Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
پدیده ای در روستاهای هیمالیا

«چندهمسری در تبت»

2009 October 22

وبلاگ «سرپیکو» مطلبی تحت‌عنوان «چند شوهری در تبت» دارد که خواندن آن خالی از لطف نیست.

چندشوهری شکلی از چندهمسری است که در آن یک زن به‌طور هم‌زمان چندین شوهر دارد. در تبت معمولن این شوهران با هم برادر هستند. یعنی دو یا چند برادر در آن واحد با یک زن ازدواج می‌کنند و به همین دلیل به آن چند شوهری برادرانه “Fraternal Polyandry” می‌گویند. در این نوع از چندشوهری، به این‌که فرزندان متعلق به کدام پدر هستند اهمیتی داده نمی‌شود‌.

یک خانواده تبتی

یک خانواده تبتی

یکی از دلایل رواج چندشوهری در تبت، فقر مردم و نبود زمین‌های حاصل‌خیز و مناسب برای کشت به اندازه کافی است. در یک خانواده تبتی که سه پسر دارد، اگر هرکدام از پسرها به طور مجزا ازدواج کرده و دارایی و زمین پدری بینشان تقسیم شود آنگاه همگی گرسنه می‌مانند. اینجاست که چندشوهری باعث حفظ زمین و خانواده می‌شود. چند شوهری هم‌چنین می‌تواند راهی برای کنترل جمعیت باشد: اگر هر مرد به‌طور مجزا ازدواج کند جمعیت این منطقه فقیرنشین چندبرابر افزایش می‌یابد.

امروزه چندشوهری تنها در روستاهای دورافتاده هیمالیا دیده می‌شود، روستاهایی که به‌تدریج با ایجاد جاده به شهرهای بزرگ وصل‌شده و مردم را بیشتر با فرهنگ‌های دیگر آشنا می‌کند. اما بزرگ‌ترین عاملی که تهدیدی علیه فرهنگ چندشوهری است، مدرسه و تحصیل است.

باسواد‌شدن به این مردم کمک می‌کند که با برنامه‌های تنظیم خانواده آشنا‌شوند:‌ اگر پدری تنها یک فرزند پسر داشته‌باشد آنگاه دیگر نگرانی در مورد زمین و تقسیم‌شدن آن وجود ندارد و ازدواج های چندشوهری پایان می‌یابد .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: