Saturday, 18 July 2015
29 March 2023

«گفت وگوی ایران و اسرائیل درمورد غیراتمی‌کردن منطقه»

2009 October 22

درحالی‌که گفته می‌شود منابع اسرائیلی از ملاقات و گفت‌و گوی مقامات ارشد اتمی دو کشور خبر داده‌اند اما یک منبع رسمی جمهوری اسلامی این گزارش را تکذیب کرده‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی، روز پنجشنبه، 22 اکتبر (30 مهر)، روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش‌کرد که ماه گذشته، ملاقاتی بین «علی‌اصغر سلطانیه»، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، و «مئیراو زفری ادیز»، مدیرکل سیاست‌گذاری و کنترل تسلیحات کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائیل، در چند جلسه با یکدیگر ملاقات و درباره غیراتمی‌کردن منطقه خاورمیانه مذاکره کردند.

20091022-NEWS-SOLTANIEHISRAEEL

براساس این گزارش، دیدارهای خانم زفری – ادیز و آقای سلطانیه در روزهای 29 و 30 سپتامبر در هتل «فور سیزنز» قاهره و در جریان نشستی به میزبانی کمیسیون بین المللی منع گسترش تسلیحات و خلع سلاح اتمی – آی سی ان ان دی – صورت گرفت.

به نوشته هاآرتص، در این جلسه نمایندگان کشورهای دیگری از جمله چند عضو اتحادیه عرب مانند اردن، مصر، تونس، مراکش، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و هم چنین، ترکیه و آمریکا و هیاتی از اتحادیه اروپا هم حضور داشتند و در جریان آن، مقامات جمهوری اسلامی و اسرائیل، به گفتگو و پرسش و پاسخ رو در رو پرداختند.

این روزنامه در توضیح علت برگزاری این جلسه می‌نویسد که کمیسیون بین المللی منع گسترش تسلیحات و خلع سلاح اتمی – آی سی ان ان دی – به ابتکار کوین راد، نخست وزیر استرالیا، تشکیل شده و ریاست آن را گارث اوانز، وزیر امور خارجه این کشور، و یوریکو کاواگوچی، وزیر خارجه سابق ژاپن برعهده دارند و شلومو بن-آمی، وزیر خارجه پیشین اسرائیل از اعضای کمیته مشورتی آن است.

در این گزارش آمده‌است که جلسه قاهره پشت درهای بسته و به‌طور کاملن محرمانه برگزار شد تا برای تمامی شرکت‌کنندگان امکان ابراز نظر صریح فراهم شود اما روزنامه استرالیایی ایج (Age)از طریق منابع دولتی این کشور به خبر برگزاری این جلسه و کلیات مذاکرات آن دست یافت.

به نوشته هاآرتص، یک منبع کمیسون انرژی اتمی اسرائیل برگزاری این جلسه را تاییدکرده اما از اظهار‌نظر درباره آن خودداری ورزیده‌است.

بنا به این گزارش، مکالمات نمایندگان ایران و اسرائیل در جریان سه جلسه تبادل نظر گروهی صورت‌گرفت که یکی از آن‌ها به موضوع اصلی موردنظر «آی‌سی‌ان‌ان‌دی»، یعنی اعلام خاورمیانه به عنوان یک منطقه عاری از تسلیحات اتمی اختصاص داشت.

در عین حال، مئیراو زفری – ادیز و علی‌اصغر سلطانیه در خارج از جلسه مذاکرات ملاقاتی نداشتند و یا یکدیگر دست ندادند.

در طول جلسه تبادل نظر گروهی، علی اصغر سلطانیه به طور مستقیم مئیراو زفری – ادیز را مخاطب قرار داد و پرسید «آیا شما دارای اسلحه اتمی هستید یا نیستید؟» که نماینده اسرائیل در واکنش، تنها تبسم کرد و به این سئوال پاسخی نداد.

نماینده اسرائیل درعین‌حال گفت که اسرائیل به طور اصولی، از پیشنهاد غیراتمی‌شدن خاورمیانه حمایت می‌کند اما قبل از آنکه برای ورود به چنین بحثی آمادگی داشته‌باشد، لازم است امنیت منطقه‌ای تقویت شود، توافق‌های امنیتی مشخص به دست آید و موافقت‌نامه‌های صلح به امضا برسد.

اسرائیل به طور اصولی، از پیشنهاد غیراتمی‌شدن خاورمیانه حمایت می‌کند اما قبل از آنکه برای ورود به چنین بحثی آمادگی داشته‌باشد، لازم است امنیت منطقه‌ای تقویت شود، توافق‌های امنیتی مشخص به دست آید و موافقت‌نامه‌های صلح به امضا برسد

نماینده اسرائیل در ادامه اظهارات خود افزود که کشور او در شرایط پیچیده ژئو پلتیک منطقه‌ای زندگی می‌کند و در خلال سه دهه اخیر، چهار کشور در منطقه تعهدات خود در چارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای را زیر پا گذاشته‌اند که عبارت بوده‌اند از عراق، ایران، لیبی و سوریه.

