Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
31 دسامبر روز هم‌بستگی آذربایجانیان،

«سبزاللهی‌های بی‌بی‌سی و حزب‌اللهی‌های خبرگزاری مهر از چه می‌ترسند؟»

2011 January 06

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

در این مقاله به دلیل مغایرت با ادبیات مورد استفاده در رادیو کوچه، برخی کلمات آن تغییر یافته است.

یاشار بوگون

31 دسامبر روز هم‌بستگی آذربایجانیان دنیا سمبل احساس ملی مشترک ملتی است که در طول دو قرن آماج تمامیت‌خواهی دو سیاست نژاد‌پرستی استالینی روسیه و آریایی ایرانی شده است. ملتی که حتا تجربه حدود دو قرن جدایی و دیوار آهنی نتوانسته است احساس تعلق به یک روح واحد را در آن را خاموش کند و زمان نشان داده است که نه تزارها، نه پهلوی‌ها، نه کمونیست‌ها و نه مدعی‌یان رهبری مسلمانان جهان نتوانستنه‌اند این احساس مشترک را از قلب آذربایجانی‌ها بزدایند چون اگر موفق به این کار می‌شدند دیگر تزارها و کمونیست‌های روس نیازی به ساخت کشور ساختگی ارمنستان و کوچ ارامنه ایران و ترکیه به خاک تاریخی آذربایجان نمی‌دیدند و نیز پهلوی‌ها و جمهوری اسلامی  نیازی به تخلیه جمعیتی آذربایجان جنوبی و حمایت از کشور ارمنستان نمی‌دیدند.

آری این امپراطوری‌ها و حکومت‌ها نتوانستند که آذربایجانیان شمال و جنوب آذربایجان را نسبت به هم بیگانه کنند چون شعار عدالت و برادری خلق‌های کمونیسم در شمال آراز و شعار عدالت و وحدت اسلامی در جنوب آراز رنگ باخته است چون مدعییان این شعارها آب‌رویی در نزد ملت آذربایجان برای خود باقی نگذاشتند. آبروی کمونیست‌های روس و مسکو زمانی از دست رفت که ناامید از کنترل آذربایجانیان شمال دست در دست ارامنه دادند و وقایع ژانویه سیاه در باکو و خوجالی در قاراباغ آفریدند و نیز آب‌روی جمهوری اسلامی آریا‌پرست و تهران زمانی در نزد آذربایجانیان جنوب آراز ریخته شد که هم‌زمان با سر دادن شعار وحدت مسلمین جهان و ادعای حمایت از مسلمانان تحت ستم دست‌در‌دست ارمنستان دادند و با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی به ارامنه جرات دادند تا خاک آذربایجان را اشغال کند و به زنان و کودکان بی‌گناه قاراباغ تجاوز کنند و آنان را قتل عام کنند. آری اگر امروز ارمنستان به اشغال خاک کشور مسلمان آذربایجان ادامه می‌دهد به خاطر حمایت‌های سیاسی و اقتصادی است که تنها کشور مدعی رهبری مسلمانان جهان در حق ارمنستان صورت داده است.

آری این امپراطوری‌ها و حکومت‌ها نتوانستند که آذربایجانیان شمال و جنوب آذربایجان را نسبت به هم بیگانه کنند چون شعار عدالت و برادری خلق‌های کمونیسم در شمال آراز و شعار عدالت و وحدت اسلامی در جنوب آراز رنگ باخته است

زمانی که ارمنستان به خاطر بسته‌شدن مرزها از طرف سه کشور گرجستان و ترکیه و آذربایجان توانست با کمک ایران و انتقال تسلیحات روسی از خاک آذربایجان جنوبی‌ خود را سرپا نگه دارد و این کمک‌های 500 میلیون دلاری ایران و سرمایه‌گذاری‌های وسیع تهران در بخش‌های انرژی ارمنستان و فروش نفت و گاز به قیمت یک دهم ارزش واقعی بود که نشان داد منافع ملی برای تهران مهم‌تر از جان مسلمانان شیعه آذربایجانی است. حال با این پیشینه روشن و انکارناپذیر (حتا از طرف تهران) ایران در دشمنی با جان، مال، فرهنگ و زبان آذربایجانیان جهان  دو جریان سیاسی سبز و سیاه بی‌شرمانه ادعای برادری و وحدت دارند و با رسانه‌های بی‌آبروی خود به مانند قاشق نشسته برای ملت آذربایجان تاریخ، ملیت و منافع تعریف و مشخص می‌کنند و گویا آذربایجان گوش به فرمان مدعییان دموکراسی ناقص ایرانی سبز‌ها و مدعییان امت واحده اسلامی است که چندی است رسانه‌های چون خبرگزاری مهر و بی‌بی‌سی  بوق گشادشان را متوجه آذربایجان کردند و به تکرار تمامیت خواهی‌هایشان ادامه می‌دهند. موضوع جدیدی که دوستان دری زبان ما را در بنگاه‌های خبر‌پراکنی مهر و بی‌بی‌سی  آشفته ساخته است اعلام روز 31  دسامبر به عنوان روز هم‌بستگی آذربایجانیان دنیا است.

