Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
او.ان.جی .سی اعلام آمادگی‌کرد

«۵میلیارد هندی برای توسعه میدان گازی فرزاد»

2009 October 21

شیوا سعیدی/ ادیا

«ایندیا‌تایمز» اعلام‌کرد شرکت «او.ان.جی.سی. ویدش» و شریک هندی‌اش« ای اوسی» وشرکت نفت هند درحدود 5 میلیارددلار درپروژه عظیم توسعه منطقه گازی «فرزاد ب» که در سواحل ایران یافته‌اند سرمایه‌گذاری می کنند. شرکت «او.وی.ال»یا همان «ویدش» شریک اصلی در این پروژه هستند.

در آپریل امسال این شرکت‌ها به منطقه گازی بزرگی در سواحل فارسی دست یافتند و امید بسیاری برای استخراج گاز از آن دارند. این کشف «فرزاد –ب» نام‌گرفت و میزان ذخیره آن 21.68 است که ذخایر قابل بازگشت آن در حدود 12.8 است.

در اعلامیه این شرکت‌ها آمده‌است: «گمانه‌زنی‌های کنونی برای مخارج توسعه فرزاد-ب به کنسرسیومی تعلق گرفته و درحدود 5 میلیارد بوده در در طی 7الی8 سال برنامه‌ریزی شده‌است. که آغاز آن به پس از اتمام سال 2009 موکول شده‌است.

شرکت «ویدش» 40درصد از سود میدان‌گازی فرزاد در منطقه فارسی را دراختیار‌دارد این منطقه در قسمت شرقی خلیج فارس ایران در نزدیکی عربستان سعودی واقع‌شده و در حدود 3500 کیلومتر‌مربع می‌باشد. در سال 2006 تخمین زده می‌شد این منطقه حاوی گازباشد ولی امکان بهره‌برداری تجاری از آن وجود‌ندارد. شرکت «هند‌اویل» که 20درصد سهام را دراختیار دارد دراین‌باره گفته‌بود این اکتشاف غیر‌تجاری است.ولی به هر رو با اکتشافات صورت‌گرفت مشخص‌شد که استخراج گاز از آن تجاری است. اعلام شرکای هندی درحالی است که میزان مشارکت این کنسرسیوم هندی با طرف ایرانی یعنی شرکت نفت فلات قاره از دل مذاکرات بیرون نیامده اما هندی‌ها سرمایه‌گذاری 5میلیاردی خود رابرای این موضوع نشان دادند.

این درحالی‌است که مدیرعامل فلات قاره در تاریخ هشتم مهرماه با بیان این‌که هم‌اکنون علاوه بر شرکت او.ان.جی.سی هند شرکت‌های مطرح نفتی اروپایی و آسیایی برای توسعه میدان فرزاد B ابراز‌علاقه‌کرده‌اند، به شانا گفته‌بود: «اولویت اول شرکت ملی نفت فلات قاره ایران شرکت او.ان.جی.سی هند بوده و تا کنون مشکلی درباره حضور این شرکت در ایران نداشته‌ایم.»

وی تاکید کرد: «شواهد امر نشان می‌دهد که شرکت او.ان.جی.سی هند علاقه بسیاری برای به تولید رساندن میدان گازی فرزاد B دارد به‌طوری که اخیرن مجوزهای دولتی لازم برای شروع کار در ایران را نیز گرفته و درحال مذاکره با ایران است.»

کارهای اکتشافی میدان گازی فرزاد B در بلوک فارسی به صورت مشترک بین دو شرکت عملیات اکتشاف ایران و شرکت او.ان.جی.سی هند انجام شده‌است.

میدان گازی فرزاد B با 5/12 تی.سی.اف گاز درجا در بلوک فارسی قراردارد و براساس برنامه، قراراست روزانه در فاز اول این میدان یک میلیارد و 100 میلیون فوت مکعب گاز تولید خواهدشد.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در آن تاریخ گفته‌بود که گزارش مقرون به صرفه بودن توسعه میدان فرزاد B از سوی شرکت او.ان.جی.سی هند به هیئت مدیره شرکت ملی نفت به زودی ارایه خواهدشد، گفت: «با ارایه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری و تولید گاز از سوی شرکت هندی، مسایل فنی بین این شرکت و ایران به اتمام می‌رسد.گزارش این نشریه هندی نشان میدهد که بررسی‌های اقتصادی این موضوع گویا به پایان رسیده‌است وپیشنهاد هندی‌ها برای ارایه به طرف‌های ایرانی آماده‌است.»

به‌پای‌میز مذاکره‌کشاندن هندی‌ها درحالی‌است که تجربه هم‌کاری نفتی وگازی با هندی‌ها در سال‌های اخیر به‌خصوص با خروج هند از مذاکرات خط لوله صلح به ابهام وغبار کشیده‌شده‌بود واین پیشنهاد هندی‌ها می‌تواند تحرکی تازه در این زمینه باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: