Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
اقتصاد در هفته‌ای که گذشت

«کارنامه اقتصادی دولت، نمره انضباط ندارد»

2011 January 07

نیلوفر دهنی / رادیو کوچه

کاهش قیمت بهای نفت در سال جدید

در آستانه سال نو میلادی بهای نفت خام کاهش یافت و بهای هر بشکه نفت خام در پایان معاملات آخرین روز سال 2010  بازار نیویورک، با یک دلار و 28 سنت کاهش، به 89 دلار و 84 سنت رسید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با وجود سرمای هوا در آمریکا و اروپا و افزایش بهای سوخت‌های گرمایشی، اندک بودن میزان کاهش ذخایر نفت آمریکا سبب شد بهای نفت سقوط کند و به کم‌تر از مرز 90 دلار بازگردد.

در بازار لندن نیز بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه فوریه، با یک دلار و 5 سنت کاهش، در سطح 93 دلار و 9 سنت تثبیت شد.

دلیل این افت قیمت را کارشناسان نفتی تولید کافی پالایش‌گاه‌ها و نیز فروش فوق‌العاده فرآورده‌های نفتی در روزهای آخر سال برای استفاده از جهش قیمت‌ها ذکر کرده‌اند.

وعده دولت برای خانه‌دار کردن همه ایرانی‌ها

محمدرضا رحیمی گفت: «ظرف 2 سال آینده هیچ زوجی در کشور بدون مسکن نخواهد بود.»

معاون اول احمدی نژاد طی سفر او به سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس وعده داد که طی دو سال آینده هیچ زوج بدون مسکنی در کشور وجود نداشته باشد و جشن مسکن‌دار شدن همه افراد در کشور برگزار خواهد شد.

محمدرضا رحیمی هم‌چنین اظهار داشت: «در دولت دهم هیچ‌کس در سراسر ایران بدون مسکن نمی‌ماند.»

گفته‌های محمدرضا رحیمی در حالی ست که طرح مسکن مهر که قرار بود تعدادی از واحدهای آن تا پایان پاییز گذشته آماده و تحویل داده شود با تاخیر مواجه شده و به گفته کارشناسان وعده خانه‌دار کردن ایرانیان از طریق مسکن مهر سنگ بزرگی ‌است که به هدف خوردنش عملی نخواهد بود.

اعتراض رییس دیوان محاسبات به وضعیت اقتصادی کشور

رییس کل دیوان محاسبات با بیان این‌که «در حال حاضر کشور از نبود انضباط مالی رنج می‌برد» گفت: «اطلاع دقیقی از کل درآمدهای کشور در دست نیست.» «عبدالرضا رحمانی فضلی» گفت: «درآمدهای کل نظام به صورت متمرکز در یک حوزه جمع نشده است و اطلاع دقیقی از کل درآمدهای کشور در دست نیست.»

به گفته وی، «انضباط مالی به معنای تسلط کامل بر درآمدها و هزینه‌ها و کسب نتایج به‌صورت مشخص است اما واقعیت این است که هنوز کل درآمدهای نظام در یک جا به صورت متمرکز درنیامده و تحت یک سیاست واحد اعمال نظر و قدرت نمی‌شود.» وی معتقد است که «همه کشورهای مترقی دنیا دارای یک نظام مالی متمرکز هستند و از یک طریق درباره نحوه هزینه کرد درآمدها سیاستگذاری می‌شود.»

تصمیم عجیب دولت برای واردات سیب و پرتقال

برخلاف آن‌چه در چند ماه گذشته مسوولان وزارت جهادکشاورزی بارها از تولید به اندازه نیاز بازار محصولات کشاورزی خبر داده‌اند باز هم در آستانه سال جدید، تعرفه واردات سیب و پرتقال صفر شد. ایران به‌عنوان کشوری با شرایط آب و هوایی متنوع، بستر مناسبی برای تولید انواع میوه به شمار می رود اما در سال‌های اخیر خشک‌سالی‌های پی در پی و واردات بی‌برنامه باعث شد که تنظیم بازار با نوسان روبرو شود و دلالان هم با استفاده از این فرصت، میوه‌ها را گران‌تر از قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده برسانند.

در نیمه‌دوم سال گذشته و نیمه اول امسال واردات بی‌رویه به جایی رسید که وزارت جهاد کشاورزی، واردات اقلام مختلف با تعرفه‌های متفاوت تعیین کرد و دراین میان، واردات برخی از میوه‌ها مانند سیب فرانسوی و گلابی چینی هم ممنوع شد. در همین حال، امسال با بارش باران در بهار، تولید میوه به اندازه نیاز و حتا در اغلب موارد بیش از نیاز داخل تولید شد و در اغلب موارد قیمت‌ها را با کاهش زیادی نسبت به سال گذشته روبه‌رو کرد.

اما هنوز چندی از خبر خوش ممنوعیت واردات و تعیین تعرفه نگذشته بود که هفته گذشته کمیسیون ماده یک، تعرفه پرتقال و سیب را به‌منظور تنظیم بازار شب عید از 15 دی ماه صفر اعلام کرد. اکنون  تولید پرتقال در داخل کشور به اندازه نیاز است  و اتخاذ این تصمیم در حالی که کشور ما یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان سیب در دنیا به‌شمار می‌رود و علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات این محصول را هم دارد، جای تامل دارد.

برداشت مرکبات از باغ‌های شمال ایران به تازگی آغاز شده است و با توجه به آ‌مار ارایه شده از سوی کشاورزان به نظر می‌رسد کشور حتا در شب سال نو هم با مشکل کم‌بود مرکبات روبه‌رو نشود.

