Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
دردسرهای مخبرالدوله برای قهوه تلخ،

«اعتراض شدید برادر‌زاده صادق هدایت به قهوه تلخ»

2010 December 21

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

منبع: پارس توریسم

جهانگیر هدایت برادرزاده صادق هدایت در یادداشتی که به تازگی منتشرکرده به ساخت سریال قهوه تلخ اعتراض کرده است‌.

به گزارش پارس توریسم‌، هفته گذشته نیز محسن پرویز نویسنده و معاون فرهنگی وزیر ارشاد انتقادات تندی رابر علیه  قهوه تلخ مطرح کرده بود. محسن پرویز در یادداشت خود بااشاره به اینکه چشم‌گیرترین مسئله در سریال قهوه تلخ «تمسخر ایرانیان و ریشخند نسبت به نیاکان» است، نوشته بود‌: «آیا نمی‌شد با مسخره‌کردن فرنگی‌ها صحنه‌ی طنز‌آلود ایجاد کرد؟ آیا نمی‌شد این همه در دربار یکی از شاهان اروپایی در دوران سیاه قرون وسطی رخ می‌نمود؟ آیا نمی‌شد به جای زندیه، پهلوی یا قاجار موضوع داستان قرار می‌گرفت؟»

اعتراض یکی ازنوادگان مخبرالدوله

به گزارش پارس توریسم‌، جهانگیر هدایت که از نوادگان حاج‌علی‌‌قلی‌خان مخبرالدوله نیز هست در یادداشت خوددر فرهیختگان نوشته‌: سریال قهوه تلخ در هر خانه و محفلی راه یافته و مردم را خندانده است ولی فارغ از حسادت‌ها و ارتباطات و غیره و ذالک، یک مشکل مهم و جدی مطرح ‌شده که ممکن است، بیخ پیدا کند. موضوع آن است که در این سریال که‌ درباری شبیه دربار قاجاریه را به سخره گرفته، دو نفر وجود دارند که شخصیت‌های واقعی و حقیقی تاریخی عهد قاجار ایران هستند، یکی اتابک اعظم و دیگری مخبرالدوله.

استفاده از القاب اختراعی مشکلی را نمی‌آفریند ولی مخبرالدوله کاملن متفاوت است. در ادامه این یادداشت که در فرهیختگان منتشر شده آمده است‌: «نام بردن و مسخره کردن از کسانی که واقعی بوده و در تاریخ ایران نقش مسلم و معینی داشته‌اند، چه شان نزولی دارد؟  مخبرالدوله از رجال عهد قاجاریه بوده و دقیقن معین است چه کرده و چه باقی گذاشته است. رجل سیاسی که هنوز چهارراهش در ذهن مردم باقی مانده و هرچه کردند نتوانستند آن را تغییر دهند در این سریال با چهره و اندامی مسخره خبرچین شاه معرفی شده است. این شخصیت‌پردازی در سریال قهوه تلخ موجب‌شده که لازم آمد نظر مجوزدهندگان و سازندگان سریال را به این واقعیت‌ها جلب کنیم.»

حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله که بود؟

او فرزند رضاقلی‌خان شاعر و نویسنده و مورخ قرن ۱۳ بود که معلمی محمدشاه را به‌عهده داشت و آثار ارزنده‌ای از او باقی مانده‌ است. به اهم آن‌ها چون روضه‌الصفا، ریاض‌العارفین، مجمع‌الفصحا و سفرنامه خوارزم می‌توان اشاره کرد. خدمات حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله را می‌توان چنین خلاصه کرد:

برپا کردن  تلگراف در ایران و اتصال آن به تمام نقاط کشور و کشورهای خارج که برای نخستین‌بار ایران در داخل مملکت و خارج با سیستم ارتباطی مدرن و موثری مجهز شده و به همین مناسبت شاه به او لقب مخبرالدوله را داد. (‌حالا در این سریال دلقک‌مآبانه او را خبرچین کرده‌اند)

سمت‌های دیگر او وزیر داخله، وزیر علوم و معادن و مدتی هم صدراعظمی بود.

به خاطر آن‌که خویشان مخبرالدوله در منطقه میدان مخبرالدوله فعلی مستقر بودند این میدان به نام مخبرالدوله نامیده شد که علی‌رغم همه کوشش‌ها برای تغییر آن به همین نام ماند

بنیاد مسجد و تکیه هدایت در کنار مزار پدرش و ایجاد درآمد برای خیریه که فرزندانش در این زمینه وصایای او را بسیار دقیق عمل کردند. مسجد هدایت و خیریه او هنوز در خیابان جمهوری فعال است.

