Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو:

«پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست»

2010 December 23

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، تحصن فعالان جنبش زنان در ژنو که با اعلام حمایت‌های سازمان‌ها، گروه‌های مستقل حقوق بشری و فعالین مدنی از سراسر دنیا مواجه شده است با صدور بیانیه‌ای پایان یافته است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، شیرین عبادی، خدیجه مقدم، پروین اردلان، منصوره شجاعی، آسیه امینی، شادی صدر و محبوبه عباسقلی‌زاده که از سه روز پیش در اعتراض به ادامه بازداشت و شرایط نامناسب نسرین ستوده در زندان دست به تحصن در مقابل مقر سازمان ملل متحد زده بودند، در بیانیه‌ی پایانی تحصن خود اعلام کردند که با دریافت جوابیه‌ای از سوی ناوی پیلای، کمیسر عالی سازمان ملل و قول مساعد او برای پیگیری خواسته‌های آنان و تلاش برای آزادی نسرین ستوده و با احترام به قوانین کشور میزبان به تحصن خود پایان خواهند داد.

این فعالان با اعلام این که پایان تحصن ژنو را پایان اعتراض نمی‌دانند تاکید کرده‌اند که برای آزادی نسرین ستوده به فعالیت ادامه خواهند داد.

بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو در ادامه می‌آید:

نسرین ستوده، وکیل شجاع ما در زندان پس از دوازده روز، اعتصاب غذای خود را شکسته است، هرچند که به مبارزات خود برای واداشتن قوه قضاییه به اجرای قوانین هم‌چنان پای بند است. او در پی بستری شدن در بهداری زندان اوین و درپاسخ به درخواست‌های پیاپی دوستان و نزدیکان‌اش و به خاطر پای‌بندی‌اش به «مسوولیت مادرانه» به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

اما در عین حال اوضاع نابسامان زندانیان سیاسی و بی‌توجهی مقام‌های قضایی به ابتدایی‌ترین حقوق زندانیان دو فعال دیگر حقوق زنان یعنی بهاره هدایت و مهدیه گلرو را که هر دو دارای احکام سنگین زندان هستند نیز به اعتصاب غذا واداشته است.

متاسفانه شرایط زندانیان سیاسی وعقیدتی درایران روز به روز وخیم‌تر می‌شود‌. تعدادی از آنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند از جمله رضا شهابی‌، آرش صادقی‌، محمد نوری‌زاد و غلامحسین عرشی.

تعدادی سلامتی جسمانی خود را از دست داده‌اند ازجمله دکتر ابراهیم یزدی‌، محمد‌صدیق کبودوند‌، عیسا سحر‌خیز، محمد اولیایی‌فر، منصور اسانلو و …

تعداد زیادی از فعالان حقوق زنان حکم‌های بسیار سنگینی برایشان صادر شده است.

تعدادی از مادران پارک لاله با اتهامات واهی در زندان به‌سر می‌برند و تعدادی از فعالان جنبش دانش‌جویی هم‌چون احمد زیدآبادی و عبداله مومنی در شرایط بسیار سختی دوران محکومیت خویش را می‌گذرانند.

ما تحصن‌کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست‌کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می‌دهیم اما هم‌چنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه‌نگاران و هم‌چنین زندانیان سیاسی بی‌وقفه ادامه خواهیم داد

روزنامه‌نگارانی هم‌چون بهمن احمدی‌امویی و مسعود باستانی با احکام نا‌عادلانه دوران حبس خود را طی می‌کنند یا هم‌چون نازنین خسروانی و عبدالرضا تاجبک شرایط نامعلوم دارند.

علاوه بر شرایط دشواری که بر زندانیان تحمیل شده است، حتا بستگان و خانواده زندانیان نیز از خشم حکومتی از توهین و تحقیر گرفته تا خشونت و صدور حکم در امان نبوده‌اند.

ما جمعی ازفعالان جنبش زنان همانگونه که در بیانیه شماره یک عنوان کردیم، از روز دوشنبه بیست ونهم آذر ماه 1389، (بیستم دسامبر2010) در مقابل دفتر سازمان ملل تحصن خود را آغاز کردیم تا صدای حق‌طلبانه نسرین ستوده را از این دریچه به گوش جهان برسانیم و در ضمن از سازمان ملل و به طور مشخص‌تر از کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان بخواهیم که نسبت به جان نسرین ستوده مسوولانه‌تر عمل کند.

اعتراضات در دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران تا کنون به نتیجه نرسیده است و نسرین ستوده و سایر زندانیان سیاسی هم‌چنان در زندان و در شرایطی دشوار قرار دارند.

در طول سه روز‌ تحصن بسیاری از فعالان مدنی و نهادهای حقوق بشری از تحصن فعالان حقوق زن در ژنو اعلام حمایت کرده‌اند و اعتراض به شرایط نامساعد نسرین ستوده، امروز تبدیل به یک درخواست عمومی برای رسیدگی به احکام ناعادلانه همه زندانیان سیاسی در ایران شده است.

در سومین روز این تحصن نامه‌ای از طرف کمیسر عالی حقوق بشر خانم ناوانتم پیلای به خانم شیرین عبادی نوشته شد که در آن ایشان شخصن قول پی‌گیری موضوع را، تا رسیدن به نتیجه داده است.

در این نامه آمده است‌: «از طرف کمیسر عالی حقوق بشر خانم ناوانتم پیلای ،که در حال حاضر در ژنو نیستند، از شما به خاطر نامه 20 دسامبر و اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت خانم ستوده تشکر می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در 23 نوامبر 2010 کمیسار عالی بیانیه‌ای در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر و وکلا در ایران منتشر کردند که بخشی از این نامه به طور مشخص در مورد خانم ستوده بود. ما گفت‌و‌گوی مستقیم مان را با مقام‌های ایرانی ادامه می‌دهیم. نشست حقوقی که در اول و دوم دسامبر از طریق کمیساریای عالی حقوق بشر در تهران برگزار شد نیز فرصت دیگری بود که بتوانیم گفت‌و‌گوی مستقیمی در مورد موضوعاتی که موجب نگرانی ماست با قوه قضاییه ایران داشته باشیم. از جمله این موضوعات، اقدام‌های غیر‌قانونی حقوقی به ویژه در پرونده‌های سیاسی و محدودیت‌ها و آزار وکلا، روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر بود. هم‌کاران من در گفت‌و‌گوی رو‌در‌رو با مقام‌های ایرانی مورد خانم ستوده را مطرح کردند. ساز‌و‌کارهای ویژه شورای حقوق بشر نیز با مقام‌های دولتی ایران در مورد خانم ستوده وارد عمل شدند. مطمئن باشید دفتر ما این مورد را پی‌گیری کرده و گام‌های لازم را برخواهد داشت تا نگرانی ما را در این مورد به طور خاص به مقام‌های ایرانی منتقل کند.»

ما تحصن‌کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست‌کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می‌دهیم اما هم‌چنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه‌نگاران و هم‌چنین زندانیان سیاسی بی‌وقفه ادامه خواهیم داد.

از تمامی هم‌وطنان به ویژه تمامی رسانه‌های جهان درخواست می‌کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه‌ای قائل شده و با ما هم‌راه شوند.

شیرین عبادی – خدیجه مقدم – منصوره شجاعی –- آسیه امینی – محبوبه عباسقلی‌زاده- پروین اردلان – شادی صدر

بیشتر بخوانید:

«تحصن عبادی و شش فعال زن برای آزادی ستوده»

«اعتراض به بازداشت نسرین ستوده در آمریکا»

«‌نسرین به حمایت شما نیاز دارد»

گالری:

«تحصن برای آزادی ستوده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,