Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«دیدار با والدین»

2010 December 30

پویا / رادیو کوچه

در برنامه‌ی این هفته به بررسی فیلم «فاکرهای کوچک»  (Little Fockers) می‌پردازیم. این فیلم ادامه‌ی دو کمدی موفق قبلی یعنی «دیدار با والدین» (Meet the Parents) و «دیدار با خانواده‌ی فاکر»  (Meet the Fockers)  است. کارگردانی دو اپیزود قبلی را «جی راوچ» (Jay Roach) بر عهده داشت، اما فاکرهای کوچک را «پاول ویتز»  (Paul Weitz)کارگردانی کرده است، کسی که با کارگردانی کمدی موفق «شیرینی آمریکایی» (American Pie) نام خود را در عرصه‌ی سینمای کمدی مطرح کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

10 سال پس از پخش دیدار با والدین و 6 سال پس از اپیزود دوم آن، فاکرهای کوچک نشان‌دهنده‌ی وقایع پس از ازدواج «گرگ» (Greg) با بازی Ben Stiller) و «پم»  (Pam با بازی (Teri Polo) است. آن‌ها پس از ازدواجی موفق، صاحب دوقلوهایی شده‌اند که اکنون 5 ساله هستند. ماجرا مانند دو اپیزود قبلی بیش‌تر روی کشمکش‌های گرگ و پدر همسرش «جک بایرن»  (Jack Byrnes)با بازی (Robert De Niro) متمرکز است. جک پس از اتفاقاتی که منجر به خراب شدن رابطه‌اش با داماد دیگر خود شده است، چاره‌ای ندارد جز این‌که دشمنی دیرینه‌ی خود را با گرگ کنار بگذارد و به او امید ببندد. جک می‌خواهد مسوولیت خانواده‌ی بایرن و فاکر را به گرگ واگذار کند تا پس از وی، گرگ پدرسالار بعدی باشد. گرگ که پس از مدت‌ها این فرصت را یافته تا توانایی‌های خود را به پدر همسرش اثبات کند، می‌خواهد به بهترین شکل ممکن جک را تحت تاثیر قرار دهد. اما با سفر جک، به منزل گرگ برای شرکت در جشن تولد دوقلوها انجام می‌شود، دوباره شاهد بی‌دست و پایی گرگ،  پر رنگ شدن تردید‌های جک در مورد وی، و تعقیب و گریز‌های این دو هستیم. جک می‌خواهد اثبات کند که گرگ فردی خیانت پیشه است، و لیاقت همسری دخترش را ندارد. او می‌خواهد مسیر زندگی دخترش را اصلاح کند، اصلاحی که از طریق ازدواج پم با دوست پسر قبلی‌اش که مردی ثروت‌مند و هم‌چنان علاقه‌مند به اوست، انجام پذیر است.

در مقایسه با دو اپیزود قبلی، فاکرهای کوچک فیلم ضعیف‌تری است. در این فیلم چیز تازه‌ای وجود ندارد، آ‌ن‌چه را که می‌بینید مشابه قسمت‌های قبلی است. تنها شخصیت جدید داستان «‌اندی گارسیا» ‌با بازی (Jessica Alba)  نیز حضور چشم‌گیری ندارد. از داستین هافمن و باربارا استرایسند نیز به جز در چند صحنه خبری نیست، کسانی که با حضور چشم‌گیر خود در اپیزود دوم این مجموعه، بر جذابیت آن افزودند. آن‌چه که در فاکرهای کوچک محور داستان است دوقلوها نیستند، بلکه مانند دو اپیزود قبلی،‌ همان دشمنی دیرینه و کشمکش‌های همیشگی بین استیلر و دنیرو است. استفاده‌ی طنز‌گونه از  نام و فامیل گرگ را نیز، در دو اپیزود قبلی دیده بودیم. بازی هنرپیشه‌ها نیز مانند اپیزودهای پیشین است، و چیز تازه‌ای در بر ندارد. اما مفهوم این تکراری بودن خنده‌دار نبودن آن نیست. کارگردان با ایجاد موقعیت‌های خنده‌دار در طول فیلم، سعی می‌کند تا کهنه بودن ایده‌هایش را پنهان کند. کارگردان جدید با وفادار ماندن به موفقیت‌های پیشین جی راوچ در دو اپیزود قبلی، سعی کرده تغییرات را به حداقل برساند و با اتکا به همان شخصیت‌های قبلی داستان را پیش ببرد. انتخابی که باعث شده از آزادی عمل او کم شود و مجبور شود خود را محدود به ایجاد موقعیت‌های خنده‌دار کند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j65JfjApdg4 [/youtube]

با توجه به‌نام فیلم، حضور دوقلوهای نا‌ هم‌سان (سامانتا و هنری)، نیز در داستان ‌پر‌رنگ نیست. سامانتا دختری است که با پدرش روابط خوبی ندارد، باهوش‌تر از برادرش است و با موذی‌گری جاسوسی پدر خود را می‌کند. هنری دقیقن نقطه‌ی مقابل اوست، موجودی خوش‌قلب و بی‌دست و پا، درست مانند پدرش. شاید از این جهت انتخاب نا هم‌سان بودن دوقلوها گزینه‌ی خوبی بوده است.

اگر قصد دیدن این فیلم را دارید، انتظار دیدن فیلمی در حد و اندازه‌های دو اپیزود قبلی را نداشته باشید. اما مطمئنن فیلمی با صحنه‌های خنده‌دار را خواهید دید با جاذبه‌های بازی رابرت دنیرو، حتا اگر این حضورش به چشم‌گیری گذشته‌ی پر افتخارش نباشد.

منابع

http://www.imdb.com/title/tt0970866/

http://www.reelviews.net/php_review_template.php?identifier=2240

http://www.salon.com/entertainment/movies/film_salon/2010/12/22/fockers/index.html?CP=IMD&DN=110

http://www.villagevoice.com/2010-12-22/film/little-fockers-and-the-franchise-of-diminishing-returns/

http://www.urbancinefile.com.au/home/view.asp?a=17490&s=Reviews

http://anutshellreview.blogspot.com/2010/12/little-fockers.html

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,