خبرگزاری مهر در نوشته‌ای به عنوان «یادآوری چند نکته تاریخی برای رییس جمهوری متوهم آذربایجان» به تاریخ و فرهنگ آذربایجان و ملیت آن حمله کرده است (1). اگر چه این نوشته ظاهرن الهام علی‌اف را هدف قرار داده است (کاش واقعن از الهام علی‌اف انتقاد می‌شد) اما در ادامه نوک پیکان را متوجه ملت آذربایجان ساخته است. خبرگزاری مهر این حرکت را وارد شدن در مسایل قومیتی  می‌نامد و این اتهام در حالی صورت می‌گیرد که ایران سعی در تاسیس سازمان کشورهای فارسی زبان، با برادران هم‌زبان افغانستانی و تاجیک خود دارد. در ادامه این نوشته به اصطلاح تحلیلی از ابراز علاقه و عشق آذربایجانیان شمال آراز به سرزمین ایران می‌نویسد و بی‌شرمانه سعی در تحریف تاریخ دارد  و دوباره دولت آذربایجان را به برداشت قومی از این حرکت می‌کند و به‌طور غیر‌منطقی از این می‌نالد که چرا روز 31 دسامبر برای این واقعه انتخاب شده است در حالی‌که هر انسان منطقی باید این مسئله ساده را درک کند که وقتی یک واقعه در یک روز خاص اتفاق می‌افتد منطقی‌ترین کار این است که همان روز را به عنوان سال‌روز آن واقعه اعلام کرد و در مورد روز هم‌بستگی آذربایجانیان دنیا هم اگر ملت آذربایجان اقدام به پاره کردن سیم‌های خاردار مرز کرده‌اند تا دیوار جدایی یک ملت را خراب کنند نمی‌توان کسی را به خاطر انتخاب این روز سرزنش کرد و کشور آذربایجان را فاقد هویت تاریخی و سابقه تمدنی خواند در حالی‌که در خود ایران 1000 سال تمدن‌ها و پادشاهان تورک در راس حکومت بوده‌اند‌ و اگر قرار باشد کشوری را از لحاظ تضاد هویت تاریخی و سابقه تمدنی  تحلیل کرد ایران در اولویت قرار دارد.

در ادامه پیام الهام علی‌اف درباره این روز آورده شده است اما هیچ اشاره‌ای در مورد ادعای رهبری الهام علی‌اف به کل آذربایجانیان دنیا دیده نمی‌شود و دوستان آشفته حال خبرگزاری مهر بهتر است مطمئن باشند که الهام علی‌اف فقط رییس جمهوری آذربایجان شمالی است و خبرپراکنی سیاه نمایانه که مخصوص نظام جمهوری اسلامی هم نمی‌تواند خللی در احساس مشترک ملی آذربایجانیان دنیا داشته باشد و بهتر است وظیفه انتقاد از سیاست‌های علی‌اف‌ها را به خود آذربایجانی‌ها بگذارند چون نمی‌توان در خانه شیشه‌ای پناه گرفت و به خانه دیگران سنگ انداخت.

