Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
در ساعات پایانی سومین روز از مذاکرات اتمی وین

«توافق مذاکره‌کنندگان وین بر سر پیش‌نویس اولیه»

2009 October 22

در ساعات پایانی سومین روز از مذاکرات اتمی وین نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با مثبت ارزیابی کردن مذاکرات هسته‌ای در وین تاکید کرد این مذاکرات به سبب بازگشت آژانس به مسیر حل مسئله هسته ای ایران، از اهمیت برخوردار است.

وی که با شبکه الجزیره در وین گفت‌و گو می‌کرد، مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی ایران با برخی از اعضای گروه موسوم به 1+5 درباره انجام غنی‌سازی اورانیوم برای تهران در خارج از خاک ایران را مثبت و سازنده توصیف کرد و با ابراز خرسندی از برگزاری این دور از مذاکرات، تاکیدکرد: «مذاکرات وین از این نظر اهمیت دارد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به مسیر حل مسئله هسته‌ای ایران به عنوان تنها مرجع حل آن برگرداند.»

به گزارش مهر سلطانیه در این گفت و گو تاکید کرده‌است که ایران قادر به غنی‌سازی اورانیوم به میزان بیست درصد است، اما آمادگی بررسی پیشنهاد غرب درباره غنی‌سازی در خاج از خاک خود را دارد.

وی با اشاره به توافق مقدماتی به دست آمده درباره غنی‌سازی اورانیوم خاطرنشان کرد برای بررسی پیش‌نویس توافق در این زمینه و دریافت پاسخ به تهران سفر خواهد‌کرد.

مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پیش از این از ارایه پیش‌نویس توافق میان طرفین مذاکره‌کننده در وین درباره غنی‌سازی اورانیوم ایران در روسیه برای مصرف در راکتور تهران خبر داده‌بود.

محمد البرادعی هم‌چنین اعلام کرده‌بود که گفت‌و گوهای هسته‌ای سه‌روزه وین با ارایه پیش‌نویس توافق بر سر غنی‌سازی اورانیوم ایران در کشور روسیه از سوی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایان رسید.

محمد البرادعی با بیان این مطلب گفت طرح ارایه‌شده از سوی آژانس به اطلاع کشورهای شرکت‌‌کننده در نشست وین رسیده و مورد توافق ضمنی ایران و روسیه قرار گرفته‌است.

بر این اساس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو روز به طرفین مذاکره زمان داده‌است تا پاسخ قطعی خود را درباره این طرح ارایه‌کنند. به گفته البرادعی، ایران و روسیه باید تا روز جمعه جمع‌بندی خود در این مورد را اعلام کنند.

از سوی دیگر آمریکا از تلاش‌های ماهرانه و زحمات محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تدوین پیش‌نویس توافق‌نامه چگونگی تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران قدردانی کرده‌است.

ایان کلى، سخن‌گوى وزارت امورخارجه آمریکا، روز چهارشنبه (21 اکتبر) پیش‌نویس تهیه‌شده توسط مدیرکل آژانس را گامی بسیار مثبت دانسته و از تلاش‌های ماهرانه و زحمات وی قدردانی کرد.

وی گفته‌است: «به‌نظر ما این پیش‌نویس که امروز در وین ارایه شد گام بسیار مثبتى به شمار مى‌رود. و از سوى تیم خارج از مذاکرات قابل پذیرش بود، ولى ما مى‌خواهیم این فرصت را داشته‌باشیم که آن از سوى طیف وسیع‌ترى از افراد در اینجا بررسى‌شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: