Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«صحبت جدی»

2010 December 26

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

ghesseha@koochehmail.com

«ریموند کارور» نویسنده و شاعر آمریکایی،  در 25می 1938 در اورگون به دنیا آمد و در 2 اگوست 1988 درگذشت. شکوفایی کارور در نوشتن، هم‌زمان با سفرش برای زندگی در خانه مادر همسرش در «پارادایز» کالیفرنیا هم‌راه بود. در آن‌جا به کلاس‌های درس نویسندگی «جان گاردنر» رفت و از او نه تنها به عنوان استاد، بلکه به عنوان چهره‌ای الهام‌بخش در زندگی و هنرش بهره‌ی فراوان برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کارور در دهه 60  با خانواده‌اش در ساکرامنتو زندگی کرد و در این مدت روزها به کلاس‌های کالج ساکرامنتو و کارگاه‌های هنری دنیس اشمیتز می‌رفت و شب‌ها در بیمارستان محلی به کار کشیک شبانه اشتغال داشت. کارور با اشمیتز به زودی روابط دوستانه نزدیکی برقرار کرد، تا آن‌جا که نخستین کتاب شعر خود «نزدیک کلامات» (Near Klamath) را با راه‌نمایی‌های اشمیتز سرود و به چاپ رسید.

در سال‌های اشتغال به کارهای گوناگونی که فقط برای امرار معاش به آن‌ها تن می‌داد تا فرزندانش را بزرگ کند، به الکل رو آورد، در حالی که می‌کوشید از فرصت‌های اندک باقی مانده برای نوشتن استفاده کند. در پاییز 1973 هم‌راه جان شیور به تدریس در کارگاه «نویسندگان آیووا» پرداخت، هرچند به گفته خودش در این زمان بیش‌تر می‌نوشیدند، کم‌تر تدریس می‌کردند و تقریبن اصلن نمی‌نوشتند. او و شیور هر دو از سبک‌گراهای مهم در داستان کوتاه به شمار می‌آیند. کارور با آثاری محکم و واقعی در دوره‌ای خاص به داستان کوتاه تحول و انسجام تازه‌ای بخشید، به گونه‌ای که تاثیرش به تقریب بر همه نویسند‌گان آمریکایی نسل بعد از خود آگاهانه یا غیر‌آگاهانه مشاهده می‌شود.

شیوه‌ای که کارور برای خلق داستان‌هایش به کار بست به رغم سادگی و خوش‌خوانی قصه‌هایش، پیچیده و درونی است. داستان‌های او در عین بی‌تکلفی مفرط خواننده را با احساسی عمیق از تنهایی رها می‌کنند.

معروف‌ترین مجموعه‌های داستان کوتاه کارورعبارتند از: «وقتی از عشق صحبت می‌کنیم از چه چیزی صحبت می‌کنیم» 1981، «کلیسای جامع» 1983 و «فیل» 1988 .آثار کارور تاکنون الهام‌بخش هنرمندان زیادی بر روی صحنه و در عرصه موسیقی بوده است.

از ترکیب نه داستان کوتاه او در سال 1993 «رابرت آلتمن» سینما‌گر صاحب‌نام آمریکایی فیلم، راه‌های میان‌بر «شورت کاتز» (Short Cuts) را ساخت.

«صحبت جدی» از مجموعه «کلیسای جامع و چند داستان دیگر» ترجمه «فرزانه طاهری» انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Bach – Violin sonata no. 1 in G minor BWV 1001, piano transcription

Nat King Cole – The Christmas Song

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,