Saturday, 18 July 2015
28 March 2023
مهارت‌های زندگی

«جوانی کجایی …»

2010 December 25

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

وقتی آدم پا به سن می‌گذاره و از مرز تعریف استانداردی که برای «جوانی» وجود داره می‌گذره تازه به این فکر می افته که چه نعمتی در دسترسش بوده و به آسانی گذشته و اون‌وقته که در به در به دنبال یافتن اکسیر جوانی می‌افته و تلاش داره تا راه‌هایی رو بیابه که جوان باقی بمونه.

در این برنامه با شما از رازهای جوان ماندن سخن می‌گم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گذشته از این که بسیاری از اهل دانش معتقدند که در واقع جوانی در بدن وجود دارد و پیری هم‌چون بیماری است که می‌توان با آن مبارزه کرد، به نظر می‌رسد که بخشی از راز جوان‌ماندن به نوع زندگی و تفکر آدمی بستگی دارد.

در واقع جوانی در وجود شماست و جایی نمی‌رود که دیگر در دسترس نباشد و می‌توان به آسانی آن را بازگرداند.

پس اگر روزی چند تار موی سپید در سر خود دیدید، دچار اضطراب و دلهره نشوید و آن‌را نشانه شروع پیری ندانید، زیرا ترس از پیری، به مراتب خطرناک‌تر از خود پیری است و بدن را آماده‌ی پذیرفتن بیماری‌های گوناگون می‌کند.

بنابراین با رعایت رژیم خوراکی مناسب که می تواند سرشار از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین «ای» که آن را راز جوانی دانسته‌اند و پرهیز از خوردن گوشت قرمز به مقدار زیاد و مراقبت از رگ‌های خونی برای جلوگیری از انسداد آن‌ها هم چنین داشتن تحرک کافی در طول زندگی و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات می‌توان تا حد زیادی از ایجاد حالت پیری در بدن جلوگیری کرد.

اما در کنار این‌ها، در نظر داشتن چند توصیه‌ی دیگر نیز هر فردی را در جوان ماندن یاری می‌کند. بهتر است با شور و هیجان تحولاتی زیبا را در خود ایجاد کنید و به ارتباطی عمیق با درون خودتان بپردازید. اون وقته که در مسیری پرشور و پیروزی آفرین قرار می‌گیرید:

به عددها توجه نکنید

عددهای بی فایده را باید دور ریخت. کلن باید بی‌خیال رقم‌ها و عددها شد. این که چند سالتون هست یا چند کیلو هستین این چندمین سالگرد تولد هست و …. نگرانی بی‌مورد برای این گونه عددها تاثیری جز ازبین بردن شور ونشاط ندارد. فکرکردن به آن‌ها تنها در صورتی که یادآور یافتن راهی برای نشاط بیشتر باشد مفید است.

غرغروها را حذف کن

بهتر است تنها با دوستان خوش‌اخلاق معاشرت داشته باشید، غرغروها و بداخلاق‌ها نابودکننده‌ی روحیه هستند و البته اگر خودتان جزو گروه غرغروها یا بداخلاق‌ها هستید نیز این را به خاطر بسپارید.

آغاز به یادگرفتن

تصمیم بگیرید که یادگرفتن را آغاز کنید؛ یادگرفتن هر چیزی‌ را که به آن علاقه‌مند هستی از هنر و دنیای رایانه گرفته تا آشپزی و باغبانی و … . نباید اجازه داد که ذهن بی‌کار بماند چراکه ممکن است درگیر بیماری‌هایی هم چون آلزایمر شود.

لذت ببر

یاد بگیرید که از چیزهای کوچک و ساده لذت ببرید. این خود بخشی از شورآفرینی زندگی است که به جوان ماندن کمک بسیار می‌کند.

زندگی سالم با یاد پروردگار

پیرو هر آئینی که هستید باشید از یاد نبرید که یاد خداوند و پرهیز از خطا شما را به یک زندگی سالم رهنمون می‌کند. از رفتن به فضاهایی که شما را از حس پاک بودن و پرهیز از گناه دور می‌کند، اجتناب کنید. به جای آن سفر بروید به دور و نزدیک.حتا خرید رفتن هم می‌تواند حس خوبی را در شما ایجاد کند.

طولانی بخند

تلاش کنید که زیاد بخندید و خنده‌های طولانی داشته باشید. آن‌قدر که نیاز به نفس تازه‌کردن داشته باشید و اگر دوستی دارید که شما را می‌خنداند زمان بیشتری با او بگذرانید.

کمی غصه

البته اشک و غصه هم در زندگی پیش می‌آید؛ کمی گریه زاری کنید، کمی غصه بخورید و تحمل کنید و بعد حرکت کنید … به خاطر داشته باشید تنها کسی که تمام عمر با شما همراه است خود شما هستید.

«وقتی هنوز قلبت از عشق می‌لرزد یعنی این که هنوز جوانی …»

تا زنده‌ای زندگی کن

تا زنده‌ای تنها به زندگی فکر کن. دور وبرت را پر کن از هرچیزی که دوست داری، بستگان، هدیه‌ها و یادگاری‌ها، موسیقی، گل و گیاه، سرگرمی‌ها، هرچیزی که خودت دوستش داری.خانه تو پناه‌گاه توست با تمامی دل‌بستگی‌هات.

قدر سلامتی را بدانید

قدر سلامتی خودتان را بدانید اگر سلامتید، تلاش کنید سلامت باقی بمانید و مراقب باشید. اگر کمی سلامتی به خطر افتاده باید تلاش در بهبودش کرد و اگر وضعیت بدتر است باید برای بهترشدن آن کمک گرفت.

عشق را بیان کن

و یکی از مهم‌ترین نکته‌ها این که در هر موقعیتی عشق خود را به کسانی که دوستشان دارید بیان کنید و معجزه‌ی آن را ببینید.

به گفته‌ی عزیزی: «وقتی هنوز قلبت از عشق می‌لرزد یعنی این که هنوز جوانی …»

برداشتی از: کاریزما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,