Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
تجمع فعالان حقوق بشر در واشنگتن،

«اعتراض به بازداشت نسرین ستوده در آمریکا»

2010 December 22

در سال‌های اخیر تعدادی از مدافعان حقوق بشر و وکلا بازداشت و یا مجبور به زندگی در تبعید شده‌اند.

به موازات بسته‌شدن فضا برای هرگونه فعالیت حقوق بشری در ایران، برخی از کنش‌گران ایرانی که تا چندی پیش در کشور خود برای ارتقای وضعیت حقوق بشر فعالیت می‌کردند هم‌اکنون در تلاشند تا با استفاده از امنیت نسبی در شهرهای بزرگ سراسر دنیا توجه جهانیان را به وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران جلب کنند.

در هفته‌ی جاری، «شیرین عبادی»، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و تعدادی دیگر از فعالان شناخته شده حقوق زنان با اعلام تحصن نامحدود در مقابل مقر سازمان ملل متحد در ژنو خواهان آزادی «نسرین ستوده» وکیل مدافع و فعال سرشناس حقوق بشر شده‌اند.

«نسرین ستوده» بیش از صد روز را در سلول انفرادی زندان اوین به سر برده و چندین بار در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

به همین مناسبت جمعی از کنش‌گران ایرانی ساکن «واشنگتن دی‌سی» سه‌شنبه ۲۱ دسامبر در حمایت از تحصن فعالان در ژنو، با حضور در مقابل دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام هم‌بستگی با فعالان جنبش زنان خواهان آزادی بی‌قید و شرط  و فوری نسرین ستوده شدند. در این تجمع که به همت «بنیاد برومند» و «سازمان عفو بین الملل» برگزار شد نمایندگانی از «دیده‌بان حقوق

بشر»، «خانه آزادی»، «کمیته گزارش‌گران حقوق بشر» و «کمیته هم‌بستگی با خواسته‌های دموکراتیک مردم ایران» نیز حضور داشتند.

گفتنی است عفو بین‌الملل در متنی که آن را به امضای مردم رسانده بود خواستار آزادی فوری نسرین ستوده شده بود ولی دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در را به روی نمایندگان آن باز نکرد.

لازم به اشاره است «بنیاد برومند» نهادی غیردولتی و غیرانتفاعی است که در فروردین 1380 تاسیس شده و متعهد به پیش‌برد حقوق بشر و دمکراسی در ایران است. بنیاد سازمانی مستقل و بدون وابستگی سیاسی است که پایبند به پیش‌برد آگاهی نسبت به حقوق بشر از راه آموزش و انتشار اطلاعات به مثابه پیش شرط ضروری برای ایجاد یک دمکراسی پای‌دار در ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,