او برای زمان خود روشن‌فکری بود عاشق پیش‌رفت و تعالی کشور. وی سه فرزند خود را برای تحصیلات عالیه به آلمان فرستاد که عبارت بودند از مرتضی قلی‌خان صنیع‌الدوله (او اولین رییس‌مجلس شورای ایران بود) مهدی‌قلی‌خان مخبرالسلطنه که نخست‌وزیر بود و محمد قلی‌خان مخبرالملک که وکیل مجلس بود.

به خاطر آن‌که خویشان مخبرالدوله در منطقه میدان مخبرالدوله فعلی مستقر بودند این میدان به نام مخبرالدوله نامیده شد که علی‌رغم همه کوشش‌ها برای تغییر آن به همین نام ماند. برای اطلاع از جزییات خدمات سیاسی، اجتماعی و خیریه آن شادروان باید به کتاب «خاطرات و خطرات» فرزندش مهدی‌قلی‌خان هدایت مخبرالسلطنه مراجعه کرد. حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله جد خاندان هدایت است که نوادگان او همه حی و حاضرند و در جهت ترویج دین و بهداشت و خدمات اجتماعی و خیریه و دستگیری نیازمندان کارهایی کرده‌اند که در این شهر باقی است.

گفتنی است که خاندان هدایت شاهزاده و وابسته به ایل قاجار نبوده خود ایل مستقلی بودند و این مطلقن صحیح نیست که در یک سریال دلقکانه چنین شخصیتی را به سخره بگیرند و او را در حد خبرچین رشوه‌بگیر مسخره‌ای پایین بیاورند.

همه جای دنیا بزرگان خود را تجلیل کرده و به آن‌ها افتخار می‌کنند و ما…

ما نظر یکی از نوادگان حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله که هم‌اکنون از بزرگان خاندان هدایت است را پرسیدیم؛ او گفت:

«کریم‌شیره‌ای معروف حالا به صورت سریالی درآمده به نام «قهوه تلخ» که در بقالی‌ها می‌فروشند. کریم‌شیره‌ای دلقکی بود که خود را در دربار ناصرالدین‌شاه چپانده بود. وقتی شاه هوس شوخی و مزاح می‌کرد این دلقک در حضور شاه درباریان را مسخره می‌کرد و متلک می‌گفت و شاه هم خوشش می‌آمد و می‌خندید و به دلقک هم انعامی می‌داد. حال هم تاریخ واقعی و رجال ایران را مسخره می‌کنند که تماشاچی‌ها را بخندانند»

شکی نیست این سریال برای گرفتن مجوز و خودشیرینی و دقیقن همان کاری که دلقک‌ها جلوی شاه می‌کردند تا او را بخندانند و انعامی بگیرند، همان کار را کرده

در این مورد با یوسف حاج اسفندیاری وکیل دادگستری هم مذاکره و نظر او را در این مورد سوال کردیم که چنین گفت: «برای معرفی هر شخص در رسانه باید آن شخصیت را بدون کم و کاست معرفی کرد و مسخره کردن هر شخص حقیقی به دور از ادب است. در سریال قهوه تلخ مسخره‌کردن شخصیت علمی و بزرگی چون مخبرالدوله دارای ایرادات بسیاری است چراکه این شخصیت تلگراف را به ایران آورد و خدمات بزرگ دیگری برای کشور انجام داد و در زمان خود به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و مشاغل مهم دیگر فعال بوده است. بنابراین معرفی ایشان در سریال قهوه تلخ به‌عنوان خبرچین مسخره توهین به شخصیتی واقعی و از نظر قانون مجازات اسلامی نشر اکاذیب تلقی می‌شود. البته هرگونه اقدام بستگی به تصمیم بازماندگان حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله دارد.»

فقط این نسخه‌ای که تهیه‌کنندگان این سریال برای همه این شخصیت‌ها پیچیده‌اند یک اشکال خیلی بزرگ دارد. وقتی شاه را مسخره می‌کند ما کوروش کبیر، نادرشاه، کریم‌خان زند، شاه‌عباس و دیگر شاهانی را داریم که انصاف نیست آن‌ها را مسخره کنیم و در حد یک دلقک ابله پایین بیاوریم که دوست دارد  بادنجان خام بخورد،  این توهین به تمدن، به فرهنگ، به تاریخ و به گذشته‌ای است که به هرحال ما داریم به دوش می‌کشیم. بعد وقتی به وزرا و صدراعظم می‌رسیم که جلوی شاه صدای خروس درمی‌آورند تا شاه تفریح کند یادمان باشد که ما در همین سمت‌ها بزرگ‌مهر، امیرکبیر و دکترمصدق را هم داشته‌ایم. بدجوری قهوه تلخ همه را کریم‌شیره‌ای‌وار مسخره کرده است.