خانم زفری – ادیز در عین حال تاکیدکرد که اسرائیل نگرشی مسوولانه نسبت به موضوع فعالیت‌های هسته‌ای دارد و چشم‌انداز بلندمدت این کشور حاوی غیراتمی‌شدن منطقه خاورمیانه است حتی اگر احتمال دستیابی به چنین وضعیتی چندان زیاد هم نباشد.

به نوشته هاآرتص، علی‌اصغر سلطانیه در این جلسه از سیاست هسته‌ای جمهوری اسلامی دفاع کرد و گفت که دولت او در صدد دستیابی به تسلیحات ا تمی نیست و خطری را متوجه اسرائیل نمی‌کند.

براساس این گزارش، آقای سلطانیه اظهار داشت که اسرائیل این نگرش و ایدئولوژی نظام حکومتی ایران را درک نمی‌کند و در توضیح این نگرش و ایدئولوژی گفت که جمهوری اسلامی با یهودیان مخالف نیست و از آنان نفرت ندارد و صرفن از لحاظ سیاسی با صهیونیسم مخالف است.

براساس این گزارش، نماینده جمهوری اسلامی اعلام‌کرد که زرادخانه موشکی این کشور صرفن برای مقاصد دفاعی و تهاجمی است.

روزنامه «هاآرتص» یادآورمی‌شود که از زمان سقوط نظام سلطنتی ایران در سال 1979، جمهوری اسلامی از برقراری تماس مستقیم و غیرمستقیم دیپلماتیک با اسرائیل خودداری ورزیده‌است.

اما در واکنش به انتشار گزارش روزنامه هاآرتص، که انعکاس گسترده‌ای را در سطح جهانی داشته، یک مقام ایرانی گزارش مربوط به نشست هیات اسرائیلی با هیات ایرانی در حاشیه نشست قاهره را تکذیب کرد و آن را بی اساس و دروغ محض خواند.

روز پنجشنبه واحد مرکزی‌خبر به نقل از علی شیرزادیان، سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به این گزارش گفت این دروغ نوعی عملیات روانی است که برای تاثیرگذاری روی موفقیت مستمر دیپلماسی پویای یاران در نشست‌های ژنو و وین طراحی شده‌است.

شیرزادیان افزود:«جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست اصولی‌اش، نه فقط رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد بلکه آن را رژیمی جعلی و غیرمشروع می‌داند.»

سخن‌گوی سازمان انرژی‌اتمی‌ایران گفت که هیات اعزامی ایران در نشست ماه گذشته قاهره با موضع‌گیری قاطع، نه فقط زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی را عامل ناامنی در خاورمیانه دانست بلکه خوی اشغال‌گری و کشتار روزانه زنان و کودکان فلسطینی از سوی آن را خطری برای امنیت بشریت عنوان کرد.

وی در این‌مورد که واکنش نماینده اسرائیل در نشست قاهره به این اتهامات تند چه بوده‌است اظهار نظری نکرده است.

گزارش «هاآرتص» درحالی انتشار می‌یابد که جمهوری اسلامی در خلال چند هفته اخیر در چند جلسه مذاکره با برخی از کشورهای گروه 1+5 بر سر برنامه‌های هسته‌ای خود شرکت داشته و گفته می‌شود که تاکنون توافق‌هایی درمورد حل اختلاف جامعه بین‌المللی به این برنامه‌ها به دست آمده‌است.

خبرگزاری ها به نقل از برخی منابع اسرائیلی گزارش کرده‌اند که ممکن‌است جمهوری اسلامی در نظر داشته‌باشد با بهره‌برداری از فرصت مذاکرات کنونی و بعضی توافق‌های مقدماتی، عملن درنظر داشته‌باشد به زمان لازم برای تولید اسلحه اتمی دست یابد.

برخی منابع اسرائیلی گزارش کرده‌اند که ممکن‌است جمهوری اسلامی در نظر داشته‌باشد با بهره‌برداری از فرصت مذاکرات کنونی و بعضی توافق‌های مقدماتی، عملن درنظر داشته‌باشد به زمان لازم برای تولید اسلحه اتمی دست یابد

اسرائیل و کشورهای غربی جمهوری‌اسلامی را متهم کرده‌اند که در پوشش برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای، در صدد تولید جنگ افزارهای اتمی است اما ایران همواره این اتهامات را رد کرده‌است.

سخن‌گوی کمیسیون انرژی هسته‌ای اسرائیل و سخن‌گوی دولت این کشور درپاسخ به سوال بی‌بی‌سی درمورد صحت گزارش روزنامه «هاآرتص»، کلیات این گزارش را مورد تایید قرار داده‌اند اما در باره این جزئیات مطرح شده در این گزارش اظهار نظری نکرده‌اند.

پس از انتشار تکذیبیه آقای شیرزادیان، سایت روزنامه هاآرتص گزارش خود درمورد نشست قاهره را همراه با ترجمه این تکذیبیه منتشر کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,