Saturday, 18 July 2015
28 March 2023
به بهانه سال‌روز درگذشت «آیدین نیکخواه بهرامی»

«روزنگاشت/ شاعری که بسکتبال شعرش بود»

2010 December 28

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هفتم دی‌ماه برابر با سال‌روز درگذشت «آیدین نیکخواه بهرامی» یکی از اعضای تیم ملی بسکتبال ایران و باش‌گاه «صبا باطری» است. آیدین متولد 1360 بود و در سال 1386 بر اثر تصادف جاده‌ای کشته شد. او نقش بزرگی در قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا داشت اما عمرش بسیار کوتاه بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آیدین نیکخواه بهرامی» در شانزدهم بهمن ۱۳۶۰ در خانواده‌ای اهل علم که پدرش محمدعلی نیکخواه بهرامی، و مادرش فرزانه ابراهیمی‌فخار و هر دو از اساتید برجسته دانش‌گاه هستند، در تهران زاده شد. او فرزند ارشد خانواده بود و تنها برادرش صمد نام دارد که هم اکنون بازیکن حرفه‌ای بسکتبال ایران است.

آیدین بسکتبال خود را از سن ده سالگی یعنی تابستان سال چهارم دبستان، در «مجموعه‌فرهنگی ورزشی چمران»، زیر نظر «سعید طاعتی» شروع کرد. تمامی مدارج سنین پایه را گذراند و در تیم‌های شهید چمران، نصر، چکاد در رده سنی مینی‌بسکتبال و نوجوانان بازی کرد.

او در رده جوانان عضو باشگاه «الکترا» شد در همین رده سنی در باش‌گاه امید ‌بازی کرد و چندین قهرمانی و نایب قهرمانی باش‌گاه‌های تهران در همان تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید به‌دست آورد. او از رده سنی جوانان عضو تیم منتخب تهران شد که مقام اول مسابقات قهرمانی کشور را کسب کرد.

آیدین نیکخواه توانست در سن پانزده سالگی به اردوی جوانان دعوت شد و پیراهن تیم ملی جوانان را به تن کرد و از همان ابتدا جزو شاخص‌ترین بازی‌کنان تیم ملی جوانان و رده سنی خود بود که به گفته مربیان، منتقدان و روزنامه‌نگاران وقت نشان می‌داد که او آینده روشنی پیش روی دارد.

در سال 1379 به هم‌راه تیم ملی جوانان مقام نهم مسابقات آسیایی مالزی را به دست آورد و بعد از آن به باشگاه «ایران نارا» پیوست و اولین حضور حرفه‌ای‌ خود را در لیگ از آن‌جا شروع کرد و هم‌زمان عضو تیم امید ایران نیز بود.

آیدین در مسابقات غرب آسیا در «عراق» مقام اول را کسب کرد و  بهترین بازیکن و بهترین سه امتیازی زن مسابقات شد که همه این‌ها نشان‌گر آینده درخشانش بود.

در سال ۱۳۸۱ که هنوز عضو ایران نارا بود، به هم‌راه این تیم به مقام نایب قهرمانی لیگ کشور دست پیداکرد و یک سال پس از آن به تیم «صبا باطری» پیوست. آیدین با پشت‌کارش در سال ۱۳۸۲ مقام قهرمانی لیگ برتر‌ و مقام قهرمانی باش‌گاه‌های تهران را کسب کرد. او در سال ۱۳۸۳ نایب قهرمان لیگ برتر شد و در سال ۱۳۸۴ توانست قهرمان لیگ برتر شود.

نیکخواه در کنار ورزش از تحصیل هم باز نماند و با رتبه صد دانش‌جو رشته تربیت بدنی ترم پنجم در دانش‌گاه آزاد بود که عمر کوتاه‌اش به پایان رسید. آیدین نیکخواه بهرامی در هفتم دی‌ماه 1386 و در سن بیست و شش سالگی در سانحه رانندگی در مسیر کمربندی جاده چالوس بر اثر سانحه رانندگی درگذشت.

او از سال ۱۳۸۳ عضو تیم بزرگ‌سالان ایران بود و می‌توان به جرات گفت یکی از موثرترین بازی‌کنان این تیم در کسب موفقیت‌های بی‌نظیر ‌بسکتبال بود. او در سه سال آخر زندگی خود مقام‌هایی را به دست آورد.

در سال ۲۰۰۵ در جام ملت‌های آسیا مقام ششم را در قطر کسب کرد. در سال ۲۰۰۶ در بازی‌های آسیایی دوحه قطر مدال‌ برنز این بازی‌ها را کسب کرد که گفته شده، این اتفاق برای دومین بار بعد از ۵۵ سال در تاریخ بسکتبال ایران رخ داد.

هم‌چنین در سال ۲۰۰۷ موفق به قهرمانی آسیا و کسب مجوز حضور در بازی‌های المپیک «پکن» به عنوان تنها نماینده آسیا شد. که این مقام برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور اتفاق افتاد و تیم ملی بسکتبال ایران موفق به حضور در المپیک شد.

بازی ایران مقابل قطر یکی از حساس‌ترین مسابقات بود که آیدین ناجی تیم بسکتبال ایران شد و بازی به یاد ماندنی از خود به جای گذاشت و سهم به سزایی در کسب این موفقیت ایفا کرد و در نهایت در مقام‌های باشگاهی در سال ۱۳۸۶، قهرمان باشگاه‌های آسیا در تهران و موفق به کسب مدال قهرمانی که آن هم برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور بود.

و آما در آخر یادآور شوم که آیدین و  برادرش صمد با هم در بسکتبال چهره شدند. گفته شده: «وقتی برای اولین مرتبه برای مصاحبه به دفتر یک روزنامه ورزشی دعوت شدند، تمام خبرنگاران آن روزنامه را به ظهور یک زوج بسکتبالیست جذاب امیدوار کردند. همان قدر که آیدین سر به زیر و تودار و خجالتی، بود. صمد شلوغ  و شجاع و نترس. تیتری که از آن گفت وگو درآمد، جمله‌ای از  آیدین که گفته بود: «من شاعرم، بسکتبال شعر من است».

منبع‌ها:

گوگل

سایت علمی دانش‌جویان ایران

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,