قهوه تلخ عکس‌برگردان تلخ و فانتزی دردناکی است از گذشته ما و پدران ما که در آن ایام بالاخره یک جایی یک کاری می‌کردند و در اداره ممکلت نقشی داشته‌اند. شکی نیست این سریال برای گرفتن مجوز و خودشیرینی و دقیقن همان کاری که دلقک‌ها جلوی شاه می‌کردند تا او را بخندانند و انعامی بگیرند، همان کار را کرده و بدون تعقل به عمق کار خواسته کاری بکند و انعامی بگیرد.

حال پی‌گرد این موضوع بستگی به تصمیم بزرگان خاندان هدایت دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۲ Comments


 1. علی
  1

  اگر خبر درست باشه باید گفت عزیز من جوگیر نشو این مخبر الدوله اون مخبر الدوله نیست این یکی مخبر الدوله سر سعدیه برادر جان ]م اسمش فرق میکنه هم آدرسش هر کی که سیبیل داشته که بابات نیست که بی جنبه

  دوم هم به جای زندیه حالا چی شد که شد زندیه خودش باید بگه به قاچار هم گیر میداد به تریش چند تا خان و شازده ی دیگه بر میخورد ای که چقدر بی جنبه هستیم

  قهوه ی تلخ و دیگر طنزهای مدیری مابه ازایی در درون خودمان و جامعه دارد نمیدانم نویسنده چرا یاد پادشاهان بزرگ افتاده اند نه یاد کینه توزی ها و کوته فکری های حکام ظالم و شیرین عقل
  مشکل طنز در ایران این است که هر چی بگویی به کسی برمیخورد برای اینکه میبیند پربیراه هم نگفته

  اون مخبرالدوله هم اگر مثل همین مخبرالدوله بود باز از بقیه ظاهراصلاحتر هست دست کم

  شما هم خیلی حرص نخور برادر زاده جان صادق یه وقت دیدی به عموجان رفتی همه ی اثار چاپ نشده ات رو سوزوندی و خدایی نکرده یه بلایی سرت آوردی

  این که دیگه طنز و مسخره نیست این واقعیته میتونی قورتش بدی با طنز هم شاید بتونی روزی کنار بیای رگهای گردنت هم سیخ شد روانکاو و روانپزشک جانم برای همین روزهاست پسر خوب


 2. بهتین
  2

  به علی
  آقای محترم شما مثل اینکه به کلی از مرحله پرتی…و از هیچی هیچی نمی دونی…محترم آن اسم مخبرالدوله سر سعدی همان مخبر الدوله بزرگ است و فرقی با هم ندارند. و اینکه من مطمئنم نویسنده این سریال فقط این را از سر شوخی آورده وگرنه امیر مهدی ژوله مال این صحبت ها نیست. و نوشتنش را هم که داری نتیجه اش رو می بینی در ثانی در تلویریون ما گذشته از این مساله رسم است که اسامی آدمهای خوب علی محمد مهدی باشد….بدها نادر خشایار سهیل…حالا از ین هم هیج خواهش می کنم مواظب حرف زدنت راجع به هدایت باش که اعتبار داستان نویسی ما در دنیا بخشیش مدیون هدایت است. شما کلا راجع به چیزی که نمی دانی عزیر جان برو حرصت را یک جای دیگر خالی کن. در ضمن شما سنگ مهران مدیری را هم نمی خواد به سینه بزنی. بیخودم ربط نده که در طنز هر مساله ای را یکی به خودش می گیرد. چرا وفتی در سریال مرد هزار چهره مهران مدیری بسیاری از طیف های جامعه را آن هم به درستی به سخره گرفت کسی چیزی نگفت؟
  آدم باید حد و حدود خودش و بقیه را بشناسد. بالفرض من از صدای شجریان خوشم نمی آید باید خرابش کنم تا دلم خنک شود. شما اول برو راجع به این آدمها مطالعه کن راجع به اشون بفهم بعد بیا خودت قاطی کن پیروز باشی