Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
مطبوعات دوشنبه ایران،

«محاکمه سران فتنه دور نیست»

2010 December 27

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوانه‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران

1) نتایج هفته اول اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100894662981

هم‌زمان با اجرای قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ها در هفته گذشته، مصرف حامل‌های انرژی کاهشی چشم‌گیر داشته است. سخن‌گوی کارگروه طرح تحول اقتصادی اعلام کرد: از زمان اجرای این قانون، میانگین مصرف روزانه بنزین از 60 میلیون لیتر به 55 میلیون لیتر کاهش یافته است. محمدرضا فرزین گفت: مصرف نفت گاز، نفت سفید، گاز مایع و گاز طبیعی نیز کاهشی چشم‌گیر داشته است.

2) مانور نظامی تازه در کره‌ جنوبی

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100894671716

کره‌ جنوبی از مانور نظامی تازه‌ای خبر می‌دهد. این مانور با مهمات جنگی و این بار بر خلاف مانور بزرگ پیشین، به دور از مرزهای مورد اختلاف با کره‌ شمالی برگزار می‌شود. در مدت اخیر بر تنش روابط دو کره افزوده شده است.

تهران امروز

1)ماموریت جدید برای وزارت مسکن

http://www.tehrooz.com/

محمد عدلی- «آرزوی من این است که روزی به نقطه‌ایی برسیم که هر خانواده ایرانی یک خانه ویلایی هرچند نقلی داشته باشد» سه ماه پیش زمانی که رییس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از آپارتمان‌های مسکن مهر در هشتگرد سخن از احداث واحد‌های ویلایی به میان آورد، هیچ‌کس گمان نمی‌برد که با تاکید بر اجرایی شدن آن توسط رییس‌جمهور مواجه شوند. این طرح پیش از این نیز در زمان وزارت محمد سعیدی‌کیا در دولت نهم مطرح شده بود. محمود احمدی‌نژاد در کوران تلاش وزارت مسکن برای پیش‌برد مسکن مهر، از طرحی جدید سخن گفته است که اهداف آن کاملن با مسکن مهر در تضاد است. مسکن مهر عموما به ساخت واحدهای آپارتمانی و مجتمع‌سازی حتا در شهرهای کوچک روی آورده است.

2) رییس بانک مرکزی باید قدرت‌مند باشد

http://tehrooz.com/1389/10/6/TehranEmrooz/454/Page/9/

تغییر ماده 80 لایحه برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس، بحث‌های مخالف و موافق زیادی را به‌دنبال داشت. دولت در این ماده از لایحه برنامه، پیش‌نهاد داده بود که معاون برنامه‌ریزی و نظارت راه‌بردی ریاست‌جمهوری، جای‌گزین عنوان رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مجمع عمومی بانک مرکزی شود. اما در مجلس، تغییری نسبتن جدی در این ماده به و‌جود آمد و مصوب شد به جای عضویت رییس‌جمهور در این مجمع، تعداد هفت اقتصاددان عضو آن شوند، این اقتصاددانان را رییس دولت به مجلس معرفی کند و مجلس به آن‌ها رای دهد.

رسالت

2) محاکمه سران فتنه دور نیست

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=49634

دادستان عمومی وانقلاب تهران گفت: محاکمه سران فتنه دورنیست و در وقت مقرر با فتنه‌گران برخورد می‌شود. جعفری دولت‌آبادی در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه16( بعثت) و هم‌چنین درگفت‌وگو با خبرنگاران، با انتقاد ازطرح برخی ادعاها علیه قوه قضاییه مبنی برمماشات با سران فتنه، تاکید کرد که سران فتنه به رسوایی ابدی دچار شدند وزمان برخورد با آن‌ها دورنیست. عباس جعفری دولت‌آبادی افزود: «درحوزه سیاسی درسال گذشته با فتنه عظیمی روبه‌رو شدیم که عده ای به بهانه پاس‌داری ازجمهوریت نظام، آن را به راه انداختند.»

2) 120میلیارد تومان یارانه‌ به بخش کشاورزی اختصاص ‌یافت

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=49618

وزیر جهادکشاورزی گفت: «با اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها»

120 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از کشاورزان اختصاص یافت. صادق خلیلیان در مراسم تجلیل از پژوهش‌گران برتر وزارت جهادکشاورزی افزود: این اعتبار تا سه ماه آینده در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا کشاورزان نقدینگی مورد نیاز برای تامین حامل‌های انرژی را در اختیار داشته باشند. وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: حامل‌های انرژی به‌صورت سهمیه‌ای و با حداقل قیمت به کشاورزان ارایه می‌شود و زمان بازپرداخت آن هم دو ساله است.

خراسان

1)مصباح‌یزدی: «اگر انحرافی در دین‌داری مردم پدید آید بزرگ‌ترین گناه را صدا وسیما مرتکب شده است.»

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=10&day=6&id=417736

رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی(ره) گفت: اگر انحرافی در دین‌داری مردم پدید آید بزرگ‌ترین گناه را مسوولان صدا و سیما مرتکب شده‌اند که جلوی انحراف را نگرفته و دین را به مردم معرفی نکرده‌اند. به گزارش ایسنا، منطقه قم،‌ آیت‌اله محمدتقی مصباح‌یزدی، صبح روز گذشته در همایش دین و رسانه گفت: وظیفه دیروز ما این است که خودمان دین را بشناسیم و مردم را به سمت این‌که خواهان اسلام و اجرای احکام آن شوند سوق دهیم و صدا و سیما سنگین‌ترین مسوولیت را در این زمینه برعهده دارد.

2) 17هزار کشته و 228 هزار مجروح در تصادفات7 ماهه امسال

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=10&day=6&id=417492

رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اعلام این که در 7ماهه امسال 17 هزار و 219 نفر در تصادفات جان باختند، گفت: «از مجموع جان باختگان 13 هزار و 624 نفر مرد و 3 هزار و 595 نفر آنان زن بودندکه در این مدت 228 هزار و 233 نفر در تصادفات مجروح شدند.» به گزارش ایسنا، دکتر جابر قره‌داغی با اشاره به آمار آبان ماه، ضمن بیان این که در آبان امسال 2هزار و 136‌نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند که از این تعداد یک‌هزار و 732‌نفر مرد و مابقی زن بودند، افزود: «تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی در آبان امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 5.9 درصد افزایش یافته در حالی که این رقم نسبت به مهر امسال 9.5 درصد کاهش یافته است.» وی افزود: «از کل افراد فوت شده در حوادث رانندگی آبان امسال محل فوت 626 نفر محورهای درون شهری، یک‌هزار و 293 نفر محورهای برون شهری، 200 نفر جاده‌های روستایی و 17 نفر نامعلوم گزارش شده است.»

کیهان

1‌) موافقت کرزای با تاسیس دفتر نمایندگی طالبان در ترکیه

http://www.kayhannews.ir/891006/16.htm#other1607

رییس جمهوری افغانستان با افتتاح دفتر گروه طالبان در اسلامبول ترکیه موافقت کرد. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، «حامد کرزای» اعلام کرد، با هدف زمینه‌سازی برای آشتی ملی در افغانستان، با افتتاح دفتر نمایندگی طالبان در شهر اسلامبول ترکیه موافقت کرد. کرزای طی ماه‌های گذشته همه تلاش‌هایش را برای مذاکره با سران میانه رو طالبان متمرکز کرده و حتا کمیته‌ای را نیز برای نیل به این هدف تشکیل داده است. دولت ترکیه قصد دارد بین سران میانه رو طالبان و مقامات کابل میان‌جی‌گری کند. گروه طالبان هنوز نسبت به این گزارشات واکنشی نشان نداده است. در همین حال، رییس جمهور افغانستان عملیات تروریستی اخیر طالبان در «باجور» پاکستان را به شدت محکوم کرد.

2‌)سیستم حمل و نقل انگلیس با اعتصاب کارکنان مترو فلج شد

http://www.kayhannews.ir/891006/16.htm#other1607

اعتصاب یک روزه کارکنان مترو لندن سیستم حمل‌و‌نقل پایتخت انگلیس را فلج کرد. کارکنان مترو شهر لندن همان‌طوری که وعده داده بودند دیروز دست به اعتصاب زدند تا در اولین روز پس از جشن‌های کریسمس، مردم پایتخت انگلیس در خیابان‌های این شهر سرگردان شوند. به نوشته «یو.کی.نیوزریپورتر»، دیروز تمامی ایست‌گاه‌های مترو لندن در نتیجه اعتصاب لوکوموتیورانان دچار اخلال جدی در سرویس دهی به مسافران شدند. هم‌چنین بسیاری از افرادی که برای خرید از حراجی‌های برگزار شده در روز بعد از کریسمس می‌خواستند از حومه به لندن بیایند، موفق به انجام سفر خود نشده و زیان سنگینی را متوجه فروشندگان کردند. این موضوع باعث شد برخی تولیدکنندگان و تجار مشهور قیمت‌های خود را به طرز قابل توجهی کاهش دهند تا بلکه خریداران اندک بتوانند بیشتر خرید کنند.

همشهری

1)افزایش چشم‌گیر مسافران حمل‌و‌نقل عمومی

http://www.hamshahri.net/news-124116.aspx

در هفته نخست اجرای هدف‌مندسازی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی بسیاری از شهروندان ترجیح دادند به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی با وسایل نقلیه عمومی رفت‌و‌آمد کنند.

به گزارش آنا، افزایش چشم‌گیر مسافران حمل‌و‌نقل عمومی در پایان هفته نخست اجرای هدف‌مندسازی یارانه‌ها به‌نحوی بود که هر سه بخش حمل‌و‌نقل شهری یعنی مترو، اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی شاهد افزایش قابل توجه مسافران بودند.

2‌) رهبر انقلاب مدال‌های اهدایی نخبگان را به آستان مقدس امام رضا اهدا کردند.

http://www.hamshahri.net/news-124136.aspx

حضرت آیت اله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به اقدام 13 نفر از نخبگان جوان کشور که مدال‌های علمی خود را به ایشان اهد‌ا کرده بودند ضمن تشکر از این جوانان افتخار آفرین، این مدال‌ها را به آستان مقدس امام رضا(ع) تقدیم کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، 13 نفر از نخبگان جوان بسیجی اخیرا طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی، پانزده مدال خود را که در المپیادهای کشوری و بین المللی کسب کرده بودند به حضرت آیت اله خامنه‌ای اهدا‌ کرده بودند.

دنیای اقتصاد

1) علل تاخیر در اعلام رشد اقتصادی

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=237583

اقتصاد ایران در حالی فصل آخر سال 1389 را پشت سر می‌گذارد که هنوز نه‌تنها هیچ‌گونه آمار رسمی از عمل‌کرد اقتصادی 1388 در قالب نرخ رشد اقتصادی منتشر نشده، بلکه اعلام نرخ رشد اقتصادی سال 1387 نیز با تاخیر بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. اگرچه برخی منتقدان، تاخیر در اعلام رشد اقتصادی را به یک موضوع سیاسی تنزل داده‌اند، اما وجه پراهمیت‌تر موضوع که همان بررسی علل افت نرخ رشد اقتصادی در محافل کارشناسی برای تصحیح روندهای ناصحیح است به بوته فراموشی سپرده شده است. در تازه‌ترین تحول، حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی علت تاخیر در اعلام روند این شاخص مهم اقتصادی را عدم ارایه اطلاعات مورد نیاز در خصوص محاسبه رشد صنعتی دانسته که البته معاون وزیر صنایع در مقابل اعلام کرده که این آمار به بانک مرکزی ارائه شده است. صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته را حول و حوش یک درصد اعلام کرده است که حسین قضاوی نیز در اوایل سال جاری در یک اعلام غیررسمی آن را تایید کرده بود. نرخ رشد اقتصادی سال 86 بیش از 6 درصد بود.

2) تداوم رشد سه رقمی بورس

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=237537

بازار داد‌و‌ستد سهام روز گذشته نیز به روند رشد سه رقمی خود ادامه داد و با ثبت 137.5 واحد رشد شاخص، فاصله شاخص تا مرز 19 هزار واحد را به کم‌تر از 300 واحد رساند، کارشناسان بازار اگر چه از رشد کنونی شاخص استقبال می‌کنند، اما این رشد را ناشی از آزاد‌سازی منابع از نماد هم‌راه اول و تزریق نقدینگی سنگین از سوی بانک ملت ارزیابی می‌کنند. از این رو بازار در چند روز آینده و در برخورد با سقف‌های قیمتی، با تعادل نسبی مواجه خواهد بود و در نبود یک گروه پیش‌رو، انتظار یک دوره رشد پیوسته چند هفته‌ای در بازار وجود ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,