Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
از روز 4 آبان‌ماه

«ازسرگیری فعالیت بخش ویزای سفارت بریتانیا در تهران»

2009 October 23

بخش ویزای کنسول‌گری سفارت بریتانیا در تهران فعالیت خود را دوباره از 26 اکتبر(4 آبان) از سر خواهدگرفت.

به گزارش بی‌بی‌سی، در بیانیه‌ای مطبوعاتی که از سوی اداره امور مرزهای بریتانیا (UKBA) و سفارت بریتانیا در تهران منتشرشده، آمده‌است :«اداره امورمرزهای بریتانیا و این سفارت درطی چندهفته گذشته تلاش‌های فراوانی را انجام داده‌اند تا مشکلات فنی و مشکلات در ارتباط با پرسنل را که باعث‌گردید این قسمت از مردادماه قادر به پذیرفتن درخواست‌های جدید نباشد حل کنند.»

بنابر این بیانیه بخش ویزای سفارت بریتانیا در تهران از 4 آبان ماه مجددا درخواست‌های جدید را می‌پذیرد و متقاضیان می‌توانند از روز چهارشنبه، 29 مهرماه جهت تعیین وقت برای ارایه درخواست و مدارک پشتیبانی اقدام کنند.

«سایمون گس»، سفیر بریتانیا جدید در تهران نیز در این رابطه گفته‌است: «هدف ما از بازگشایی قسمت روادید ارایه استاندارد بالایی از خدمات به اتباع ایرانی همراه با رعایت و اعمال مقررات مهاجرت بریتانیا است.»

در ماه شهریور بخش ویزای سفارت بریتانیا در تهران اعلام کرد که صدور ویزا را متوقف کرده و به این ترتیب شهروندان ایرانی مجبور بودند برای گرفتن ویزا و سفر به بریتانیا به سفارت‌خانه‌های این کشور در خارج از ایران مراجعه کنند.

در تابستان که به طور‌عموم درخواست برای گرفتن ویزا افزایش می‌یابد، متقاضیان درخواست ویزای بریتانیا در ایران هنگام مراجعه به وب سایت سفارت بریتانیا با این عبارت مواجه می‌شدند: «به دلیل کاهش در تعداد اعضا، بخش ویزا قادر به تعیین وقت جدید برای متقاضیان روادید در سفارت بریتانیا در تهران نیست.»

از 14 مردادماه، مرکز درخواست ویزا بریتانیا در ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده درخواست‌های ویزای غیرتوریستی را قبول کرد.

به گفته اداره امور مرزهای بریتانیا در این مدت بیش از 800 دانشجوی ایران موفق شدند در ابوظبی ویزا تحصیلی دریافت کنند.

پیش از این درجریان اعتراض‌های پس از وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۹ کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران نیز بازداشت شدند و هرچند‌که روابط ایران و بریتانیا پیش از آن نیز در مناسبات سیاسی بسیار شکننده‌ بود اما پس از این حوادث بار دیگر رو به تیرگی گذاشت.

به گزارس بی‌بی‌سی، در آن زمان سخن‌گوی وزارت امور‌خارجه بریتانیا گفت که دلیل توقف پذیرش درخواست‌های تازه برای صدور ویزا سیاسی نیست، اما او در عین‌حال از مذاکره با مقام‌ها و نهادهای ایرانی برای رفع این مشکل خبر داد.

برخی از صاحب‌نظران مسایل ایران می گویند که هرچند سفارت بریتانیا در تهران به‌طور رسمی اعلام نکرد، اما توقف صدور ویزای بریتانیا در ایران بی ارتباط با افزایش فشارهای ایران بر سفارت بریتانیا در تهران نیست.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، در شرایطی که ایران دلخوری سیاسی خود را با فشار بر کارمندان محلی سفارت بریتانیا نشان داد و بریتانیا هم با توقف صدور ویزا به این فشارها پاسخ داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: