Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
ماه دسامبر از نگاه تایم

«مروری بر خبرهای مهم جهان»

2010 December 22

آذین ر./ واحد ترجمه / رادیو کوچه

1- هائیتی

نتایج انتخابات بحث‌بر‌انگیز

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هزاران تظاهر‌کننده در هشتم دسامبر در خیابان‌های پورت-او –پرنس ازدحام کردند تا به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در دور دوم انتخابات جمهوری هائیتی اعتراض کنند که بانوی اول پیشین «میرلاند مانیگات» را مقابل «جود سلستین‌»، عضو حزب وحدت رییس جمهوری رنه پروال‌،‌ در گود مبارزه قرار می‌داد. سفارت آمریکا با نظارت رسمی بر انتخابات‌،‌ نتایج آن‌ را متناقض خواند‌، چرا که خواننده پاپ «مایکل مارتلی» را در جای‌گاه دوم پس از سلستین قرار می‌‌داد‌، ‌اگر‌چه او جانشین منتخب پروال بود. خشم عمومی به‌دنبال انتخابات آشفته احتمالن در پرتو گزارش تازه اپیدمیولوژیست فرانسوی تشدید می‌شد که شیوع وبای کشده را در هائیتی  – که باعث مرگ بیش از 2000 نفر شد- به گروه‌های حافظ صلح نپالی سازمان ملل  پیوند می‌داد‌. هم نپال و هم سازمان ملل متحد نتایج گزارش را نپذیرفتند و گفتند که این گروه‌ها را نباید سرزنش کرد.

2- سئول

آمریکا به چین: همسایه‌ات را کنترل کن

دولت آمریکا به چین فشار می‌آورد که به کره شمالی، کشور ‌تمامیت خواهان سرکش که باعث ایجاد تنش در آسیای شرقی از زمان به توپ بستن جزیره‌ای در جنوب کره در 23 نوامبر شد،‌ فشار سیاسی و اقتصادی وارد کند. پکن متحد اصلی پیونگ یانگ است و به عنوان بازی‌گری اصلی برای کنترل  عنان رفتار مقابله جویانه کره شمالی به شمار می‌رود. از زمان حمله ماه نوامبر‌، ‌آمریکا‌، کره جنوبی و ژاپن برای نشان دادن واکنشی جمعی مقابل کره شمالی به توافق رسید‌ه‌اند. آمریکا و کره جنوبی مانور نظامی مشترکی را در میانه گزارش‌های توپ‌خانه‌ای شمال‌،  در دریای زرد برگزار کردند.

3- واشینگتن

باز داشت‌شدگان به تروریسم باز می‌گردند

گزارشی در‌باره تعداد بازگشت میان زندانیان سابق خلیج گوانتنامو‌، بحث جدل‌آمیزی را بر انگیخته است. گزارش مدیر اطلاعات ملی «جیمز کلپر» نشان داد که از 898 زندانی انتقالی از زندان از زمان گشایش آن ،‌150 نفر– یعنی بیش از 1 در 4 نفر –  یا دوباره به  فعالیت ‌های تروریستی باز گشته‌اند یا مشکوک به این عمل هستند. دولت اوباما نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق زندانیان ‌زمان «جورج دبلیو بوش»‌،‌ انتقال یافتند. تعداد این بازگشت در زمان اوباما‌، 5نفر  در 66 نفر زندانی آزاد شده است.

5- سوییس

جام‌جهانی در خاور‌میانه

نمایندگان فیفا‌، هیت مستقر در زوریخ که فوتبال را در سراسر جهان اداره می‌کنند‌،‌ پس از اعطای برگزاری جام‌جهانی 2018 و 2022 به ترتیب به روسیه و قطر‌ باعث برانگیخته‌شدن خشم در بسیاری از بخش‌ها شدند. چنین رایی با اتهامات سرسختانه فساد هم‌راه شد که منجر به‌ موفقیت پیشنهادات  مطرح شده بود در ‌هر دو مورد دلیل چنین رایی‌ به ‌ثروت عظیم نفتی آن‌ها  نسبت داده می‌شد. قطر کوچک‌ترین کشوری است که تا حالا میزبان مسابقات بوده است.

6- اسراییل

ایالات متحده تسلیم شهرک‌سازی می‌شود.

پس از ماه‌ها مذاکره در‌باره تجدید ممنوعیت شهرک‌سازی‌، مقامات آمریکایی گفتند که در متقاعد ساختن اسراییل برای توقف ساخت و ساز در کرانه غربی تسلیم شده‌اند. در حالی‌که آمریکا دفاع و انگیزه سیاسی را در مقابل توقف ساخت و ساز پیشنهاد کرد، کابینه دست راستی اسراییل هرگز چنین معامله‌ای را نپذیرفت. فلسطینی‌ها بدون مهلت قانونی از  ازسرگیری مذاکرات مستقیم خودداری می‌کنند.

7-لندن

انتقام ویکی‌لیکسی

چند ساعت پس از دستگیری «جولیان آسانژ» در لندن‌، حامیان وی و طرف‌داران  وب‌سایت ویکی‌لیکس افشاگر، ‌شرکت‌هایی را هدف قرار دادند که خدمات‌دهی به این گروه را متوقف کرده بودند. هک‌کنندگان از سراسر جهان‌، ‌که ادعا می‌شد‌ با دولت‌ها‌یی که سعی می‌کنند مانع فعالیت ویکی‌لیکس شوند، برخورد می‌کنند‌، ‌‌در میان دیگر موفقیت‌های خود توانستند وب‌سایت «کارت» را ببندند که قبلن از رسیدن کمک‌های اهدایی به ویکی‌لیکس جلوگیری کرده بود.

8- شانگهای

‌پیش‌رفت چین در مدرسه

ارزیابی بین‌‌المللی دانش‌آموزان نشان داده که قدرت اقتصادی چین و در نتیجه قدرت تحصیلی و آموزشی افزایش داشته است. تحقیقی برای سنجش استعداد افراد 15 ساله ‌در 65 کشور نشان می‌دهد که نوجوانان در شانگهای از هم‌سالان خود در خواندن، ‌ریاضی و علوم پیشی گرفته‌اند. اگر‌چه‌، مقامات اعتراف کردند که شانگهای مغناطیس جذب به‌ترین دانش‌آموزان چینی است و نماینده کل ملت نیست. به سهم خود، ‌آمریکا پس از کشورهایی مثل فنلاند و کره جنوبی می‌ایستد.

9- ساحل عاج

بحران انتخابات

نخست‌وزیر سابق «آلاسان اوتارا» به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج با کسب 54درصد آرا اعلام شد. شورای قانون اساسی کشور نتایج را باطل کرد و به جای آن  «لارنت گابو» را به عنوان رییس جمهوری معرفی کرد. هر دو سیاست‌مدار، مراسم تحلیف به جای آوردند و کابینه خود را مشخص کردند. انتخابات قرار بود ساحل عاج را متحد کند که بیش از یک دهه  دست‌خوش نا آرامی‌های سیاسی بوده است.

10- سانتیاگو

آتش‌سوزی زندان

وقتی زندان «سن میگل» آتش گرفت و بیش از 80 زندانی کشته شدند‌، توجه‌ها به زندان‌های پر‌جمعیت شیلی معطوف شد. وزیر سلامت شیلی گفت که احتمالن این آتش‌سوزی بد‌ترین فاجعه زندان ملت بوده است‌.1900  زندانی در مکانی نگه داشته شدند که محل نگه‌داری تنها 1000 زندانی بود. در روز آتش‌سوزی‌، رییس جمهوری «سباستین پینه» ‌که‌ عملیات نمایشی نجات 33 معدن‌کار شیلایی در ماه اکتبر را سرپرستی کرده بود گفت که سیستم ندامت‌گاه در شان کشور شیلی نیست و از اصلاح زندان‌های غیر‌انسانی ملت سخن گفت.

برگرفته از مجله‌ی تایم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,