Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
مطبوعات پنج‌شنبه ایران،

«آلمان عضو شورای امنیت می‌شود»

2010 December 30

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جام جم

1) با حمایت پارلمان قزاقستان، نظربایف تا 2020 حکومت می‌کند

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100894922986

پارلمان قزاقستان از طرح بحث‌برانگیز لغو دو دوره انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور و ماندن «نورسلطان نظربایف» در مقام  رییس جمهوری تا سال 2020 حمایت کرده است.

پارلمان قزاقستان، که کاملن در دست اعضای حزب حاکم نورسلطان نظربایف است، گفت این پیشنهاد اکنون باید به همه‌پرسی گذاشته شود.

نورسلطان نظربایف از پیش از سقوط اتحاد جماهیر اتحاد شوروی در سال 1991 دبیرکل حزب کمونیست قزاقستان و در واقع حاکم آن بوده است.

2) آلمان عضو شورای امنیت می‌شود

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100894920743

آلمان از اول ژانویه 2011 برای دوسال عضو شورای امنیت سازمان ملل می‌شود. آلمان برای کسب عضویت دایم این نهاد تلاش می‌کند. انتخاب اعضای غیر‌دایم شورای امنیت در ماه اکتبر انجام شد و آلمان با کسب آرای بیش از دوسوم اعضای مجمع عمومی، به مدت دو سال به عضویت شورای امنیت درآمد. شورای امنیت دارای 5 عضو دایم و 10 عضو غیردایم است.

کیهان

1) گناه بزرگ فتنه‌گران‌، امیدوار کردن دشمن است

http://www.kayhannews.ir/891009/3.htm#other306

رهبر معظم انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین جرم فتنه‌گران در سال 88 را امیدوار‌کردن دشمن دانستند.

حضرت آیت‌اله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان گیلان، همت، بصیرت، آگاهی و هوشیاری مستمر را عوامل اصلی پیش‌رفت ملت به سمت قله‌های تعالی دانستند و تاکید کردند: «ملت ایران همان‌گونه که در هشت سال جنگ تحمیلی با ابتکار، فداکاری، شجاعت و حضور در صحنه، بر دشمن غلبه کرد، در هشت ماه جنگ نرم هم با عنایت خداوند متعال از خود مهارتی مثال‌زدنی نشان داد و در نهم دی سال گذشته به برکت یاد حضرت سیدالشهدا‌ علیه السلام و با همت، بصیرت، آگاهی و هوشیاری خود، بساط فتنه‌گران را جمع کرد.»

2) بی‌بی‌سی لانه دیوانه‌های دیوارنویس شده

http://www.kayhannews.ir/891009/2.htm#other206

یک هم‌کار نشریات زنجیره‌ای مقاله آشفته سایت بی‌بی‌سی انگلیسی مبنی بر بی‌اعتقادی مردم ایران به دین و مرجعیت را «نوعی دیوارنویسی از سر بغض و کینه» توصیف کرد.

در پی انتشار مقاله «اکبر گنجی» در شبکه بی‌بی‌سی، «فرید-م» به واکنش علیه این اقدام گنجی پرداخت و نوشت: «بی‌بی‌سی به آقای گنجی عنوان پژوهش‌گر می‌دهد و از قول وی ادعا می‌کند میان ایرانیان و مرجعیت جدایی افتاده است، بی‌آن‌که زحمتی برای اطلاعات و آمار و کدهای تاریخی بکشد.»

رسالت

1) 10روز اول هدف‌مندی یارانه‌ها بدون تورم سپری شد

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=49998

وزیر بازرگانی گفت: «هر چند زمان 10 روز برای طرح چنین ادعایی کافی نیست اما به نظر می‌رسد در این مدت کوتاه با کمک مردم، پشتیبانی مسوولان و هم‌راهی بخش خصوصی بدون هیچ‌گونه تورم انتظاری یا شوک قیمتی سپری شد که می‌توان از آن به عنوان حساس‌ترین مرحله از اجرای قانون نام برد.»

2) تشکیل جلسه هیت رییسه مجلس خبرگان رهبری

http://www.resalat-news.com/Fa/?code=50025

در جلسه بعد‌از‌ظهر دیروز هیت ‌رییسه‎ ‎مجلس خبرگان رهبری پیشنهادهای کمیسیون‌های ‏مجلس خبرگان رهبری مورد بحث و بررسی قرار‏‎ ‎گرفت‎.‎

به گزارش خبرگزاری مهر در این جلسه مقررشد قبل از اجلاس رسمی، جلسه مشترکی بین هیت‎ ‎رییسه، پنج تن از منتخبین خبرگان و روسای کمیسیون‌های اجلاس خبرگان رهبری در دی ماه‏‎ ‎سال جاری، ‏در ساختمان دبیرخانه خبرگان تهران تشکیل شود‎ .‎در این جلسه که در دفتر آیت‌اله «هاشمی رفسنجانی»‎ ‎رییس مجلس خبرگان رهبری تشکیل شد، حضرات ‏آیات «شاهرودی»، «محمد یزدی»، «صادق آملی لاریجانی»‎ ‎و «ابراهیم رییسی» به بیان دیدگاه‌های خویش در ‏خصوص مسایل مطرح شده پرداختند و تاریخ‎ ‎و دستور اجلاس آینده مجلس خبرگان مشخص شد و مقرر ‏گردید، اجلاس رسمی این مجلس در تاریخ‎ 24 ‎و 1389/12/25در تهران برگزار شود‎.

