Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
6 ماه حبس تعزیری و جزای نقدی

«حکم قطعی برای فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی»

2010 December 24

خبر/ رادیو کوچه

«فاطمه مسجدی» و «مریم بیدگلی»، دو تن از فعالان جنبش زنان در قم، در دادگاه تجدید نظر به 6 ماه حبس تعزیری و دو میلیون ریال جزای نقدی برای فاطمه مسجدی و یک میلیون ریال جزای نقدی برای مریم بیدگلی محکوم شدند.

به گزارش مدرسه فمینیستی، طبق حکم صادره از سوی دادگاه تجدید نظر در خصوص پرونده این دو فعال جنبش زنان، دادگاه دفاعیات آنان را با توجه به فعالیت گسترده آنان در راستای اهداف کمپین و… غیروارد دانسته و تنها به دلیل فقدان سابقه کیفری، حکم یک سال حبس آنان را به 6 ماه حبس تقلیل داد و تغییری در میزان جزای نقدی آن دو نداد.

بنا به این گزارش، فاطمه مسجدی و مریم بیدگلی روز 17 اردیبهشت ماه 1388 توسط ماموران امنیتی در قم دستگیر و در دادگاه بدوی هر یک به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. علاوه بر آن فاطمه مسجدی به دو میلیون ریال جزای نقدی و مریم بیدگلی به یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

در روز 16 آذرماه 1389، دادگاه تجدید نظر این دو فعال جنبش زنان در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان قم برگزار شد و حکم یک سال حبس تعزیری آنان به دلیل فقدان سابقه کیفری، به 6 ماه حبس تعزیری کاهش یافت اما آن‌ها از موارد اتهامی تبرئه نشدند.

فعالیت‌های این دو عضو کمپین، از زاویه دیدگاه های اسلامی به مسایل زنان بوده است. فاطمه مسجدی تاکنون مقالات متعددی را در حوزه مسایل زنان از زاویه اسلامی ترجمه کرده که از جمله آن می‌توان به مقالات زیر اشاره کرد:

به مناسبت روز حقوق بشر: بازخوانی مفهوم حقوق بشر

علم و زنان مسلمان در قرن های 6 تا 13 میلادی

«زن در فقه اسلامی» تلاشی برای ارتقای دانش فقهی فعالان جنبش زنان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,