نکته مهم دیگری که این بنگاه خبرپراکنی به آن اشاره می‌کند مربوط به نام آذربایجان در شمال آراز است و ادعا می‌کند که قبل از سال ۱۹۱۲میلادی (۱۲۹۱) آذربایجان بیش‌تر به مناطق شمال غربی ایران و قسمت جنوبی ارس اطلاق می‌شد

نکته مهم دیگری که این بنگاه خبرپراکنی به آن اشاره می‌کند مربوط به نام آذربایجان در شمال آراز است و ادعا می‌کند که قبل از سال ۱۹۱۲میلادی (۱۲۹۱) آذربایجان بیش‌تر به مناطق شمال غربی ایران و قسمت جنوبی ارس اطلاق می‌شد. قسمت عمده اراضی جمهوری آذربایجان کنونی قبل از تاریخ ذکر شده اران و شیروان نام داشت. این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که بلعمی از وزرای سلسله سامانیان (قرن نهم و دهم میلادی) درکتاب تاریخ طبری حدود آذربایجان را از طرف شمال شهر دربند در روسیه کنونی و از طرف جنوب همدان می‌داند. پس بهتر است نویسنده محترم نگاهی به تاریخ داشته باشند و حتا اگر تاریخ هم ندانند کافی است تا سفری به این منطقه داشته باشند تا اشتراکات زبانی و فرهنگی این ملت واحد را ببینند و در ادامه نوشته نهایتن نوبت به سیاست استفاده ابزاری از دین و شعار معروف شیعه گری، وحدت اسلامی و ایران اسلامی می‌رسد تا نوشته سرتاپا متناقض تحلیلی خبرپراکنی مهر کامل‌تر شود گویی این ایران اسلامی نیست که تبدیل به بزرگ‌ترین حامی کشور اشغال‌گر ارمنستان شده است و ایران اسلامی در حالی نگران حجاب کودکان مدارس آذربایجان است که متحد ارمنی‌اش خاک مسلمان را اشغال کرده و به کودکان خردسال تجاوز کرده است.

بنگاه خبرپراکنی بی‌آبروی دیگر بی‌بی‌سی است که کارکنان آن را بیش‌تر افرادی با تفکراتی آریایی و پان ایرانیستی تشکیل می‌دهد و اداعای بی‌طرفی هم دارند. روز دوشنبه حوالی ساعت 22 مجری برنامه از آقای لهراسب زینالی از افراد جنبش سبز پرسید‌ که آقای الهام علی‌اف روز 31 دکابر را روز هم‌بستگی 50 میلیون آذربایجانی اعلام کرده است آیا این تعداد درست است؟ آقای زینالی در جواب آن  مجری می‌گوید: «بیایید حساب کنیم که اولن در ایران چقدر آزربایجانی است؟ باکمی آمار و ارقام غلط آزربایجان ایران را هفده میلیون را طبق آخرین آمار رسمی جمهوری اسلامی ایران، حساب می‌کند وآذربایجان شمالی را  9 میلیون و 2 میلیون رادر ترکیه و روسیه که می‌گوید با کمی اغماض کل آزربایجانی‌ها را 30 میلیون حساب می‌کند(2)

اما جناب لهراسب زینالی باید بدانند که تنها در روسیه 3 میلیون آذربایجانی زندگی می‌کنند و نیز جمعیت آذربایجانی‌های ساکن ترکیه 3 میلیون نفر می‌باشد و کل آذربایجانی‌های خارج از آذربایجان شمالی و جنوبی نه 2 میلیون بلکه 12 میلیون می‌باشد و جناب زینالی بهتر است نگاهی به آمار افشا شده توسط وزیر آموزش و پرورش ایران در سال 2009 بیاندازند (3) طبق این آمار وزیر آموزش و پرورش سی درصد جمعیت دانش آموزان ایران را فارس زبان می‌داند (علی‌رغم هشتاد سال انکار و آسیمیلاسیون) و این ارقام با ارقام مرجع داده شما (آمار رسمی جمهوری اسلامی ایران) نمی‌خواند که در آن جمعیت فارس‌ها را پنجاه و یک درصد اعلام کرده است و این یعنی بیست و یک درصد خطا در ارقام وزیر آموزش و پرورش و ارقام مورد ادعای شما و جمهوری اسلامی.

1- مهر

2- اویرنسی

3- اجونیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ائلشن
    1

    الهام علی یئو بعد از مدتها چند کلمه حرف حساب زده، بعضیها دچار تب و لرز شده اند: گزارشگر بخش فارسی رادیو فرانسه از هموطن بودن ترکهای آذربایجان در دو سوی آراز حیرت کرده است / لهراسب زینالی ضمن مصاحبه با این گزارشگر عصبانی با بادی در غبغب از ویکی پدیا سند می آورد که جمعیت ترکهای آذربایجان را تا می تواند پایینتر حساب کند، احتمالاً خود آقای زینالی هم در ویکی پدیا حساب کاربری دارد و مطلب می نویسد.