Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
مهارت‌های زندگی – درآستانه‌ی سال نوی 2011

«به وسعت یک آرزو …»

2011 January 01

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در آستانه‌ی ورود به سال نوی میلادی (2011) فرصتی شد تا گفت و گویی با افراد مختلف در زمینه‌ی بهترین آروزهایشان برای سال جدید و این که سال گذشته را چگونه گذراندند داشته باشم.

هرکدام از این افراد به تناسب کشور، فرهنگ و سطح زندگی‌شان آرزوهایی داشتند برای سال جدید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مردی که اهل قزاقستان بود خوشحال از این که در سال قبل توانسته موقعیت شغلی خوبی بیابد و خانواده‌اش سال گذشته را به خوبی سپری کردند، باز هم برای یک شغل خوب و درآمد کافی در سال جدید دعا می‌کند و برای تمامی مردم جهان شادی و سلامتی طلب می‌کند.

و پدری از اهالی کوچینگ (مرکز ایالت ساراواک مالزی) که سال گذشته را خیلی معمولی و تکراری گذرانده، آرزو دارد که سال جدید همراه با سلامت باشد چراکه معتقد است وقتی سلامت باشی هر کاری را می‌توانی انجام دهی.

و پسر او نیز با اشاره به پیروزی‌های شغلی و تحصیلی‌اش در سال گذشته و این که هنوز خیلی کارهای انجام نشده باقی مانده‌است برای سال جدید خودش دست‌یابی به یک زندگی خوب و سلامت و پبروزی‌‌های شغلی را آرزو می‌کند.

و برای این زوج جوان سوئدی بچه‌دار شدن بزرگ‌ترین خواسته است برای سال جدید. زوجی که عاشق سفر کردن هستند و خیلی خرسندند از این که توانسته‌اند در طول سال 2010  سفرهای زیاد با تجربه‌‌های فراوان داشته باشند و هم‌چنان آرزومند سفر هستند.

و این نگهبان که سال‌هاست از برج‌‌های دوقلو مراقبت می‌کند، آرزو می‌کند که در سال جدید موفق به یافتن همسر مورد نظرش بشود و ازدواج کند. او به مادیات فکرکردن برخی زنان را در این سال‌ها، دلیل نیافتن همسر موردنظرش می‌داند.

و زوج جوان هندی که در نخستین سال زندگی مشترک، ازدواجشان را بهترین اتفاق سالی که می‌گذرد، می‌دانند و  آرزو می‌کنند سال آینده با سلامتی و شغل و موقعیت مالی خوبی برای آنان همراه باشند و بتوانند باز هم سفر کنند.

و این نوجوان چینی نگران افزایش قیمت بنزین در سال جدید است چراکه قرار است به کالج برود و نمی‌خواهد هزینه‌های زیادتری برای خانواده‌اش داشته باشد و البته ذوست او آرزو می‌کند که در سال جدید بتواند دوست دختر دلخواهش را بیابد و این را دلیلی برای شادبودن تمام سالش می‌داند.

و این بانوی خانه‌دار خندان که برای همه آرزوی سلامتی دارد و سالی که گذشت را به خاطر داشتن دوستان فراوان سالی شاد برای خودش می‌داند.

و این آموزش دهنده‌ی رقص، که علاقه‌مند است همه دور هم باشند و زمان شادی در کنار هم بگذرانند و سلامتی را خواهان است.

و زیباترین آرزوها از زبان این خانواده مهاجر پاکستانی بیان می‌شود: آرزوی صلح و سلامتی برای تمامی مردم جهان و این که همه یکدیگر را دوست داشته باشند و به هر آرزویی که در دل دارند برسند.

خیلی افراد همیشه در دل آرزوهایی دارند و خیلی‌ها هم ندارند. خیلی‌ها آرزوهایشان ازمجموعه‌ی خود و خانواده فراتر نمی‌رود و خیلی‌های دیگر آرزوهایی به وسعت جهان دارند. خیلی‌ها با امید به آرزوهایشان نگاه می‌کنند و خیلی‌های دیگر چندان امیدواری به تحقق آن‌ها ندارند.

اما هرچه باشد «آرزو» داشتن از نداشتن آن خیلی بهتراست. آرزوها وسعت پروبال آدمی را در زندگی افزایش می‌دهند و همیشه این آخرین کورسوهای «امید» هستند که در جاده‌های سخت راهی دیگر را نشان می‌دهند.

نویسنده‌ای گفته: «آینده متعلق به کسانی است که در آرزوی آن هستند و به آن ایمان دارند.»

زیباست که با آرزوهایمان به زندگی‌مان وسعت و زیبایی ببخشیم. بد نیست گاهی در آرزوهایمان به دیگران هم بیاندیشیم و زیباتر آن که برای رسیدن به این آرزوها تلاش کنیم.

آرزومند آرزوهایتان

سال نوی میلادی خجسته باد

امید و آرزو آخرین چیزی است که دست از گریبان بشر بر می‌دارد. (روسو)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,