Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «حمید عاملی»

«روزنگاشت/هزار و یک شبی که ماندنی شد»

2011 January 06

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

شانزدهم دی برابر با سال‌روز درگذشت «حمید عاملی» گوینده رادیو و قصه‌گو ایرانی است. او که متولد سال 1320 بود در کنار کار در رادیو به نویسندگی در مجلات و کتاب برای کودکان مشغول بود و  صد کتاب نوشته است. او سرانجام در سال 1386  در اثر بیماری سرطان درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«قصه‌ها از زبان افراد سفیدموی بیش‌تر پذیرفته می‌شوند، بنابراین باید قصه‌گوها دارای جای‌گاه و موقعیت اجتماعی باشند، تا قصه گویی همیشه زنده بماند.»

«حمید عاملی» در سال ۱۳۲۰ در تهران زاده شد. او از جوانی کار در مجله‌های «کیهان بچه‌ها»، «اطلاعات هفتگی» و «روشن‌فکر» را آغاز کرد و در این مجله‌ها، داستان‌های کوتاه برای کودکان می‌نوشت و پس از آن به گویندگی رادیو در برنامه «کار و کارگر» پرداخت.

عاملی در سال ۱۳۵۰ گوینده برنامه رادیویی «راه شب» شد. او در طول آن سال‌ها در کنار نویسندگی در نشریات و کار در رادیو بیش از صد کتاب داستان نیز به رشته تحریر در آورد بود.

وی در سال ۱۳۵۲، پس از مرگ «فضل‌اله مهتدی» (صبحی)، که داستان‌سرای معروف و پایه‌گذار سنت قصه‌گویی برای کودکان در رادیوهای ایران بود، کار او را ادامه داد و قصه‌گوی برنامه «قصه ظهر جمعه» شد.

عاملی هم‌چنین در آخرین سال‌های کاری خود گوینده برنامه «یک شب از هزار و یک شب» رادیو بود و در این برنامه 900 قسمت آن را اجرا کرده بود که مجموعه مکتوب آن در 25 جلد توسط اداره کل پژوهش‌های رادیو به چاپ رسیده است.

وی در سال ۱۳۸۲ از سوی وزارت فرهنگ «پیش‌کسوت اهل قلم» معرفی شده بود و در حالی‌که «قصه‌های یک روز تعطیل» او به مدت 33 سال هر هفته در روز جمعه از رادیو تهران پخش می‌شد، این برنامه در سال ۱۳۸۵ به دستور مدیر رادیو تهران متوقف شد و پس از 49 سال، فعالیت عاملی در رادیو متوقف شد.

حمید عاملی که مدتی بود به بیماری سرطان دچار شده بود. در دی‌ماه سال 1386 در مراسم بزرگ‌داشتی که شش روز قبل از مرگش برای او در رادیو تهران برگزار شده بود شرکت کرد و وی در آن مراسم گفته بود که پس از بازگشت از بیمارستان دوباره به رادیو بازخواهد گشت.

به گفته منوچهر آذری بازیگر ایرانی، عاملی در سال‌های پایانی زندگی خود در شهر تاریخی «بادرود» انجمن شعری را پایه‌گذاری کرده بود و هر ماه یک‌بار تا بادرود می‌رفت و در جلسات این انجمن شرکت می‌کرد.

اما سرانجام حمید عاملی پدر قصه گوی ایران، بدون آن که فرصتی دوباره برای بازگشت به رادیو پیدا کند در شانزدهم دی‌ماه سال ۱۳۸۶ در سن 66 سالگی بر اثر عوارض بیماری سرطان ریه در بیمارستان کسری تهران درگذشت. اما قصه‌های قشنگ و صدای گرم او خاطره‌ بسیاری از ما در آن سال‌های دور است.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

خبرگزاری فارس

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,