Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
در حاشیه برگزاری مذاکرات اتمی وین

«نشست سازنده در وین»

2009 October 20

رادیوکوچه

درحالی‌ که محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مذاکرات نمایندگان ایران، فرانسه، روسیه و آمریکا برای تامین اورانیوم موردنیاز رآکتور تحقیقاتی ایران را سازنده توصیف کرده‌است،شبکه خبری‌العالم به نقل از یک منبع بسیار نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران در وین از احتمال عدم گفت و گو مستقیم هیات ایرانی‌ با فرانسه برای‌ تامین سوخت رآکتور تهران خبر داد.

به گزارش ایرنا، به نقل از این منبع، فرانسه به دلیل کوتاهی‌ در عمل به وظایفش در هم‌کاری‌هسته‌ای‌ با جمهوری‌‌اسلامی‌‌ایران از سابقه قابل قبولی دراین زمینه برخوردارنیست و علاوه بر آن هم‌چنان به کارشکنی در روند مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه می‌دهد.

اما البرادعی مذاکرات اتمی با ایران را که روز دوشنبه (19 اکتبر) در وین، پایتخت اتریش، برگزار‌شد سازنده دانست. وی این مذاکرات را نشستی بسیار سازنده خطاب کرده‌است و شروع گفت‌و گوها را خوب توصیف کرده‌است.

این‌ درحالی‌است که به گزارش بی‌بی‌سی هم‌زمان در واشنگتن «ایان کلی»، سخن‌گوی وزارت امور‌خارجه آمریکا تاکیدکرد که ایالات متحده در پی کاهش قابل توجه ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران است. اما  در مورد کیفیت گفتگوهای روز دوشنبه اظهار نظری نکرد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس نیز پس از پایان این گفت‌و گوها که در حدود سه ساعت طول کشید، از اظهار نظر درباره آن خودداری کرده‌است.

پیش از این سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی ایران، از آمریکا، روسیه و فرانسه را به عنوان گزینه‌های اصلی تامین سوخت راکتور تهران نام برده‌بود.

این مذاکرات روز سه‌شنبه حدود ساعت 10 صبح به وقت محلی از سر گرفته خواهدشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: