Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
صبح روزسه‌شنبه در بوستون علی‌رضا پهلوی خودکشی کرد

«مرگ یکی دیگر از فرزندان آخرین پادشاه ایران»

2011 January 05

خبر / رادیو کوچه

علی‌رضا پهلوی فرزند آخرین پادشاه ایران صبح روز سه‌شنبه چهارم ژانویه برابر چهاردهم دی ماه در محله «سات‌اند» بوستون خودکشی کرد. بنابر گزارش پلیس محلی به نقل از آ اف پی «AFP» در ساعت دو صبح جسد مردی در خانه‌اش کشف شده که به ضرب گلوله از پای در آمده است.

ساعاتی بعد در بیانیه‌ای که در وب‌گاه رسمی رضا پهلوی فرزند ارشد آخرین پادشاه ایران منتشر شد، مرگ دومین پسر  محمد رضا پهلوی تایید شد. در این بیانیه اشاره شده است که: «شادروان، هم‌چون میلیون‌ها جوان ایرانی، از آن‌چه که به ناروا بر میهن عزیزش می‌گذشت سخت آزرده و غمگین بود و نیز هیچ‌گاه خاطره دردناک مرگ پدر و خواهر عزیزش او را رها نکرد.»

این بیانیه که با امضای رضا، فرح، فرح‌ناز، یاسمین، نور و ایمان پهلوی منتشر شده اشاره دارد که علی‌رضا پهلوی هم چون میلیون‌ها جوان ایرانی از آن‌چه به ناروا بر میهن‌اش گذشته سخت آزرده و غم‌گین بوده است. این در حالی است که وی بر خلاف برادر بزرگ‌تر، رضا پهلوی هیچ‌گاه موضع‌گیری رسمی نسبت به حوادث بعد انتخابات نداشته است.

بنابر بیانیه رسمی خانواده پهلوی، او با خاتمه دادن به زندگی خود خانواده و دوست‌دارانش را به غمی عمیق فرو برده است. در  وب‌گاه رسمی رضا پهلوی تاکید شده که خاطره دردناک مرگ پدر و خواهر او هیچ‌گاه او را رها نکرده است. به نظر می‌رسد این پاسخ به سوال علت خودکشی فرزند چهل و پنج ساله پادشاه سابق ایران باشد.

او در سال 1345 در تهران متولد شده بود و در دوران کودکی یعنی دوازده سالگی به دلیل بحران‌های انقلاب به همراه خانواده‌اش ایران را ترک گفت و به کشور آمریکا رفت. در آن‌جا به ادامه تحصیل در دبیرستانی در ایالت ماساچوست پرداخت و بعد در رشته مطالعات ایران باستان در دانشگاه کلمبیا کارشناسی ارشد گرفت و سپس با انتخاب رشته ایران شناسی به هاروارد رفت. اگرچه که هاروارد اینک اعلام کرده است که وی در زمان خودکشی دانشجوی این دانشگاه نبوده است.

پیش از او نیز «لیلا پهلوی» خواهر کوچک‌تر وی در هتلی در لندن دست به خودکشی زده بود

پیش از او نیز «لیلا پهلوی» خواهر کوچک‌تر وی در هتلی در لندن دست به خودکشی زده بود که بنابر اظهار اطرافیان او بعد خود‌کشی خواهر سی و یک ساله خود دچار افسردگی شدید روحی بوده است. بنابر اعلام پایگاه انترنتی بی‌بی‌سی فارسی یکی از اعضای دفتر آقای پهلوی اظهار کرده است که رضا پهلوی روز چهارشنبه به بوستون خواهد رفت و فرح پهلوی مادر علی‌رضا نیز از پاریس راهی این شهر خواهدشد.

شخص محمدرضا پهلوی نیز مدت کوتاهی بعد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با دچار شدن به سرطان غدد لنفاوی در پنجم مرداد ماه سال 1359 در قاهره درگذشته بود. هنوز از سوی این خانواده هیچ اعلامی در خصوص برگزاری مراسم یاد بود و یا تشییع جنازه انجام نگرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


 1. ardavan
  1

  نمی دونم چرا یاد خانواده کندی افتادم


 2. Hassan
  2

  شاهزاده گرام ، با اندوه فراوان غم از دست دادن یادگار دیگری از خاندان ایرانی پهلوی را به شما و مادر ایران زمین تسلیت گفته آرزوی آرامش برای خاندان ارجمند شما را دارم .
  به امید روزی که در پشت سر شما ایران را آزاد و از اهریمن پاک گردانیم . پاینده ایران و بی فروغ باد خانه دشمنان ایران زمین .