سال گذشته در روزهای نزدیک به ایام نورز نیاز کشور به پرتقال حدود 30 تا 40 هزار تن اعلام شد که اگر امسال هم این نیاز در همین حدود باشد با توجه به آ‌مار ارایه شده از سوی باغ‌داران مشکلی از نظر کم‌بود پرتقال وجود نخواهد داشت علاوه بر این‌که با توجه به حذف یارانه‌ها، قدرت خرید مردم نیز کاهش خواهد یافت.

مسوولان وزارت جهاد کشاورزی که تا 2 ماه پیش به شدت از ممنوعیت واردات محصولاتی که در داخل تولید می‌شود، دفاع می‌کردند از زمان اعلام این خبر هنوز واکنشی نشان نداده‌اند و حتا یکی از این مسوولان این وزات‌خانه در پاسخ به خبرنگار مهر نسبت به این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «از این موضوع خبر ندارم.»

افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها

سخن‌گوی شورای شهر خبر از افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در تهران از اول بهمن‌ماه داد. نرخ‌های جدید کرایه‌های حمل‌و‌نقل عمومی از جمله اتوبوس‌ها، میدل‌ باس‌ها، مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌ها در تهران از ابتدای بهمن امسال تا پایان فروردین سال1390 اجرا خواهد شد. سخن‌گوی شورای شهر تهران با بیان این‌که میزان افزایش نرخ‌ها مطابق با سیاست‌های دولت در اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها است، گفت: «اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های ریالی بخش خصوصی حدود 17 تا 18 درصد افزایش نرخ خواهند داشت.»

«خسرو دانش‌جو» هم‌چنین گفت:‌«تا پیش از این‌که برچسب‌های جدید نرخ کرایه‌ تاکسی‌ها بر روی آن‌ها نصب شود هیچ‌کس حق ندارد ریالی به نرخ‌های خود اضافه کند.» به گفته او، «نرخ کرایه اتوبوس‌های بلیتی و مترو نیز بر اساس نظر شهردار تهران تا پایان سال افزایش نمی‌یابد.»

پیش از این نیز رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران از تصمیم‌گیری نهایی این کمیسیون در مورد کرایه حمل‌و‌نقل عمومی خبر داده و افزایش کرایه‌ها را به‌طور متوسط 15 درصد برآورد کرده بود. این افزایش قیمت‌ها در پی اجرای «قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها» از سوی دولت صورت گرفته است.

تغییر مدیرعامل جدید شرکت نفت و گاز پارس

«مسعود میرکاظمی»، وزیر نفت موسی سوری را به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت نفت و گاز پارس منصوب کرد.

شرکت‌ نفت‌ و گاز پارس‌ به‌‌عنوان‌ یکی‌ از شرکت‌های‌ زیرمجموعه‌ شرکت‌ ملی‌ نفت‌ ایران‌ ازسال 1377 آغاز به کارکرده است. این‌ شرکت‌ مسوولیت‌ توسعه‌ کلیه‌ فازهای‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ و توسعه‌ میدان‌‌های گازی‌ پارس‌ شمالی‌، گلشن‌ و فردوسی‌ در آب‌های خلیج فارس را دارا است. «موسی سوری» پیش از این مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و پیش‌تر مدیرعامل شرکت پایانه‌های مواد نفتی ایران بود.»

اوضاع اقتصادی ایران در گزارش رویترز

خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان «اوضاع نابسامان اقتصادی در ایران» نوشت: «حذف یارانه‌ها از کالاهای سوختی و مواد غذایی بر نگرانی مردم ایران افزوده است.»

تحلیل‌گر رویترز در گزارش خود نوشته است: «‌در حال حاضر مشکلات ایران در رابطه با نهاد‌های جهانی و یا طرح‌های اتمی نیست و مقامات ایران از این جهت آن قدرها نگرانی ندارند. مهم‌ترین موضوع نگران‌کننده برای ایران، که دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است، اوضاع نابسامان اقتصادی این کشور است. اوضاع نابسامان اقتصادی اما در شرایطی بر کشور حاکم شده که تحریم‌های جهانی به تدریج تاثیرات خود را نمایان می‌سازند و حذف یارانه‌های بنزین و مواد غذایی مشکل‌آفرین شده‌اند. به همین سبب نیز مشکلات مالی مردم رو به افزایش است.»

تحلیل‌گر سیاسی رویترز در ادامه به محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران می‌پردازد و می‌نویسد که رییس‌جمهوری ایران که به‌خاطر سماجت‌اش در برنامه‌های اتمی، جامعه جهانی را به مخالفت با خود برانگیخته، مجبور است به مشکلات داخلی مردم کشورش رسیدگی کند تا این مخالفت‌ها علیه او افزایش نیابند. احمدی‌نژاد اما مصمم است با برداشتن یارانه‌های بنزین و مواد غذایی ۱۰۰ میلیارد دلار به بودجه کشور بیافزاید.

نگارنده این گزارش با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا می‌گوید: «آمریکا هفته پیش با برقراری تحریم‌های باز هم بیش‌تری سعی کرد تا با افزایش فشارهای اقتصادی، ایران را از تحقق برنامه‌های اتمی‌اش باز دارد. در چنین شرایطی قشرهای متوسط و پایین در ایران به شدت با فشار مالی موجود دست و پنجه نرم می‌کنند.»

در این گزارش آمده است: «ناظران اوضاع سیاسی ایران معتقدند که به نظر نمی‌رسد سختی‌های اقتصادی کنونی به اعتراض‌های گسترده مردمی در ایران بیانجامد.» نویسنده از قول یک دیپلمات غربی ساکن تهران درباره برخورد دولت با معترضان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و تاثیر این برخورد بر روحیه مردم آورده است : «این بار کسانی که قصد دارند برای اعتراض به خیابان‌ها بروند، قبل از اجرایی‌کردن این تصمیم چندین بار فکر می‌کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,