Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
در پی تحریم ایران از سوی بانک مرکزی هند،

«تشدید اختلاف بازرگانی میان ایران و هند»

2010 December 30

خبر / رادیو کوچه

در پی خودداری بانک مرکزی هند از ارایه تسهیلات بانکی برای خرید نفت از ایران، اختلاف بازرگانی میان دو کشور شدت گرفته است به‌طوری که نمایندگان بانک‌های مرکزی دو کشور روز جمعه با یک‌دیگر دیدار می‌کنند.

به گزارش رویترز، بانک مرکزی هند هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از این پس ارایه تسهیلات بانکی برای خرید نفت خام از ایران در چارچوب «اتحادیه پایاپای آسیا» را متوقف می‌کند.

«اتحادیه پایاپای آسیا» (ACU) مبادلات بازرگانی پایاپای میان بانک‌های مرکزی چندین کشور جنوب و غرب آسیا مانند ایران، هند، پاکستان، بنگلادش، سری‌لانکا، نپال، برمه، مالدیو و بوتان را در برمی‌گیرد.

براساس بیانیه‌ی بانک مرکزی هند، از این پس باید «پرداخت هزینه‌ی واردات نفت و گاز از ایران با ارزهای مجاز و خارج از چارچوب اتحادیه پایاپای آسیا انجام شود.»

با این تصمیم بانک مرکزی هند، شرکت‌های نفتی ایران و هند برای پرداخت مبادلات خود باید منبعی دیگر پیدا کنند، درغیر این صورت خرید نفت خام از ایران متوقف خواهد شد.

هند روزانه بیش از ۴۲۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند که ۲۰ درصد نفت صادراتی ایران است. تا چند ماه پیش دو کشور چین و هند خریدار نیمی از نفت صادراتی ایران بودند.

بیشتر بخوانید:

«مانع‌سازی هند برای واردات نفت از ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,