Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
این چه آمدنی بود و آن چه رفتنی،

«بنای یادبود ۹ دی برداشته شد»

2011 January 02

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: تابناک

این نماد یادبود که روز جمعه دهم دی‌ماه پس از اقامه نماز عبادی ـ سیاسی جمعه تهران با حضور آحاد نمازگزاران، رونمایی شد، اکنون برداشته شده است. هنوز هیچ ارگانی مسوولیت انتقال این نماد را ـ که از ساعات اولیه بامداد امروز از محل نصب خود برداشته شده است ـ بر عهده نگرفته است.

به دنبال پی‌گیری‌های خبرنگار ایسنا، از شهرداری تهران و سازمان زیباسازی تهران، این ارگان‌ها اعلام کردند ما در جریان نصب این نماد قرار نگرفته بودیم و اکنون نیز در جریان برداشته شدن آن نیستیم.

هم‌چنین در پرس‌و‌جوهای خبرنگار ایسنا از مغازه‌داران اطراف دانش‌گاه تهران، این بنای یادبود تا ساعات پایانی کار آن‌ها در جای خود بوده است.

شکل ظاهری این نماد، شعله شمعی بود که با ترکیب کلمه «دی» و عدد «نه» و تلفیق آن با نشان جمهوری اسلامی ساخته شده بود.

روی لوح نصب شده بر این یادمان، به نقل از مقام معظم رهبری آمده بود: «مطمئن باشید که روز نهم دی امسال هم در تاریخ ماند، هرچه انسان در اطراف این قضایا فکر می‌کند، دست خدای متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین‌بن‌علی (ع) را می‌بیند. این کارها، کارهایی نیست که با اراده‌ امثال ما انجام بگیرد. این کار خداست، این دست قدرت الهی است. »

در بخشی دیگر آمده بود: «به پاس‌داشت خلق حماسه‌ جاودان 9 دی یک‌هزار و سی‌صد و هشتاد و هشت توسط امت عاشورایی و ولایت‌مدار ایران‌زمین.»

در قسمت پایانی این لوح مشخصات یادمان نصب شده نیز به این شرح آمده بود: «ارتفاع نماد اصلی 3 متر، ارتفاع پایه سازه 2 متر، نوع سازه: سنگ و فلز، مدیر هنری: میثم محمدحسنی، مجری طرح: مهدی اکبری.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردش‌گری استان تهران درباره‌ی این بنا که در چند قدمی سردر اصلی دانش‌گاه تهران که به ثبت ملی رسیده است؛ جای گرفته بود، نیز به ایسنا گفته بود: «در این موضوع اقدام عمرانی سنگینی انجام نشده است، پس در بحث استحکام سردر دانش‌گاه تهران مشکلی پیش نمی‌آید، ولی در بحث حریم منظری این اثر باید مسئله در محیط بررسی شود. شاید یک اثر یا نماد فرهنگی باشد و با محیط دانش‌گاه تهران هم‌خوانی داشته باشد، اما بهتر است قبل از انجام این کارها از سازمان میراث فرهنگی و گردش‌گری استعلام گرفته شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,