Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
پس‌نشینی تند

«آن‌چیزهایی که نگذشت»

2011 January 01

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

سال 2010 هم گذشت و هنوز هم در سال قبل میلیون‌ها انسان، با شکم گرسنه سر بر بالین گذاردند، در حالی‌که رقابت برای ساخت و خرید و فروش گران‌ترین و مجلل‌ترین اتومبیل‌ها و خانه‌ها و جواهرات و هزاران چیز دیگر در دنیا ادامه داشت. سالی گذشت و باز هم هزاران نفر در جهان تنها به جرم داشتن عقیده‌ای متفاوت با حاکمان یا توده‌ی مردم اعدام یا کشته شدند. در سال گذشته بازهم هم‌چون سالیان پیش، بسیاری از مردم حاضر نشدند تا بنشینند و مانند بچه‌ی آدم با مخالفان خود گفت‌وگو کنند و بگویند و بشنوند، آخر می‌دانید این کار سختی است، چون ممکن است طرف مقابل با دلایل ما قانع نشود، پس چه به‌تر که کارش را یک‌سره کنیم و او را به درک واصل کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

365 روز سپری شد و بازهم عده‌ای خود را نماینده‌ی خدایی در زمین می‌نامند که هنوز قادر نیستند حتا وجودش را برای بی‌ایمانان به او ثابت کنند. زمین یک دور دیگر به گرد خورشید زد و باز ما به دیگران برای برتری رنگ و نژاد و دین و طبقه‌مان فخر فروختیم و توی سرشان زدیم. پارسال هم بلایای طبیعی جان صدها هزار انسان دیگر را گرفت و ما هنوز راهی برای پیش‌گیری از آن نیافته‌ایم.

ای کاش برسد روزی که سالی بگذرد و با شادکامی از روزها و اتفاقات خوشی بگوییم که بر انسان و انسانیت گذشته است

سالی گذشت و دوباره آرزوهای فراوانی به سرانجام نرسید و بسیاری در افسوس رسیدن به چیزهایی مانده‌اند که تمام عمر حسرت آن را کشیده‌اند، هم‌چون حکایت هزاران بازی‌گر گم‌نام سینما و انبوه ورزش‌کاران آماتور. در سال 2010، داغ داشتن یک دوچرخه‌ی ارزان‌قیمت و یا یک عروسک کوچک بر دل کودکان زیادی در دنیا مانده است. سالی که گذشت و هنوز بسیاری در تمام عمرشان آبی بی‌کران دریا را ندیدند و صدای زیبای موج‌هایش را نشنیدند. یک سال دیگر سپری شد و بازهم بسیاری نمی‌دانند که مزه‌ی غذاهای رستوران‌های مجلل شهر چگونه است.

سال قبل هم خیلی‌ها درگذشتند، در حالی‌که فرصت نیافتند تا قهرها را به آشتی بدل کنند و کینه‌های بسیاری هم‌چنان بر دل‌ها ماند و زدوده نشد. در شب و روزهای سال گذشته بازهم عاشقان بسیاری نتوانستند به معشوقشان بگویند و فریاد بزنند که دوستشان دارند و رازشان سر به مهر ماند.

ای کاش برسد روزی که سالی بگذرد و با شادکامی از روزها و اتفاقات خوشی بگوییم که بر انسان و انسانیت گذشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,