Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
در دفتر محمد البرادعی صورت‌گرفت

«مذاکره نمایندگان ایران و آمریکا در وین»

2009 October 21

مذاکرات درباره پیشنهاد ایران برای تبدیل سوخت موردنیاز راکتور تحقیقات تهران که از روز دوشنبه آغاز شده است، روز چهارشنبه نیز ادامه خواهدیافت.

این مذاکرات  قراربود روز سه‌شنبه ادامه‌یابد اما با تاخیری یک روزه مواجه شد. محمد البرادعی که پیش از این آغاز مذاکرات را سازنده خوانده‌بود، در این زمینه گفته‌است:«گفت وگوها میان ایران و قدرت‌های جهان برای توافق پیرامون غنی‌سازی اورانیوم با سرعتی کمتر از حد انتظار پیشرفت می‌کند.»

وی هم چنین افزوده‌است که این یک روند پیجیده و دارای ابعاد فنی است که باید مورد بررسی قرارگیرد. ضمن آن‌که مسئله تضمین و اعتمادسازی نیز مطرح است.

در عین حال منابع خبری از دیدار مقامات ایران و آمریکا در حاشیه این نشست خبرداده‌اند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از یک مقام آمریکایی در روز سه شنبه، هیات نمایندگی این کشور در وین با هم‌تایان ایرانی خود در دفتر محمدالبرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار و درباره پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی‌شده به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت مورد نیاز، مذاکره کرده‌اند.

درحالی‌که این مقام آمریکایی جزئیات بیشتری از این مذاکرات ارایه نکرده‌است و تنها گفته‌است که گفت وگو ها درباره پیشنهاد ایران برای تبدیل سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران ادامه دارد.

منابع خبری داخلی ایران از بسیارسازنده و مثبت‌بودن این مذاکرات به نقل از منابع نزدیک خبر داده و اعلام کرده‌اند که در این مذاکرات، آمریکا برای نوسازی تجهیزات پیرامونی، کنترلی، الکترونیکی و ایمنی رآکتور تحقیقاتی تهران اعلام آمادگی کرده و توافق اولیه در این‌باره حاصل شده‌است و این کار در چارچوب هم‌کاری فنی بین دو طرف انجام خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,