خراسان

1) توافق سوریه و عربستان برای خروج لبنان از دادگاه ترور حریری

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=10&day=9&id=461370

روزنامه الاخبار لبنان برخی از محورهای توافق قریب‌الوقوع سوریه و عربستان را فاش کرد و نوشت که لبنان بر اساس این توافق از دادگاه ترور حریری خارج خواهد شد.

به گزارش فارس، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که «بشار اسد» ‌رییس‌جمهوری سوریه در تماس با «میشل سلیمان» رییس‌جمهوری لبنان از تماس تلفنی خود با «عبداله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی در نیویورک خبر داد.

بر اساس این گزارش، سازش در این زمینه دو محور اساسی دارد و انتظار می‌رود که تا پیش از صدور کیفرخواست دادگاه حریری مورد توافق قرار گیرد. اولین محور این سازش بازنگری لبنان در موضع خود در قبال دادگاه حریری و اتخاذ اقدامات لازم برای خارج شدن از این دادگاه بر اساس تعهدات امنیتی، قضایی و حقوقی و هم‌چنین اقتصادی است.

2) نگرانی‌ها از حذف تدریجی بناهای تاریخی ثبت شده از فهرست آثار ملی کشور

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=10&day=9&id=461443

در حالی که باور مردم این است که مسوولان سازمان میراث فرهنگی موظف‌اند پس از ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی، اقدامات حفاظتی و مرمتی را روی آن انجام دهند ولی در اغلب مناطق این سازمان به دلیل محدودیت‌های اعتباری قادر به جلب رضایت مالکان و نگه‌داری بناهای با‌ارزش نیست.

«منصور معتمدی» مسوول انجمن دوست داران میراث فرهنگی شهرستان «رامهرمز» در استان خوزستان با اشاره به این که بناهایی مانند خانه «دکتروحید» ( بازمانده دوره قاجار) و عمارت بهبهانی پس از ثبت شدن مورد بی‌توجهی کامل قرار گرفته است می‌گوید: «وقتی به میراث فرهنگی اعتراض می‌کنیم، نبود بودجه کافی یا در اولویت  نبودن آن‌ها را می‌شنویم و این‌گونه بی‌توجهی‌ها به میراث فرهنگی و هویت ملی ایران دل هر فردی را به درد می‌آورد.»

همشهری

1) آتش در قطار

http://www.hamshahri.net/news-124425.aspx

بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یک قطار مسافربری در فلسطین اشغالی، 40 مسافر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، این قطار مسافربری سه‌شنبه گذشته دچار حریق شد که ماموران امدادگر دقایقی پس از وقوع این حادثه به محل اعزام شدند.

2) لیتوانی ریاست سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا را برعهده می‌گیرد

http://www.hamshahri.net/news-124414.aspx

«لیتوانی» از اول ژانویه سال 2011 ریاست دوره‌ای سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا را به‌مدت یک سال برعهده می‌گیرد.

این برای نخستین‌بار است که یک کشور در منطقه بالتیک و هم‌چنین عضو اتحادیه اروپا، ریاست این سازمان را برعهده خواهد گرفت. به گزارش ایرنا، ریاست سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا در سال 2010میلادی برعهده قزاقستان بود.

دنیای اقتصاد

1) احمدی‌نژاد: «کافی بودن دو فرزند در خانواده، فرمول انقراض یک ملت است»

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=238093

رییس‌جمهوری برخی اظهارات مبنی بر کافی بودن دو فرزند در خانواده را فرمول انقراض یک ملت دانست و گفت: «بسیاری از نخبگان و اندیش‌مندان از خانواده‌های پرجمعیت هستند و تعداد فرزند زیاد و مواجهه آن‌ها با هم موجب رشد استعداد آن‌ها می‌شود.»

به گزارش ایسنا احمدی‌نژاد در جریان سفر استانی به البرز و در جمع مدیران، فرهیختگان و منتخبین این استان گفت: «این بحث دو بچه کافی‌ست، یعنی انقراض نسل. وقتی که 70 سال بگذرد میزان جمعیت پایین می‌آید و این فرمول یعنی انقراض یک ملت نه بقای یک ملت.»

2) بورس در آستانه رکوردشکنی

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=238031

بورس تهران در هفته جاری با رشد 5.2 درصدی شاخص و ثبت رقم 18855 واحد در فاصله 83 واحدی از رکورد تاریخی خود (ثبت شده در روز 17 مهرماه 89) قرار گرفت و به این ترتیب در صورت تداوم روند رشد فعلی، قادر به رکورد شکنی در هفته آینده خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,