainehoghooghebashar

نوجوانان محکوم به اعدام: محمدرضا حدادی، صفر انگوتی و امیر امرالهی عکس از سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از جامعه بین‌المللی درخواست‌کرد که موج اعدام نوجوانان بزهکار در ایران را به شدت محکوم کرده و در مذاکراتی که با دولت ایران در جریان است درخواست توقف این اعدام‌ها را مطرح کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، بان کی-مون، که گزارش مشروحی از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران در 21 مهرماه منتشرکرد، بایستی جامعه بین‌المللی را در این راستا هدایت کند تا دولت ایران را متقاعد به توقف اعدام‌های قریب‌الوقوع نوجوانان بزهکار کنند. به علاوه، دولت‌های مجموعه “P5+1” که با ایران مشغول مذاکره هستند بایستی از این کشور درخواست توقف بلافاصله این‌گونه اعدام‌ها را کنند.

ایران تنها کشور دنیاست که از سال 2008 تاکنون بزهکاران زیر 18 سال را اعدام کرده‌است. سه نوجوان در روزهای آتی قرار است که اعدام شوند: محمد رضا حدادی، صفر انگوتی، و امیر امرالهی. بنابر گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، صفر انگوتی در سحرگاه 29 مهر ماه به دار آویخته خواهدشد. در20 مهرماه ایران بهنود شجاعی نوجوان محکوم را اعدام‌کرد که سومین مورد چنین اعدام‌ها در سال 2009 بود.

در 21 مهرماه، گزارش‌گر ویژه سازمان‌ملل درمورد اعدام‌های فراقانونی، خودسرانه و صحرایی، فیلیپ آلستون، با اعتراض شدید به ادامه اعدام نوجوانان در ایران براین نکته تاکید کرد که حداقل 130 نوجوان در معرض اعدام می‌باشند. بنابر گزارشات موثق رسیده به کمپین، قوه قضائیه برای اجرای سریع اکثر این احکام عمل می‌کند.

«هادی قائمی» سخن‌گوی کمپین در این مورد گفت:«در قبال این موج اعدام‌ها، جامعه جهانی نباید سکوت کند. کودکان و نوجوانان از آسیب‌پذیرترین افراد جامعه هستند و اکثر این نوجوانان محکوم یا مجبور به پذیرش جرم یا از لحاظ روانی بیمارجدی بوده و  به دادگاه‌های عادلانه دسترسی نداشته‌اند. ایران تنها کشور دنیاست که قوانین بین‌المللی را در این زمینه به‌طور مستمر زیرپا می‌گذارد. مجموعه “P5+1” نبایستی تعهدات بین‌المللی ایران را فقط محدود به مسئله هسته‌ای کند. آن‌ها باید با قوت خواستار پایان اعدام کودکان و نوجوانان باشند و تائیدکنند که روابط عادی با جامعه بین‌المللی مستلزم لغو این مجازات وحشیانه می‌باشد.

بنابر قوانین بین‌المللی، از جمله میثاق نامه حقوق کودک که ایران متعهد به آن است، مجازات اعدام برای کسانی که در زیر سن 18 مرتکب جرم می‌شوند نمی‌بایستی تحت هیچ شرایطی اعمال‌شود و در‌کل این‌گونه اعدام‌ها باید لغو شوند.

منبع: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: