Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
روز دوشنبه در وین انجام می‌شود

«آغاز گفت‌و گو درمورد اورانیوم غنی‌شده ایران»

2009 October 19

رادیوکوچه

امروز گفت‌و گوها درمورد اورانیوم غنی‌شده ایران در وین آغازمی‌شود. روسیه، فرانسه و بریتانیا روز دوشنبه طی نشستی گردهم می‌آیند تا توافقی را که پیش از این در زمینه ارسال اورانیوم از ایران به خارج برای تبدیل به سوخت هسته‌ای با ایران انجام شده‌بود، نهایی کنند.

این نشست که ممکن‌است تا روز سه‌شنبه نیز به طول بیانجامد به میزبانی آژانس بین‌المللی انرژی انجام می‌پذیرد.

در گفت و گوهایی که کمی پیش‌تر در ژنو انجام شده‌بود ایران به‌طور اصولی با ارسال بخشی از اورانیوم خود به خارج موافقت کرده‌بود. براساس این توافق، روسیه و فرانسه اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین را از ایران دریافت می‌کنند و آن‌را به میله‌های سوختی برای راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل می‌کنند.

بنا به گزارش ایرنا به‌نظر برخی از حاضرین این مذاکرات، براساس پیشنهاد فعلی‌ تنها غنی‌سازی بالای پنج درصد در خارج از کشور انجام خواهد‌شد اما اهمیتش این است که ایران تکنیک‌ها و فن‌آوری غنی‌سازی را حفظ خواهدکرد.

البته سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی گفته‌است: «در صورتی که این گفت و گوها نتیجه دلخواه ایران را به دنبال نداشته‌باشد، نامه‌ای به آژانس نوشته و اعلام می‌شود که خود ایران برای تهیه این سوخت وارد فعالیت خواهدشد.»

«علی شیرزادیان» در گفت‌و گو با ایرنا تصریح‌کرد که ایران خود توانایی غنی‌سازی اورانیم با غنای 20 درصد را دارد و در صورت نیاز برای تولید آن به منظور تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران وارد عمل خواهد شد.

شیرزادیان در خصوص علت این‌که چرا ایران در شرایط کنونی قصدندارد به سمت غنی‌سازی 20 درصد برود و پیشنهاد داده‌است که آن‌را از یک کشور دیگر تهیه‌کند، گفت:«ما درحال حاضر تنها حدود 150 تا 300کیلو از این سوخت نیازداریم و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست که برای تهیه این مقدار سوخت، خودمان اقدام کنیم.»

وی در توضیح علت دیگر تمایل ایران برای تولید سوخت با غنای 20 درصد از یک کشور خارجی گفت که این موضوع درضمن یک راستی‌آزمایی برای دنیای غرب خواهدبود تا مشخص‌شود آن‌ها چقدر در گفتار خود صداقت دارند.

وی هم‌چنین آمریکا، روسیه و فرانسه را به عنوان گزینه‌های اصلی تامین سوخت راکتور تهران عنوان‌کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,