شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
اقتصاد در هفته‌ای که گذشت

«قیمت‌ها هم‌چنان تغییر می‌کند»

۱۳۸۹ دی ۱۰

نیلوفر دهنی / رادیو کوچه

مثل هفته گذشته، این هفته نیز هدف‌مندی یارانه‎ها، هم‌چنان در صدر اخبار رسانه‎ها بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این روزها بحث یارانه‌ها و اجرای قانون هدف‌مندی به موضوع اصلی بحث و گفت‌و‌‌گو بین مردم تبدیل شده است و از این طریق به تیتر اخبار رسانه‌های داخل ایران و بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی جهان رسیده است. اهمیت موضوع مربوط به هدف‌مندی یارانه‌ها و به اصطلاح سپردن مدیریت مصرف یارانه‌ها به خود مردم موضوعی است که ذهن همه را به خود معطوف داشته است. چرا که در ده روز گذشته که این طرح اجرایی شده است شاهد تغییرات بسیاری در بازار ایران بودیم.

در حالی که قیمت بنزین به‌طور متوسط 3 برابر، قیمت گازوییل 9 برابر، قیمت برق و آب و گاز تقریبن سه‌برابر و قیمت آرد 40 برابر شده است، دولت تاکید می‌کند که قیمت هیچ کالایی نباید گران شود و کرایه‌ی تاکسی‌ها نیز نباید افزایش یابد. این در حالی است که گزارش‌ها چیزی جز این را نشان می‌دهد. هم‌زمان پلیس هم اعلام کرده که به زودی مرحله‌ی جدیدی از طرح ارتقای امنیت اجتماعی آغاز می‌شود و وزارت بازرگانی هم از افزایش ده هزار نفری تعداد بازرسان برای کنترل بازار خبر داده است.

هم‌چنین رییس شورای اصناف کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته است: «دولت باید پاسخ‌گوی گرانی‌های اخیر باشد.» علی فاضلی افزود: «زمانی که افزایش قیمت در بخش دست‌مزدها است و کالاهای تولیدی  و وارداتی با افزایش قیمت مواجه هستند اصناف چگونه می‌تواند آن‌ها را مهار کند. رییس شورای اصناف کشورتصریح کرد: «درحالی که کارخانجات تولید‌کننده قیمت تولید نهایی خود را افزایش می‌دهند، اصناف چه اقدامی می‌تواند انجام دهد.» فاضلی با اشاره به افزایش قیمت برخی ازکالاها دربازار از جمله حبوبات، گفت: «کنترل قیمت کالاها در دست دولت است و آن‌ها باید پاسخ دهند که چرا برخی از کالاها از جمله حبوبات بیش‌ترین افزایش را در بازارپیدا کرده است.»

نشریه مید: سال 2011 سال اقتصادی ایران خواهد بود

نشریه اقتصادی «مید»، در گزارشی اعلام کرده است که سال 2011 ظرفیت‌های اقتصادی ایران در بخش‌های مختلف به کشورهای جهان معرفی خواهد شد. موسسه انتشاراتی (TBY) با مشارکت سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران برای اولین‌بار در جهان گزارش اقتصاد ایران را به زبان انگلیسی منتشر خواهد کرد. در این گزارش آمده است که کشور ایران با تغییر در قوانین خود، قصد دارد ورود سرمایه‌گذاران خارجی، بانک‌های خارجی و بیمه‌های خارجی را به کشور تسهیل کند.‌‌

در حالی که قیمت بنزین به‌طور متوسط 3 برابر، قیمت گازوییل 9 برابر، قیمت برق و آب و گاز تقریبن سه‌برابر و قیمت آرد 40 برابر شده است، دولت تاکید می‌کند که قیمت هیچ کالایی نباید گران شود

این گزارش خاطرنشان می‌کند: «انتظار می‌رود با اطلاع‌رسانی فرصت‌ها، ظرفیت‌ها، محیط اقتصادی کشور، مزیت‌ها و مقررات جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی و ترسیم چشم‌اندازهای آتی، حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و مبادلات اقتصادی کشور افزایش یابد و ایران نقش اصلی خود را در اقتصاد بین‌الملل ایفا کند.»

اما به‌نظر می‌رسد بنا به اعلام روابط عمومی سازمان سرمایه‌گذاری، گزارش اقتصاد ایران تنها براساس مصاحبه‌هایی که با سیاست‌گذاران و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی از جمله «محمود احمدی‌نژاد»، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس‌کل بانک مرکزی، رییس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و روسای اتاق بازرگانی نوشته شده است.

نوسان شدید قیمت سکه و طلا

قیمت انواع سکه روز پنج‌شنبه در بازار افزایش یافت به‌نحوی‌ که نرخ فروش سکه طرح قدیم 392 هزار و 500 تومان اعلام شد، در عین حال قیمت دلار آزاد کاهش را تجربه کرد و به 1077 تومان رسید.‌ قیمت انواع سکه روز پنج‌شنبه نسبت به روز قبل از آن با افزایش مواجه شد، به‌نحوی‌ که صرافان بازار قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم را 392 هزار و 500 تومان، طرح جدید 363 هزار تومان، نیم سکه 182 هزار تومان و ربع سکه را نیز 92 هزار تومان اعلام کردند.

قیمت سکه و طلا در هفته گذشته تغییرات زیادی داشت تا جایی که روز چهارشنبه رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به نوسانات شدید قیمت سکه و طلا در بازار داخلی، گفت: «امروز قیمت‌ها در بازار سکه و طلا لحظه‌ای تغییر می‌کند.» «محمد کشتی‌آرای» در بیان دلایل افزایش قیمت سکه و طلای داخلی گفـت: «در روزهای اخیر به دلیل افزایش مسافرت‌ها به خارج از کشور به خاطر نزدیک شدن به ماه ژانویه، قیمت فروش دلار در بازار آزاد داخلی به 1080 تا 1082 تومان افزایش یافته است.»

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر افزود: «هم‌چنین قیمت طلا در بازارهای جهانی به‌دلیل فرارسیدن ایام ژانویه نیز امروز نسبت به روز گذشته با افزایش 13 دلاری هم‌راه بود که این دو عامل باعث افزایش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی شده است.» هم‌چنین روز چهارشنبه قیمت هر گرم طلای زرد 18 عیار 36 هزار و 700 تومان و هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1414 تومان بود که نسبت به روز سه شنبه 9 دلار افزایش داشت. فعالان بازار دلیل افزایش قیمت انواع سکه و طلا در بازار داخلی را افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی ذکر کرده‌اند.

جزوه‌ی تکان‌دهنده

و اما خبر بعدی که چندان هم نامربوط به اقتصاد نیست. «حیدر مصلحی»، وزیر اطلاعات ایران گفته است که ماموران اطلاعاتی در دفتر یکی از مشاوران «میرحسین موسوی» جزوه‌ای «تکان‌دهنده با ادبیات حزب توده» پیدا کرده‌اند. مصلحی چهارشنبه شب ۸ دی ماه در جمع طلاب مدرسه فیضیه قم گفت: «این جزوه از دفتر «علیرضا بهشتی» به دست آمد و برای مطالعه و بررسی در اختیار یکی از بزرگان قرار گرفت و تدوین‌کنندگان آن مشخص شدند.» آقای «مصلحی» گفت که دشمنان حکومت ایران اکنون می‌کوشند از طریق به‌هم زدن عمدی وضعیت اقتصادی ایران، به «منازعات عمومی» در این کشور دامن بزنند.

مصلحی: دشمنان حکومت ایران اکنون می‌کوشند از طریق به‌هم زدن عمدی وضعیت اقتصادی ایران، به «منازعات عمومی» در این کشور دامن بزنند

به گفته او، این دشمنان می‌خواهند فضای اجتماعی ایران را پس از اجرای قانون هدف‌مندکردن یارانه‌ها متشنج کنند و دستگاه‌های اجرایی  کشور را ناکارآمد جلوه دهند. اجرای قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها که هدف آن حذف «سوبسید» حامل‌های انرژی و چند کالا و خدمات دیگر ظرف پنج‌سال است، از روز یک‌شنبه 28 آذرماه با دستور محمود احمدی نژاد، رییس‌جمهوری ایران آغاز شده است.

سفر دبیر شورای نگهبان به عسلویه

روز چهارشنبه «احمد جنتی» در سفر به عسلویه، از تاسیسات پالایش‌گاه‌های گازی میدان مشترک پارس جنوبی در این منطقه بازدید کرد. در این سفر «مسعود میر کاظمی»، وزیر نفت هم او را هم‌راهی می‌کرد. وی بعد از دیدار از این مجموعه به قول خودش عجیب دفتر یادبودهای شرکت نفت و گاز پارس را امضا کرد و در آن درباره پیش‌رفت‌های نظام جمهوری‌اسلامی که دشمنان را دل‌شکسته کرده نوشت. بخشی از نوشته احمد جنتی چنین است: «تاسیسات عجیب این منطقه که به دست توانای دانش‌مندان متخصص ما ساخته شده، آینده بسیار خوبی را در امر صنایع نفت و گاز تدارک دیده و وضع اقتصادی خوبی را برای کشور نوید می‌دهد.»

مسعود میرکاظمی، وزیر نفت هم در این دفتر یابود چنین نوشته است: «خداوند منان را سپاس‌گزارم که مجددن توفیق یار شد از توان‌مندی‌های عزیزان متخصص متعجب و آزموده گردم. امام رحمت‌اله علیه فرمودند، باور، توان شما را می‌افزاید و این جمله حکمت‌آمیز را می‌توان در پارس جنوبی مشاهده کرد. آن‌چه دیده می‌شود، ایثار، تلاش، عشق و شور و شیدایی خدمت است.»

میر کاظمی در حالی چنین اظهار نظر کرده است که بنا به آمار و گزارش ها بیش‌تر پروژه‌های نفتی با بحران منابع مالی دست به گریبان هستند. نیروی کار در پروژه‌های نفتی بالاخص در منطقه پارس‌جنوبی به‌شدت کاهش یافته واکثر پیمان‌کاران با بحران منابع مالی و کاهش نیروی انسانی خود مواجه‌اند.

فقه و صنعت

و باز هم یک خبر کم و بیش اقتصادی یا شاید تاثیر‌گذار بر اقتصاد. رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم گفت: «راه‌اندازی مرکز تخصصی فقه و صنعت ضروری است.» «سقای بی‌ریا» ادامه داد: «انسان با بهره‌گیری از امکانات و طبیعت، باید به خدا برسد، در این راستا لازم است که امکانات نیز اسلامی شود.» وی هم‌چنین تاکید کرد: «برای قرار‌گرفتن صنایع در مسیر تعالیم اسلامی، اهالی صنعت نیز باید معنویت را در وجودشان تقویت کنند و برنامه‌های خود را در تحقق تعالیم اسلامی تدوین کنند.»

مشاور احمدی‌نژاد در امور روحانیت به نقش مبلغان فعال در صنایع اشاره کرد و گفت: «مبلغان نقش زیادی در آشنایی صنعت‌گران با آموزه‌های ناب اسلامی دارند، البته در این عرصه آنان باید با صنایع آشنایی داشته باشند تا برنامه‌های آنان تاثیرگذارتر شود.» وی در ادامه با استناد به روایتی از امام علی‌ که ارزش انسان‌ را به اندازه کاری که به خوبی انجام می‌دهد، می‌داند، خاطرنشان کرد: «اگر بخواهیم امتی را مورد سنجش قرار دهیم، باید به تولیداتی که دارند و نحوه انجام آن ارزیابی ‌شوند.»

هم‌چنین در این جلسه برنامه‌ریزی، پژوهش و تبیین رابطه دین و صنعت، ایجاد پیوست فرهنگی در تمامی صنعت‌ها، بهسازی صنعت و معدن و توجه به فرهیختگان از مهم‌ترین برنامه‌ها و وظایف این مجمع عنوان شد. راه‌اندازی مرکز تخصصی فقه و صنعت در حوزه و راه‌اندازی مرکز آموزش روحانیون برای حضور آن‌ها در صنعت، از جمله برنامه‌های این مجموعه خواهد بود. قرار است اعزام مبلغ هم یکی دیگر از برنامه‌ها باشد، به‌طوری که مبلغین به‌صورت کوتاه‌مدت و بلند‌مدت برای فعالیت تبلیغی به شرکت‌های صنعتی اعزام شوند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,