Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
به دلیل ضعف دلار آمریکا و بهبود عمل‌کرد شرکت‌های آمریکایی

«بالاترین حد بهای نفت در سال ۲۰۰۹»

2009 October 20

روند صعودی بهای نفت به دلیل ضعف دلار آمریکا و بهبود عمل کرد شرکت‌های آمریکایی ادامه یافته و به بالاترین حد از آغاز سال 2009 تاکنون رسیده‌است.

به گزارش بی بی‌سی، نفت خام آمریکا روز دوشنبه در بازار نیویورک یک دلار و 8 سنت افزایش یافت و در پایان روز 79 دلار و 61 سنت معامله شد. در همین‌حال بهای نفت برنت در بازار لندن 78 سنت بالارفت و به 77 دلار و 77 سنت رسید.

بهای نفت هفته گذشته پس از انتشار نتایج عمل‌کرد بانک‌های آمریکایی که باعث خوش‌بینی نسبت به اقتصاد جهانی شد جهشی ناگهانی داشت.

تحلیل‌گران گفتند که بهای نفت در کوتاه مدت به وضعیت دلار و دور بعدی نتایج عمل‌کرد شرکت‌ها بستگی دارد.

و این حس احتیاط درمیان ناظران وجوددارد که روند افزایش بهای مشاهده‌شده در روزهای اخیر به راحتی می‌تواند معکوس شود.

موسسه «جی‌بی‌سی‌انرژی» در وین گفته است که ترقی چشم‌گیر اخیر بیش از هر چیز ناشی از خوشبینی بازارها و اوضاع بازارهای مالی بود و نه عوامل بنیادی و افزود که هیچ دلیلی ندارد که بها بار دیگر به محدوده 65 تا 75 دلار برنگردد.

این موسسه معتقداست که پس از تثبیت مجدد عوامل بنیادی تعیین‌کننده بها، قیمت نفت احتمالا افت خواهدکرد نه این‌که افزایش یابد.

«جی‌بی سی» استدلال کرد که این عوامل شامل ظرفیت اضافی تولید، سود کم برای پالایشگاه‌ها، یک «مازاد ذخیره عظیم» در محصولاتی مانند گازوئیل و نفت سفید، و ضعف تقاضا در میان کشورهای صنعتی است.

در ساعات نخست معاملات روز دوشنبه ارزش دلار در مقابل یورو افت کرد و به 1/4940 رسید که تقریبا معادل 1/4967 در هفته پیش است که پایین‌ترین رقم برای دلار مقابل یورو در 14 ماه اخیر بوده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: