Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت،

«مادرم»

2011 January 02

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

ghesseha@koochehmail.com

«قصه‌های ما از رویا تا واقعیت»، هم‌زمان با شروع سال نو میلادی بخشی از برنامه خود را به معرفی و خواندن آثار داستان‌نویس‌های جوان فارسی زبان اختصاص می‌دهد.  امروز که مصادف است ‌با اول ژانویه سال ‌2011 در نخستین برنامه از این مجموعه با داستان کوتاه «مادرم»  به معرفی  «نینا گلستانی» نویسنده‌ای از نسل جوان داستان‌نویس‌های ایرانی می‌پردازیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نینا گلستانی»، متولد 7 شهریور 1364 رشت، دانش‌جوی فوق‌لیسانس رشته آب‌یاری و زهکشی است. نویسندگی را از سال 1375 شروع کرده و مجموعه داستان «من امشب با فرشته می‌رقصم»  از او در سال 1383 توسط نشر «ایلیا» به چاپ رسیده است.  داستان کوتاه «آرزو» از این مجموعه، سال بعد به عنوان تک داستان برگزیده مهرگان (‌پکا) معرفی شده است. گلستانی از سال 1384 در کارگاه داستان‌نویسی «کیهان خانجانی» شرکت کرده است. مجموعه داستان «آدم‌های دو بخشی» از این نویسنده توسط نشر ایلیا در دست چاپ است.

نقد و نگاه

داستان «مادرم»، روایت سال‌خوردگی و انزواست. انزوای زوجی ناتوان از رفع نیازهای روزانه. دختر، مایحتاج مادر بیمارش را می‌خرد و برایش می‌برد. مادر بیمار و تقریبن زمین‌گیر به عادت یک عمر، حتا زمانی که به ظاهر سر به طغیان برداشته و خانه، شوهر، دختر و همه کسا‌نش را بی‌خبر ترک کرده، فریزر را برای شریک یک عمر زندگی‌اش پر از غذا گذاشته است. شوهر ادعا می‌کند شب‌ها با زن گم‌شده‌اش  تلفنی حرف می‌زند. دختر و شوهرش نزد او می‌آیند و گوش می‌خوابانند، اما نمی‌توانند پی به صحت و سقم ادعای پیرمرد ببرند، چه که او هم، گرچه مثل همسرش گم‌نشده و حی حاضر است، ولی راز خود را دارد، راز سر به مهر با شریک زندگی‌اش، رازی که تنها سال‌خوردگان از آن سر در می‌آورند، و این حرفی است، نامه‌ای است مبهم، که معنی‌اش به قول شاعر: «تا وقت پیری ندانی…»

داستان کوتاه «مادرم»، با درون‌مایه‌ی گم‌شدگی چه به مفهوم حقیقی و چه به مفهوم مجازی‌اش بازی می‌کند، بازی سرگرم‌کننده‌ای که نویسنده با وجود جوانی به وسوسه‌ی سرگرم‌کننده‌تر کردنش(پیچپده‌تر کردن پیچیده) نمی‌افتد، به جای خواننده تصمیم نمی‌گیرد، به گزارشی ساده و سرراست از ماوقعی نه چندان معمول اکتفا می‌کند و داستان موفقی می‌نویسد.

موسیقی:

Schubert – Serenade

Vocal: Nana Mouskouri

Schubert:Impromptus Op.90

Piano: David Fray

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۳ Comments


 1. فرشته
  1

  مرسی. یک داستان خیلی خوب و جذاب ایرانی درباره زنهای دیروز و امروز ایرانی. واقعا لذت بردم از شنیدنش، دست نویسنده درد نکته و همینطور دست داستانگو که با این زیبایی این داستان را خوانده و اجرا کرده. هدیه خوبی برای کریسمس بود. لطفا باز هم از این کارها بکنید. بازهم مرسی


 2. morteza
  2

  Interesting…

 3. 3

  کار بسیار بسیار پسندیده و جالبیه! سنت خیلی خوبیه! داستان رو شنیدم نظرم رو در مورد داستان هم می گم!