Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
از نگاه نشریه تایمز

«برترین اشتباهات اینترنتی جهان»

2009 October 22

پس از اعتراف پدر اینترنت درباره اضافی‌بودن ممیزهای به‌کار گرفته‌شده در آدرس http لیستی از برترین اشتباهاتی که تاکنون در زمینه اینترنت توسط شرکت‌ها و افراد مختلف رخ داده ارایه شده‌است.

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به اعتراف «سر تیم برنرز‌لی» درباره اشتباهش در طراحی آدرس اینترنت و استفاده نادرست از دو نشان ممیز در ابتدای آدرس، نشریه تایمز به گذشته نگاهی انداخته و برخی دیگر از اشتباهات مشابهی که در رابطه با اینترنت رخ داده‌است را از لابلای تاریخچه اینترنت بیرون کشیده‌است.

20091022-dan-internet

ممیزهای بی‌مصرف: سر تیم برنرزلی، دانشمند انگلیسی علوم رایانه‌ای که با ابداع WWW در سال 1989 به شهرت جهانی دست‌یافت، به‌طورکلی انسانی موفق به نظر رسیده و کمتر در کارهایش ایرادی پیدا می‌شود اما وی به تازگی اعتراف کرده‌است که تصمیم وی برای استفاده از دو ممیز آزاردهنده پس از http در آدرس‌های اینترنتی تصمیمی اشتباه بوده و اگر فرصتی برای تغییر یکی از بخش‌های این ابداع جهانی اش داشته‌باشد این دو ممیز غیرلازم و اضافه را از آدرس‌های اینترنتی حذف خواهدکرد.

قسمت چهارم به جای قسمت اول: شرکت اپل در حدود دو سال پیش قسمت اول یک سریال ویدیویی را برای فروش بر روی فروشگاه «آی‌تیونز» خود قرارداد اما در نهایت مشخص شد این فایل در واقع قسمت چهارم از سریال است و به دلیل بروز اشتباه در شماره تولید اپیزود و شماره پخش به اشتباه بر روی اینترنت قرار گرفته‌است. این شرکت پس از 24 ساعت فایل را از روی فروشگاه اینترنتی خود برداشته و برای جبران دو دلار به کاربرانی که به اشتباه این فایل را از شبکه برداشته بودند پرداخت کرد.

گوگل اسپم می‌شود: سیستم مبارزه با نامه‌‌های ناشناس یا اسپم شرکت گوگل بدون شک یکی از بهترین‌ها است. با این‌حال چندسال پیش این سیستم به‌صورت تصادفی وبلاگ جستجوی گوگل را به عنوان اسپم شناسایی کرد و تیم به روز رسانی این وبلاگ به پیام‌های هشداری که اعلام می‌کرد «در ‌صورتی که اعلام نکنید اسپم نیستید این وبلاگ حذف خواهدشد» توجهی نکردند. زمانی که وبلاگ به صورت خودکار حذف شد کاربر دیگری با نام دامنه مشابه بر روی شبکه قرارگرفت. تیم به‌روز‌رسانی این وبلاگ در ابتدا گمان بردند قربانی هکرها شده‌اند اما سپس به اشتباه خود پی‌برده و نام دامنه را بازگردانده و تمامی اشتباه خود را بر روی وبلاگ گوگل شرح دادند.

هرگز از اسمت به عنوان رمز ورود استفاده نکن: انتخاب رمز ورودی محکم و غیر قابل نفوذ از مشکلات بسیاری از کاربران اینترنتی به حساب می‌آید. با این حال می توان گفت تقریبا تمامی کاربران در طول زندگی خود از رمزهای ساده و قابل پیشبینی مانند “1234” استفاده کرده اند. دو سال پیش یکی از کارمندان دولتی ایالت نوادا با انتخاب رمز ورود نامناسب دچار مشکل بزرگی شد. به آدرس اینترنتی این فرد نامه‌ای ارسال شده‌بود که آموزش قدم به قدم ارسال نامههای هفتگی فرماندار به خارج از محیط کار بود. این نامه با نام کاربری «فرماندار» و با رمز ورود «kennyc» نام فرماندار سابق نوادا عنوان شده‌بود.

نتیجه جنگ با یو تیوب: شرکت قدرتمند رسانهای Viacom برای سال‌ها مجادلات فراوانی بر سر تخلف از کپی‌رایت با سایت یوتیوب داشت که درنهایت این مجادلات را در حالتی به پایان رساند که در میان دیگر شرکت‌های رسانه‌ای به شرکتی متخلف از قوانین کپی رایت شهرت پیدا کرد. این شرکت دریافت از فایلی استفاده کرده‌است که اجازه پخش نداشته و به همین دلیل مورد خشم شرکت‌های دیگر قرارگرفت و در نهایت تلاشهایش برای محکوم‌کردن یوتیوب به نتیجه‌ای معکوس دست‌یافت.

انتشار تمامی‌ جستجوهای اینترنتی: در سال 2006 شرکت AOL به صورت داوطلبانه اطلاعات جستجوی 650 هزار نفر از کاربران خود طی دوره‌ای سه ماه که در حدود 20 میلیون جستجوی اینترنتی را تشکیل می‌داد را منتشرکرد. هم‌چنین نام کاربری AOL به نام‌های کاربری اتفاقی تغییر پیداکرد تا افراد بتوانند نتایج جستجوهای انجام‌گرفته توسط هر یک از کاربران را به همراه مشخصات شناسایی آن‌ها بیابند. واضح است که جامعه آنلاین از این حرکت AOL به شدت عصبانی شد و این شرکت نیز به سرعت و با ابراز تاسف تمامی اطلاعات منتشر شده را از شبکه برداشت.

تولد اولین ویروس: در تاریخ دوم نوامبر 1988 رابرت موریس فارغ‌التحصیل علوم رایانه‌ای دانشگاه کرنل برنامه‌ای تجربی نوشت و آن را به اینترنت واردکرد که در نهایت به اولین کرم یا ویروس اینترنتی تبدیل شد. باوجود این‌که هدف این دانشجو به هیچ‌وجه خراب‌کاری نبوده و تنها قصد داشته تا میزان وسعت اینترنت را بسنجد، این کرم به وظیفه خود عمل‌کرده و در حدود 600 هزار رایانه را غیر قابل استفاده‌کرد. موریس به اتهام تقلب و تخلف در اینترنت به سه سال کارآموزی اجباری، 400 ساعت خدمات اجتماعی و پرداخت 10 هزار دلار خسارت شد، وی اکنون در موسسه ام آی تی مشغول به کار است.

جهان در تاریکی آنلاین: در اوایل سال جاری در حدود یک میلیون سایت اینترنتی سوئدی با دامین کشور سوئد (.se) درحین انجام سرویس‌های معمولی دامنه دچار اختلال شده و به مدت یک ساعت از کار افتادند. این اختلال به دلیل اشتباه در نوشتن قسمتی از به روزرسانی دامنه رخ داد و در حدود ده ها میلیون سایت در سرتاسر جهان را از کار انداخت، در واقع این اختلال کوچک می‌توانست جهان را با بحرانی بزرگ مواجه کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: